Gasprom gubi gasovode u Litvaniji?

Izvor:   Tanjug / Rojters

Zbog primene Trećeg energetskog paketa, koji uređuje evropsko energetsko tržište i ne dozvoljava da jedna kompanija proizvodi, transportuje i prodaje energente Gasprom ostaje bez gasovoda u Litvaniji. Na potezu UNCITRAL je pomoćni organ Generalne skupštine UN.

Ruski holding Gasprom podneo je tužbu arbitražnom sudu protiv vlade Litvanije, u nameri da zaštiti svoje pravo da kontroliše gasovode u toj baltičkoj republici.

Gasprom gasovode u toj zemlji po zakonima Evropske unije gubi, objavio je koncern.

"Gasprom je bio prinuđen da se obrati međunarodnoj arbitraži UNCITRAL sa tužbom protiv vlade Litvanije, kako bi zaštitio svoje investicije u Litvaniji. Zvanični predstavnik Gasproma je 2. marta to rekao na sednici uprave kompanije Lietuvos Dujos prilikom glasanja oko podele imovine te kompanije u skladu sa litvanijiskim zakonima za gas", navodi se saopštenju ruskog monpoliste.

UNCITRAL je pomoćni organ Generalne skupštine UN, napominje se u saopštenju koje prenosi agencija Rojters.

Gasprom sa žaljenjem ističe da dogovor postignut 27. februara ove godine na radnom sastanku sa predstavnicima vlade Litvanije i Evropske komisije nije ispoštovan.

Treći energetski paket koji uređuje evropsko energetsko tržište ne dozvoljava da jedna komanija proizvodi, transportuje i prodaje energente, što ugrožava interese ruskog gasnog giganta.

Gasprom u čijem je vlasništvu 37,1 odsto kompanije Lietuvos Dujos moraće da odustane od kontrole gasovoda u Litvaniji dve godine nakon što je zakon o energetici potpisao predsednik Litvanije u julu 2011. godine.

Drugi akcionar Lietuvos Dujos, nemačka kompanija E.ON Rurgas (38,9 odsto) je pristao na dobrovoljnu reorganizaciju kompanije.

Ruski gas Litvanija plaća 480 dolara za hiljadu kubnih metara, što je 15 odsto više od cene za Letoniju i Estoniju, smatrajući to kaznom zbog usvojene evropske direktive o reformi gasnog sektora.

Litvanija je prošle godine kupila više od tri milijarde kubnih metara ruskog gasa.

Gasprom je više puta upozoravao da bi primena propisa Trećeg energetskog paketa mogla Evropu da ostavi bez gasa sa istoka. Potpredsednik holdinga Aleksandar Medvedev je nedavno - pre mesec dana, rekao da ukoliko se zahtevi evropskih zvaničnika primene na Severni tok, transport gasa bi tom maršrutom mogao da se prepolovi.

Uprkos zabrani Evropske unije da jedna kompanija koncentriše sve sektore energetskog poslovanja Gasprom je uvreren da će uspeti da se uključi u sve segmente evropskog tržišta. Koncern je nedavno objavio da skraćuje rokove za izgradnju magistralnog gasovoda Južni tok, obećavajući prvi gas tom maršrutom već 2015. godine.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...