Gorivo izgubilo kočnicu

Izvor:   Dnevnik

Na benzinskim pumpama u Srbiji gorivo je od juče ponovo skuplje, a litar sada valja platiti dva dinara više.

Na benzinskim pumpama u Srbiji gorivo je od juče ponovo skuplje, a litar sada valja platiti dva dinara više. Tako je, u svega nedelju dana, gorivo dva puta poskupelo pa je za litar potrebno, u proseku, oko pet dinara više nego početkom prošle nedelje.

Iako se cene goriva razlikuju od pumpe do pumpe, praktično, litar se ne može kupiti jeftinije od 130 dinara jer je najjeftiniji dizel D-2 oko 131 dinar. Premijum BMB-95 košta i više od 137 dinara, litar evrodizela i evropremijuma je iznad 140 dinara, a ima i pumpi na kojima se evropremijum prodaje i za više od 150 dinara.

Kao i prilikom prošlonedeljnog poskupljenja, naftaši ukazuju na to da je do povećanja cene došlo zbog rasta cena nafte na svetskom tržištu, slabljenja dinara u odnosu na dolar i evro, kao i rasta troškova nabavke derivata zbog hladnoća koje su početkom februara vladale u Evropi pa i Srbiji.

Što se cene nafte tiče, od početka februara je barel poskupeo gotovo 15 odsto pa je od 96 dolara, koliko je koštao tada, polovinom prošle nedelje ta količina koštala nešto više od 106 dolara, a u ponedeljak čak 109. Ipak, od utorka je cena barela nešto niža jer je za ovu količinu  trebalo manje od 108 dolara, a juče 107. Međutim, dinar i dalje klizi naniže.

Dakle, litar goriva sve je skuplji i zaista je neizvesno šta će se dalje dešavati na tržištu. Promet na benzinskim pumpama značajno je manji nego ranije pa je sve jasnije da se kola pokreću samo kada je to neophodno jer je vožnja postala luksuz. Pošto je za rezervoar od 40 litara potrebno više od 50 evra, što je značajan deo prosečne plate od oko 36.000 dinara, potpuno je normalno da će promet na pumpama sve više opadati. Naime, za 1.000 dinara sada se može sipati jedva sedam litara evropremijuma ili evrodizela, ili oko 7,5 litara dizela D-2, odnosno preći stotinak kilometara, što samo po sebi govori da je vožnja luksuz. Posebno zbog toga što povećanje cene goriva dovodi i do povećanja cena drugih proizvoda, što se u Srbiji već dešava, pa će sve teže biti da se prosečna potrošačka korpa – koja, uzgred budi rečeno, ne sadrži ni litar derivata – napuni makar i dopola.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...