Na pumpama bez rikverca

Izvor:   Novosti

Nafta će nastaviti da poskupljuje do marta 2013. godine. Iz analize kretanja cena sirove nafte tipa „brent“, koje je uradilo Udruženje naftnih kompanija Srbije, jasno je da je vreme svakodnevnog poskupljenja goriva pred nama

Iz analize kretanja cena sirove nafte tipa „brent“, koje je uradilo Udruženje naftnih kompanija Srbije, jasno je da je vreme svakodnevnog porasta cena goriva pred nama.

Cena barela sirove nafte će nastaviti da raste do marta 2013. godine - tvrdi Ronald Stoeferle, stručnjak za produkte u Erste grupi. - Prosečna cena nafte tipa „brent“, koja direktno utiče i na cenu nafte tipa „ural“, koju prerađuje NIS, do sredine naredne godine iznosiće oko 123 dolara po barelu.

Faktori koji zidaju cenu su nivo ponude i nemiri koji se prostiru od Maroka do Irana, a uz odluku federalnih rezervi SAD, Evropske centralne banke, Banke Engleske i Banke Kine da nastave sa politikom „nulte kamate“ do kraja 2014. godine.

Cena sirove nafte je od početka ove godine sa 107,22 dolara porasla na 125,95 dolara 27. februara. Posmatrajući period mart 2011. - mart 2012. nafta je na svetskim tržištima bila najskuplja 8. aprila 2011, kada je dostigla 126,92 dolara po barelu, a najjeftinija 3. oktobra 2011.

Prosečna cena nafte na berzama je u 2010. iznosila 79,50 dolara po barelu, u 2011. 110,79, a do 4. marta ove godine 115,72 dolara po barelu. U Srbiji je u poslednjih mesec dana gorivo dva puta osetnije poskupelo, a s obzirom na rast dolara u odnosu na evro, uz istoimeni pad vrednosti dinara, nove cenovnike na pumpama možemo očekivati već narednih dana.

Region

Prema podacima UNKS, prosečna cena benzina u Srbiji je trenutno 1,29 evra za litar, a dizela 1,27. Benzin je jeftiniji jedino u BiH, a dizel u Makedoniji. U Hrvatskoj je od danas gorivo 141 dinar za litar. Evrodizel je stigao do 144, a „evrosuper 95“ košta 152 dinara za litar. Vlada Hrvatske je najavila da će, u slučaju daljeg skoka cena goriva, smanjiti akcize na derivate. U Albaniji dizel košta 1,27 evra, a benzin 1,30 evra za litar. Prosečna plata u Hrvatskoj je oko 800, u Albaniji 390, a u Srbiji 330 evra.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...