TRAJU PREGOVORI OKO POSKUPLJENJA GASA U HRVATSKOJ

Vlada Jadranke Kosor ne želi da dozvoli poskupljenje gasa od 30 % koliko je tražio MOL. Stručnjaci smatraju da poskupljenje ne bi trebalo da bude veće od 10 %.

Nastavljaju se pregovori hrvatske Vlade i MOL-a u želji da se pronađe rešenje koje bi zadovoljilo obe strane, javlja Dnevnik.hr, a prenosi SEEbiz.

Stručnjaci predviđaju da poskupljenje ne bi trebalo biti veće od 10 %, što bi za prosečnog potrošača iznosilo 300 kuna više za godinu dana. Na potrošnju gasa - grejanje ili kuvanje moraće da se ovu zimu će se paziti. Stručnjaci poručuju da je rast cena je neminovan, ali umesto najavljenih 30 % predviđaju ipak nešto blažu varijantu.

“Ulazna neka krene sa 10 do 15 posto, izlaz je negde šest do osam posto. To je otprilike 20 lipa, s tim da je bar 3 do 5 lipa za distributere,” kaže Miljenko Šunić iz Hrvatske stručne udruge za plin.

U procesu je pet komponenti. Gas, transport, skladištenje, distribucija i porezi. Poskupljenje bi se odnosilo na ulaznu cenu gasa i distribuciju. 20 lipa po metru kubnom za stan od 70 ili 80 kvadrata sa potrošenih 1500 kubika na godinu dana bilo bi oko 300kuna više. U konačnici sve ovisi o Vladinim pregovorima s INOM, odnosno MOL-om. Vlada bi do 1. decembra morala da otkupiti gasni biznis. Međutim, sve je izvesniji prošlogodišnji scenario kada je Vlada odložila preuzimanje biznisa, ali odobrila poskupljenje, tada od 20 %. Drastičan skok cene sada bi mogao brojne građane odvesti na rub egzistencije. U pitanju je 650 hiljada domaćinstava. A zbog socijalne cene u crvenom su i distributeri.

“Oni nažalost u ovom trenutku jedini vode i trpe celu problematiku socijalne politike. Dakle, domaćinstva koja ne mogu podmirivati svoja dugovanja u rokovima,” kaže Srećko Egzeta iz Elektrometala - distribucija plina Bjelovar.

A takvih je mnogo. Hrvatska ima 60 % sopstvene proizvodnje. Mnogi smatraju da bi iz tog razloga mogle da se zadrže niske cene. Stručnjaci se ne slažu.

“Cenom gasa iz domaćih izvora trebalo bi da bude biti približno jednaka ceni proizvedenog gasa u inostrantvu jer se time razvija domaći proizvod. I druga stvar, ne mora se sutra potrošiti ono što imaš pa da više nemaš,” kaže Šunić.

Do ulaska u Evrospku uniju cene će morati da se koriguju. Zime koje dolaze građani će tako sve skuplje plaćati.





Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...