Ugroženi Inini poslovni interesi u Siriji

Izvor:   Večernji list

Pošto je Ina, hrvatska naftna kompanija zbog sankcija otišla iz Sirije sirijski dužnosnici su izjavili da će Inina naftna polja pripasti ruskom Gazpromu i da iako su Siriju napustile tvrtke holandski Šel, francuski Total i Ina, odmah su se umjesto njih pojavile kineska naftna kompanija CNPC, ruski Tatnjeft, rumunjski SNP Petrom te srpski NIS. U Ini kažu da i dalje njihovi ugovori imaju snagu zakona.

Inine bušotine u Siriji - milijarde dolara vrijedna nalazišta nafte i plina – preuzet će ruski naftni i plinski div Gazprom!

Ovu šokantnu informaciju Večernjem listu dao je Mohamed Al-Kšto, predsjednik saveza privredne komore Sirije i savjetnik ministra gospodarstva. U Ini kažu da ne raspolažu informacijom da ruski Gazprom preuzima Inina polja i da stoga to ne mogu komentirati.

Da je Ina u problemima i da su njezini poslovni interesi u Siriji ugroženi, potvrdio nam je i sirijski ministar nafte Sufian al-Lavi (Sufiyan Al-Lawi).

Umjesto Hrvata – Rusi i Srbi

– Sirija i bez vodećih svjetskih kompanija, koje su napustile našu zemlju zbog sankcija, nije osjetila posljedice. Sve su kompanije koje su napustile Siriju gubitnici jer konkurencija je velika. Kada su nas napustili Šel, Total i Ina, odmah su se umjesto njih pojavile kineska naftna kompanija CNPC, ruski Tatnjeft, rumunjski SNP Petrom te srpski NIS, koji su željeli nastaviti raditi na naftnim poljima – ustvrdio je Sufian, unatoč napisima da su se iz Sirije povukle europske kompanije pa čak i ruski Tatnjeft.

U Naftnoj kompaniji Hrvatske Večernji list je zatražio komentar Sufianove tvrdnje te da komentiraju eventualno kršenje sankcija koje je Siriji nametnula Unija od strane rumunjske kompanije.

– Nemamo nikakvih informacija vezano uz tvrdnje koje spominjete te ih stoga nismo u mogućnosti komentirati. Međutim, željeli bismo Vas još jednom podsjetiti da Ugovori o podjeli proizvodnje koje je Ina zaključila u Siriji imaju snagu zakona u toj zemlji te je istima točno definirano na koji se način i po kojoj proceduri može ugovor raskinuti ili prenijeti. Stoga takve navode smatramo neutemeljenima. Također, napominjemo da Ina i dalje ima otvoren ured u Damasku u Siriji te da je Ina i dalje aktivno angažirana i kontinuirano radi na zaštiti svojih interesa u toj zemlji te se nada što skorijem prestanku okolnosti koje su dovele do „više sile“ kako bi mogla nastaviti svoje aktivnosti u toj zemlji. Svoje aktivnosti koordiniramo na poslovnoj i na pravnoj razini s ostalim međunarodnim naftnim kompanijama koje posluju u Siriji – poručuju u Ini.

– Nije tajna, u Damasku je ostao samo jedan zaposlenik Ine, Željko Mlinarić, šef sirijske podružnice– kaže Nisan Kusaba, hrvatski počasni konzul u Siriji.

Sumnjičav je prema najavama da će „hrvatska“ naftna polja tako lako biti predana drugim kompanijama.

– Ina je proglasila „višu silu“ (force major), no to ne znači da su automatski izgubili polja. Time bi i sirijska strana napravila nešto protuzakonito. No, povratak će biti težak – kaže te ponovno objašnjava kako je Ina u Siriji registrirana kao isključivo hrvatska tvrtka, bez obzira na udio MOL-a u njezinu vlasništvu.

Šel bez komentara

Od svih navedenih kompanija samo nam je Šel – riječima „predmet koji spada u kategoriju bez komentara“ – odgovorio na pitanje jesu li njihovi ljudi još prisutni na sirijskim poljima. Rumunji nisu odgovorili krše li sankcije EU. Razvoj situacije u Siriji neizvjestan je, a i izbori zakazani za 7. svibnja mogli bi podići tenzije.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...