Šteta će biti nadoknađena

Izvor:   Danas

Poljoprivrednicima u Subotici, koji su nezadovoljni što im mašine NIS-a uništavaju useve iz ove kompanije poručuju da rade uz sve neophodne dozvole i da će im štetu nadoknaditi

Subotica - Ovih dana mnogi vlasnici poljoprivrednog zemljišta u subotičkom ataru nezadovoljni su, jer su na njihovim parcelama, velike mašine na više mesta uništile useve. Kako kažu, zemljište je ponegde sabijeno i do 60 centimetara u dubinu i to u širini od čak pet do šest metara. Reč je o posledicama istraživanja Naftne industrije Srbije koja na tom području traži naslage gasa.

Reagujući na takve slučajeve Udruženje poljoprivrednika Subotice pozvalo je one koji su pretrpeli štetu da to prijave. Dosad se na takav slučaj požalilo dvadesetak vlasnika zemljišta. Oni će možda i dobiti neku odštetu, koja je nezvanično procenjena na oko 20 dinara po kvadratnom metru, ali je to daleko od stvarne štete, smatraju oštećeni poljoprivrednici. Ne samo zbog oštećenih useva, nego i zbog činjenice da se duboki šančevi koje su napravile istraživačke mašine NIS-a ne mogu izravnati običnim poljoprivrednim mašinama i traktorima.

S druge strane, u NIS-u nam je rečeno da je ta kompanija u februaru započela regionalna seizmička ispitivanja na istražnom prostoru Bačka - Srem u obimu od 150 kilometara. U pitanju su, objašnjavaju u NIS-u, 2D seizmička ispitivanja, a radovi se izvode na prostoru Subotice, Bačke Topole, Malog Iđoša, Srbobrana, Novog Sada, Iriga, Rume i Sremske Mitrovice. Radove na terenu izvodi NIS-ov servisni pogon Geofizički servisi.

- Za izvođenje projektovanih 2D seizmičkih radova, koji predstavljaju osnovnu metodu istraživanja nafte i gasa, dobijene su sve neophodne dozvole i saglasnosti, kao i uslovi od Zavoda za zaštitu prirode i spomenika kulture. Predstavnici NIS-a se maksimalno trude da u toku izvođenja radova ne remete svakodnevni život i rad meštana na teritoriji gde se vrše ispitivanja. U slučaju da prilikom izvođenja geofizičkih radova na terenu dođe do određene štete, NIS će nastalu štetu nadoknaditi - saopštavaju iz te kompanije. U skladu sa tim, potrebno je da građani, na čijim parcelama je šteta načinjena, jave svojim mesnim zajednicama i prijave štetu. Procenu nastalih šteta vrše ovlašćeni predstavnici NIS-a u prisustvu predstavnika lokalne vlasti i oštećenih. Vrsta i visina štete se utvrđuje saglasno pravilima poljoprivredne struke, poručuju iz NIS-a.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...