NIS modernizuje istraživanje nafte i gasa

BM

Nabavkom moderne opreme za istraživanje nafte i gasa NIS planira da obezbedi veću konkurentnost na tržištu i proširenje poslovnih angažmana na području Evropske unije

Naftno servisni blok Naftne industrije Srbije nabavio je novu opremu za prikupljanje geofizičkih podataka tokom istraživanja nafte i gasa, koja obuhvata moderan sistem za objedinjavanje seizmičkih podataka i pet novih mašina – vibratora. U ovu opremu, kojom NIS nastavlja da sprovodi tehničko-tehnološke inovacije, uloženo je 785 miliona dinara.

Zbog specifičnosti rukovanja savremenom opremom za 3D seizmiku, u NIS-u je organizovana posebna obuka za rad na ovim specijalizovanim mašinama za istraživanje nafte i gasa, dok je seizmička ekipa proširena za sedam novih radnika.

Nova i moderna oprema obezbediće visok kvalitet snimljenih geoloških podataka i efikasniji rad NIS-ovih servisa, a time i veću konkurentnost na tržištu i proširenje poslovnih angažmana na području Evropske unije, što je i jedan od ciljeva NIS-a. Za rad u EU već je sertifikovan deo personala servisnih pogona Bušenje i Bušotinski servisi, a u završnoj je fazi i sertifikacija bušaćeg postrojenja tipa Nacional. Nakon toga servisi NIS-a biće u potpunosti spremni za rad u EU, prevashodno u zemljama regiona.

U saopštenju iz NIS-a se ističe da su njihova ulaganja u tehnološko unapređenje istraživanja nafte i gasa permanentan proces i da se njihov rast pozitivno odražava na celokupno poslovanje kompanije. Tokom 2008. godine ulaganja NIS-a u ovu oblast iznosila su 6,7 milijardi dinara, dok je u 2011. investirano 34,4 milijarde dinara. Za ovu godinu planirano je povećanje investicija od oko 50 milijardi dinara.

Za period od 2011. do 2020. godine NIS je strateškim planom istraživanja nafte i gasa odredio potencijalne lokalitete na području Srbije na kojima će se izvoditi seizmička ispitivanja i istražno bušenje, i utvrdio preliminarni plan investicionog ulaganja za ovaj period.

Tako su u 2011. godini već izbušene četiri istražne bušotine, dok je u oblasti seizmike urađeno 1.160 kvadratnih kilometara 2D i 532 kilometra 3D seizmičkih ispitivanja. U ovoj godini na istražnim prostorima Srbije u planu je bušenje pet istražnih bušotina, a izvodiće se 600 km² 3D i 1.000 km 2D seizmičkih ispitivanja.

Planirano je da se do kraja 2020. godine u geološke istražne radove na prostoru Srbije ukupno investira oko 450 miliona evra.

Paralelno sa aktivnostima u zemlji, NIS u saradnji sa renomiranim, međunarodnim projektnim partnerima sprovodi istraživanje nafte i gasa i u Republici Srpskoj, Rumuniji i Mađarskoj, a prvi rezultati se očekuju tokom ove godine.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...