U Srbiji litar benzina skoro 150 dinara

Izvor:   Politika

Dizel D-2 od petka je na pumpama skuplji za četiri, a tečni naftni gas za 1,5 dinara. – Pad vrednosti dinara i skok cene sirove nafte glavni krivci za stalna poskupljenja

Gorivo na pumpama u Srbiji od petka je ponovo poskupelo za dva do četiri dinara po litru. Najviše je poskupeo dizel D-2, za čak četiri dinara. Litar evrodizela sada se toči po ceni od 146 dinara, evropremijum BMB 95 po 148 dinara, dizel D-2 po 138 dinara, a premijum BMB-95 košta oko 140 dinara za litar.

NIS je, potvrđuju u ovoj kompaniji, kao i ostali trgovci, bio prinuđen da koriguje cene pa je evrodizel u maloprodaji poskupeo za dva dinara, D-2 za četiri, BMB 95 i evropremijuma BMB 95 za dva dinara i auto-gasa za 1,5 dinara po litru.

Povećanje cena goriva uslovljeno je prilikama na globalnom svetskom tržištu naftnih derivata (kriza u Persijskom zalivu i rast cene sirove nafte na svetskim berzama), ali i slabljenjem dinara u odnosu na dolar kod nas, pojasnili su u NIS-u.

U protekle dve, tri nedelje gorivo je u Srbiji poskupelo četiri puta u maloprodaji i tri puta u veleprodaji. Na pumpama ukupno za oko osam dinara po litru. Od početka godine cene goriva su porasle za više od 12 do 14 dinara po litru.

gorivo-poskupljenje

U „Lukoilu” kažu da će gorivo na njihovim pumpama poskupeti najverovatnije od sutra, posle čega će im cene biti nešto malo više nego kod NIS-a, ali će im evropremijum ostati i dalje najjeftiniji.

Saša Mileusnić, direktor u privatnoj naftnoj kompaniji „Petrobart” AVIA, kaže da bi poskupljenje od četiri dinara po litru na dizelu D-2 koji jedino NIS proizvodi bio poguban za poljoprivrednike da nije doneta odluka o regresiranju ovog goriva uoči početka poljoprivrednih radova, gde će država praktično pokriti razliku u ceni.

Ovom odlukom poljoprivrednici će litar goriva plaćati oko 60 dinara, koliko iznosi akciza i PDV na ovaj derivat, kaže Mileusnić i dodaje da je to spasti zemljoradnike.

On ističe da je najnovije poskupljenje goriva loše i za trgovce i za vozače, jer promet konstantno pada, pa je od početka godine smanjen u proseku za 10 do 15 odsto, a sa druge strane naftne kompanije rade samo za kursne razlike koje su ovog puta i najveći krivac zašto gorivo toliko poskupljuje.

– Iako su derivati od početka godine poskupeli za 12 ili 14 dinara, polovina je zbog pada vrednosti dinara. Uvoznici su do Nove godine za milion dolara mogli da kupe 1.100 tona goriva, sada je to oko 900 tona, samo zbog razlika u kursu – objašnjava on.

Kurs će biti konstanta pretnja trgovcima. Ukoliko narednih dana ne dođe do stabilizacije kursa, očekuje se novo poskupljenja goriva. Od početka godine cena sirove nafte na berzi je skočila za 15,53 odsto. Na cenu su najviše uticala previranja na Bliskom istoku, gde su najveća izvorišta nafte. Osim toga, dinar je od januara oslabio u odnosu na dolar za gotovo četiri procenta, a u odnosu na evro 6,65 odsto.

U poslednja tri meseca zemlje u regionu bile su prinuđene da više puta dižu cene goriva. U Bugarskoj, u čak šest navrata, dok su Hrvatska, Mađarska i Slovenija pet puta menjale cenovnike nagore.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...