Inina naftna polja u Siriji nasleđuju Rusi i Kinezi

Izvor:   Večernji list

Davor Štern, predsjednik Nadzornog odbora Ine ne sakriva ljutnju zbog ishitrenog poteza - napuštanja naftnih polja u Siriji, koja su bila najvrednije što je Ina imala. Sve izvesnije da će na ta nalazišta doći kineska naftna kompanija CNPC i(li) ruski Tatneft

Svaka pobjeda sirijskog diktatora Bašara el-Asada udaljava Inu od mogućnosti da u razumnom roku vrati pod svoje upravljanje nalazišta nafte i plina u Siriji. Asad slama otpor u žarištu pokreta otpora, Homsu, te se čini da bi mogao ostati dulje na vlasti nego što to očekuju neki evropski političari, a s druge strane, Sirija nije prihvatila pravno obrazloženje Ine o prekidu suradnje nakon odluke hrvatske Vlade o uvođenju sankcija Siriji. Ina se, naime, pozvala na višu silu.

Iz krugova bliskih NO-u Ine Večernji list saznaje da višu silu kao obrazloženje moraju prihvatiti obje strane, a ako jedna to odbije, onda ima pravo raskinuti ugovor. Ukratko, Inu u slučaju Asadova ostanka, u najmanju ruku, čeka vrlo duga i vrlo neizvjesna pravna bitka za 20 milijardi dolara vrijedna nalazišta.

Predsjednik Nadzornog odbora Ine Davor Štern nije skrivao ljutnju zbog informacija koje je u jednim novinama plasirala mađarska strana, a prema kojima je pripremao prodaju sirijskih naftnih polja Rusima.

„Uvijek sam bio za akvizicije, a ne za prodaju“, rekao je Štern te objasnio da je on predlagao pravno puno oprezniji i složeniji izlazak Ine iz Sirije, nego onaj koji se pozvao na višu silu - kao pravnu osnovu za nepoštovanje ugovornih obveza. Štern je podsjetio da je upravo MOL u trenutku kad je Ina bila u najvećim problemima ponudio samo 200 miliona dolara za polovicu udjela Ine u sirijskim poljima vrijednim, ponovimo, 20 milijardi dolara.

INA-Sirija-naftno-polje

„Polja u Siriji svakako su najvrednija imovina koju je Ina ikad imala i koju će ikada imati u inozemstvu te je izlazak iz Sirije, zbog sankcija koje su se morale dogoditi, trebalo pripremiti puno pažljivije“, objasnio je Štern. Nije želio reći znači li to da je predlagao mogućnost da Ina na upravljanju poljima u Siriji možda ostavi neku rusku ili kinesku kompaniju.

Za sirijsku stranu hrvatska naftna kompanija Ina već je stvar prošlosti, kazao je za Večernji list predsjednik saveza privredne komore Sirije i savjetnik ministra gospodarstva Mohamed al-Kšto te istaknuo da je Sirija pri samom kraju pregovora s kineskom naftnom kompanijom CNPC i ruskom naftnom kompanijom Tatneft koje bi trebale nastaviti rad gdje je stala Ina prije nego što je napustila zemlju.

Ucene neprihvatljive

„Samo su otišli, a Sirija ne može prihvatiti nikakve ucjene. Na žalost, Ina je ovaj put odigrala na jako krivu kartu vjerujući da će pasti režim Bašara el-Asada. Nakon što su naše vojne snage uništile zadnje uporište pobunjenika u Homsu, cijeli se svijet uvjerio da predsjednik Asad ostaje na vlasti“, objasnio je Al-Kšto naglasivši da Sirijci nikada više neće pružiti ruku onima koji su im okrenuli leđa, i to u trenucima kada im je najteže, a, na žalost, i Ina je među njima.

Na naš upit znači li to da se Ina više nikada neće vratiti u Siriju, odgovorio je: Sve sam vam rekao pa sami procijenite!

Vladine snage pretrpele teške gubitke u borbama za Homs

Nakon 27 dana žestoke borbe između režimske snage i pobunjenika u kojoj se koristilo topništvo i tenkovi, sirijska vojska preuzela je potpunu kontrolu nad pobunjeničkom četvrti Baba Amr u opkoljenom gradu Homsu.

„Sirijska vojska potpuno kontrolira Baba Amr nakon što smo očistili i posljednje pobunjeničke džepove otpora“, kazao je za Večernji list Haidar el-Zaim, zapovjednik specijalne postrojbe koja je sudjelovala u akciji čišćenja Baba Amra. Priznao je da su vladine snage pretrpjele velike gubitke u ljudstvu, ali i u tehnici jer su ratovale s izuzetno dobro obučenim borcima.

„Mogli smo mi ući i ranije u Baba Amr, ali vremenska neprilike, visoki snijeg i hladnoće koje su pogodile područje Homsa usporavale su napredovanje“, istaknuo je El-Zaim.

Međunarodni odbor Crvenog križa dobio je dopuštenje sirijskih vlasti za posjet zaposjednutom naselju Baba Amr u gradu Homsu kako bi stanovništvu dostavio zalihe potrebne u slučaju nužde i započeo proces evakuacije. Naime, inicijativa je odobrena nakon što se prije tisuće pobunjenika povuklo iz Baba Amra koji režimske snage drže pod svojom kontrolom.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...