Isplati li se više voziti automobil (?)

Izvor:   Dnevnik.hr

Ako Vlada Hrvatske ne reaguje sledi maksimalno poskupljenje goriva. Prvi put evrodizel prelazi 10 kuna. Ministarstvo privrede Hrvatske objaviće sutra nove cene goriva

Nakon što je Vlada zahtevala od naftnih kompanija da povećanje PDV-a uračunaju u svoju maržu novi obračun ipak će se prelomiti preko novčanika građana. Doći će do maksimalnog poskupljenja od 3 %. Najprodavaniji evrosuper 95 najverovatnije će biti skuplji za 31 lipu, sa 10,46 na 10,77. Po prvi put evrodizel prelazi granicu od 10 kuna, sa 9,94 na 10,24. To bi bilo poskupljenje od 30 lipa. I druga goriva otprilike toliko. Neki derivati trebali su i više poskupeti ali zbog formule, koja ograničava poskupljenje, to se nije dogodilo. Ova vijest je očekivana, s obzirom da je proteklo razdoblje cijena sirove nafte porasla, a i tečaj dolara je na visokim razinama. I Vlada je, očito, očekivala isto, pa je prije nekoliko dana naložila naftnim kompanijama da PDV ne podižu nego ukalkulišu u svoje marže. Mnogi se pitaju s ovako visokim cijenama goriva - isplati li se više imati automobil.

Građani se automobila ne odriču

Goran Stipić je danas natočio gorivo. Zna da sutra slijedi novi obračun. Vozi se na kratkim zagrebačkim relacijama. Na dan prijeđe od oko 50 kilometara, a mesečno potroši od 800 do 900 kuna za gorivo. S registracijom i servisima u godini prijeđe iznos od 15 tisuća kuna. Automobila se svejedno ne bi odrekao.

„Imam decu, vozim u vrtić i školu pa na posao, najzgodnije je onda s autom, a na drugim stvarima se možda više štedi“, ističe Goran.

Goran time kupuje i vrijeme za obitelj. Gradski prijevoz je poskupio pa se i vožnja, primjerice, tramvajem ne isplati, slažu se i ostali vozači. Damir Bilkić, profesionalni vozač iz Darde kod Osijeka zbog posla jednom u tjednu putuje do Zagreba. Za ukupno od oko 550 kilometara treba mu 800 kuna. Poskupljenje mu je progutalo cijeli jedan rezervoar. Javni prijevoz je nešto jeftiniji, ali ne i komodniji. Ipak razmišlja kako uštedjeti.

„Da nađem kolegu, koji još putuje, pa da probamo da se dogovorimo da putujemo s jednim autom“, kaže Biklić.

U manjim dalmatinskim mjestima slični problemi. Do većeg grada javnim prijevozom ne može se uvijek. „Autobus košta 32 kune u oba smjera, ali mi nemamo autobusku liniju gde čovjek može raditi od 8 do 4, on nema te linije da se može vratiti u Podgradinu“, kaže Božidar Nekić. Iz Podgradine do 25 kilometara udaljenog Zadra, Božidar u oba smjera potroši najviše 40 kuna. Iako mu ukupni troškovi za održavanje iznose i više od 15 tisuća na godinu, vožnje se ne bi odrekao.

Sutra nove cene

Mnogi se nadaju da će im, unatoč skupom gorivu, automobili što dulje voziti bez kvarova i dodatnih troškova. Postoji mogućnost da Vlada interveniše kroz trošarine, ali to nije mnogo, desetak, petnaest lipa po litri. Pitanje je hoće li već sada nešto učiniti, vidjet ćemo sutra kada Ministarstvo privrede Hrvatske objavi nove cijene. Po izračunu trebaju ići gore, ali, napominjem, Vlada je već intervenisala kada je PDV skakao, tako da je moguće da i sada smire građane. Inače, kada su krenula uzastopna poskupljenja - ministar financija Slavko Linić postavio je novu psihološku granicu od 12 kuna. S obzirom da evropske zemlje u okruženju - Slovenija, Austrija i Mađarska imaju iste, ili nešto veće, cijene teško da će se kod nas ići ispod toga.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...