SRPSKE REZERVE GASA ZA ZIMU U MAĐARSKOJ

Jelica Putniković

Zbog toga što srpski političari nisu održali obećanje, da će skladište gasa u Banatskom dvoru biti završno do naredne grejne sezone - što su glasačima poručivali minulog januara - Srbija će se naredne zime, ako Ukrajinci ponovo budu blokirali isporuku ruskog gasa ka Evropi, snabdevati iz mađarskih skladišta.

Dobra vest za građane Srbije je što je Dušan Bajatović, generalni dirketor Srbijagasa juče u Beču sa predstavnicima Gazproma i nemačkog E.ON Ruhrgasa dogovorio da se 200 miliona kubnih metara gasa uskladišti u Mađarskoj za potrebe ovdašnjih potrošača.

“Ruski Gasprom će obezbediti 200 miliona kubnih metara gasa za srpsko tržište koji će biti uskladišteni u Mađarskoj. Srbijagas će obezbediti transport i dopremanje tog gasa. Cena će biti jednaka ceni po kojoj se nabavlja gas od Jugorosgasa. U slučaju krize iz skladišta u Mađarskoj će biti omogućeno dopremanje do tri miliona kubnih metara gasa dnevno, što je uz pet miliona kubnih metara gasa iz domaće proizvodnje dovoljno za osnovno snabdevanje srpskog tržišta, odnosno domaćinstava i toplana”, izjavio je Bajatović agenciji Beta.

Ukoliko ne bude krize taj gas će biti korišćen za komercijalne potrebe srpskog tržišta. Bajatović, takođe, ističe da će se tokom “naredne dve do tri sedmice raditi na operativnim detaljima, nakon čega će biti potpisan ugovor o obezbeđivanju i skladištenju gasa”.

Sličan dogovor sa E.ON Ruhrgasom, nemačkom kompanijom koja ima svoje skladištne kapacitete za gas u Mađarskoj u junu je napravio BH-Gas. Još 3. juna kompanije BH-Gas i E.ON Ruhrgas potpisale su u Budimpešti okvirni sporazum o saradnji. Taj sporazum podrazumeva da BiH, po prvi put, ima mogućnost kupovine gasa od drugog isporučioca na kratkoročnim i dugoročnim osnovama, čime je otvorena mogućnost buduće nabavke prirodnog gasa od ovog isporučioca.

Iz BH-Gasa su tada objasnili da je to “prvi korak u diverzifikaciji izvora snabdijevanja kojim bi, uz izgradnju gasovoda Bosanski Brod - Zenica, bio postignut puni efekat slobode ugovaranja i sa drugim isporučiocima. Istovremeno, ovo ne znači da saradnja sa Gazprom Export-om i dalje neće biti nastavljena, ali ovim sporazumom se stvara okvir i za druge mogućnosti na polju gasne privrede. Osim kupovine gasa, stvorene su pretpostavke za skladištenje prirodnog gasa, razmjenu know-how, moguću kooperaciju u projektima proširenja gasne mreže u BiH.”

Da podsetimo, zimus je Srbijagas baš od E.ON Ruhrgasa, uz posredstvo srpskih političara, pre svega predsednika Borisa Tadića obezbedio alternativno snabdevanje prirodnim gasom pa su posledice gasne krize bile ublažene.

Sada ovaj nemački gasni koncern koristi priliku da što bolje plasira svoj potencijal – kapacitete podzemnih skladišta. To se isplati i Gazpromu jer, ako bude gasne krize sa Ukrajinom, Rusi neće moći da transportuju svoj gas u Evropu. Ovako se postiže alternativa. Gazprom će svoj gas letos uskladištiti u Mađarskoj a zimus će ga, u saradnji sa E.ON-om isporučivati kupcima koji nemaju svoja skladišta.

Bajatović iz Beča poručuje da Srbiju ovaj strateški manevar neće koštati skuplje jer, Gazprom obezbeđuje gas za skladište. Tranzit će, po istim cenama kao i u redovnim isporukama plaćati Srbijagas.

Ipak, sigurno je da E.ON sve ovo ne radi zbog altruističke brige za balkanske zemlje, pa ni Srbiju, koja nije dovršila svoje skladište gasa. Vojislav Vuletić, sekretar Udruženja za gas napominje da je “cena kubnog metra iz podzemnog skladišta viša od cene kubnog metra koje se kupuje za redovne isporuke”.

Ali, o tome će nadležni u Srbiji brinuti “sutra”.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...