Oktani "muče" Italijane

Izvor:   Glas Rusije

Iako su troškovi proizvodnje goriva u Italiji na nivou ostalih evropskih zemalja, Italija ima najveće poreze na naftne derivate u Evropi pa samim tim i najskuplji benzin. Na jugu Italije gorivo je najskuplje zbog dodatnih poreza. Poskupljenjem benzina automobil sve više postaje raskoš, kažu italijanski potrošači

Cene beznina u Italiji obaraju novi rekord, koji je tokom marta dostigao svoj istorijski maksimum. Od početka godine litar benzina je u proseku poskupeo za 20 odsto. Po podacima uglednog izdanja Kuotiđano enerdžia, litar kvalitetnog benzina prodaje se po ceni od 1,96 evra. Za benzinom ne zaostaje ni dizel. Naime litar dizela košta 1,8 evra. Ne čudi što se, počev od ovog meseca, Italija popela na najviše mesto rejtinga evropskih država sa najskupljim benzinom.

Marko D'Alojzi, ekspert iz Saveza naftaša Italije prokomentarisao je ovaj problem u razgovoru sa izveštačem radija Glasa Rusije u Rimu.

Pošto Italija ima najveće poreze na naftne derivate u Evropi u našoj zemlji je najskuplji benzin. Ipak, po cenama proizvodnje goriva Italija se nalazi na nivou ostalih evropskih zemalja. Na taj način glavni uzrok ovog jaza je visoko oporezivanje. Činjenica da su na jugu Italije cene više nego u proseku u zemlji objašnjava se time što su mnogi južni regioni, osim nacionalnih poreza, rešili da uvedu dodatne poreze nakon čega je usledilo poskupljenje goriva.

Što se tiče delovanja međunarodne situacije na politiku cena naftnih kompanija, naravno, ono postoji. Ali to se ne tiče samo Italije. Ovaj faktor ima veze apsolutno sa svima - od Evrope do SAD.

Kako može da se odrazi poskupljenje goriva na robu široke potrošnje?

Usled poskupljenja benzina od 20 centi, koje se desilo u poslednjih godinu dana, nesumnjivo je smanjena njegova potrošnja. Naravno u Italiji, gde se oko 80 odsto robe prevozi „točkovima“, poskupljenje goriva je negativno uticalo i na potrošnju i na formiranje cena druge robe i usluga, izazvavši skok inflacije.

Po vašim prognozama, kada se može očekivati poboljšanje situacije na italijanskom tržištu benzina?

Ne mislim da cene benzina mogu u principu da se prognoziraju. Sve zavisi od toga kako će se ponašati međunarodno tržište sirove nafte i tržište naftnih derivata, pod čijim uticajem, između ostalog, tokom poslednjih nekoliko nedelja barel nafte tipa Brent je dostigao cenu do 130 dolara. Mogu da kažem samo da italijanski proizvođači čine sve što je u njihovoj moći kako bi zaštitili svog potrošača.

„Poskupljenjem benzina, automobil sve više postaje raskoš“, mišljenje je jednog italijanskog potrošača. „Nažalost, benzin spada u kategoriju onih troškova koje je nemoguće potpuno isključiti iz budžeta. Takođe, kao što se ne može zameniti automobil gradskim saobraćajem. Što se tiče mene lično, putujem automobilom svakog dana na posao i trošim na to mesečno do sto do 150 evra. Po mom mišljenju, potrebno je, koliko je to moguće, maksimalno racionalizovati korišćenje javnog prevoza.“

U italijanskoj La Stampi sa svoje strane navode ne sasvim optimističke izjave predstavnika jednog sindikata, koji tvrdi, da ako gorivo nastavi da poskupljuje može doći do zatvaranja od oko 5.000 pumpi i 10.000 radnih mesta.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...