Teška godina iza Rafinerije nafte Brod

Izvor:   capital.ba / Srna

Prošlogodišnji bilans poslovanja Rafinerije nafte Brod je negativan. Gubici u proizvodnji kreću se od oko 12,5 odsto a najavljene su investicije radi povećanja kapaciteta proizvodnje nafte. Rafinerija ulja Modriča i lanac benzinskih pumpi Nestro petrol prošlu godinu završile sa pozitivnim bilansom poslovanja

U Rafineriji nafte Brod tokom prošle godine proizvedo je oko 1,2 miliona tona nafte, a plan je da se taj kapacitet poveća na tri miliona tona, čime bi se izbjegli gubici i poboljšao randman proizvodnje, rekao je Rade Vidaković, portparol Optima grupe.

„Uspjeli smo da proizvedemo i benzine i dizele u evro pet kvalitetu, ali još radimo sa randmanom proizvodnje koji nam ne ide u prilog. Procentualno imamo visoke sopstvene gubitke u proizvodnji koji se kreću od oko 12,5 odsto, a sve preko osam odsto otežava poslovanje“, istakao je Vidaković.

Prošlogodišnji bilans poslovanja Rafinerije nafte Brod, rekao je Vidaković, je negativan, ali je u planu nastavljanje investicionog ciklusa s ciljem povećanja kapaciteta proizvodnje nafte i dodao da je u privatizaciji kupljen sistem koji zahtijeva investiciona ulaganja, kao i uključivanje nove linije prerade i proizvodnje.

Druge dvije članice Optima grupe – Rafinerija ulja Modriča i lanac benzinskih pumpi Nestro petrol, prošlu godinu su završile sa pozitivnim bilansom poslovanja, rekao je Vidaković.

„Proizveli smo 80.000 tona baznih ulja, od čega smo 90 odsto plasirali na evropsko tržište, zatim 15.000 tona motornih ulja, kojima smo od ranije prisutni na području bivše Jugoslavije, a otvaramo i evropsko tržište“, naglasio je Vidaković.

Sva preduzeća koja se bave maloprodajom naftnih derivata teško posluju, kaže Vidaković i dodaje da je Nestro petrol, zahvaljujući trudu zaposlenih i pozicioniranju ovog brenda benzinskih pumpi koji imaju kvalitet usluge i bogat asortiman dodatnih roba koje prodaju na pumpama, prošlu godinu završio uspješno.

Vidaković je istakao da je Jurij Smirnov, direktor Njeftegazinkora najavio investiranje ove kompanije u projekat Nestro u Bosni i Hercegovini u iznosu od oko 120 miliona evra od čega će najveći dio, 90 miliona ići u Rafineriju nafte Brod koja je srce projekta, a ostalo u rafineriju ulja Modriča i Nestro petrol.

„U Rafineriji ulja Modriča već uveliko traju pripreme i vrlo brzo kreću radovi na izgradnji novog blendinga, odnosno usavršavanja proizvodnje motornih ulja. Takođe, radiće se na širenju maloprodajne mreže Nestro petrola u Bosni i Hercegovini, prije svega u Sarajevu, Mostaru, Zenici, Banjaluci i Tuzli“, najavio je Vidaković.

Komentarišući finansijsku krizu koja je već duže vrijeme prisutna u Bosni, regionu, Evropi i svijetu, portparol Optima grupe rekao je da nijednom proizvođaču i ditributeru ne odgovara slaba kupovna moć stanovništva koja dovodi do manjeg prometa, a time i do težeg poslovanja.

Vidaković je napomenuo da se poskupljenje naftnih derivata ne može posmatrati usko regionalno, jer je to berzanska roba čija se cijena formira na osnovu berzanskih kretanja.

Vidaković ističe da je njihov uticaj kao proizvođača na cijenu naftnih derivata vrlo mali, ispod pet odsto, s obzirom da sirova nafta, kao osnovni proizvod, na cijenu utiče sa 94,3 odsto i oko jedan odsto aditivi koji su sastavni dio derivata.

„Tokom kretanja i poskupljenja berzanske sirove nafte derivati poskupljuju ne samo u Bosni i Hercegovini, nego svugdje u svijetu. Što se tiče marži na benzinskim pumpama one su svedene na minimum i kreću se od 10 do 15 feninga i one su na samoj donjoj granici rentabilnosti pumpi“, rekao je Vidaković.

Cijene naftnih derivata posmatrano sa egzistencijalne mogućnosti građana Bosne i Hercegovine jesu visoke, ali da su po berzanskim kretanjima realne, zaključio je Vidaković.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...