SRBIJAGAS I GAZPROM JOŠ PREGOVARAJU

Jelica Putniković

Pre septembra neće biti osnovane rusko-srpske firme za gradnju gasovoda i skladišta gasa, mada direktor Srbijagasa optimistički najavljuje to već za sledeću nedelju

Formiranje firmi Srbijagasa za izgradnju gasovoda Južni tok kroz Srbiju i podzemno skladište gasa u Banatskom dvoru sa Gazpromom, odnosno, ćerkama firmama ove ruske kompanije neće doći pre septembra, tvrde za Balkanmagazin ruski izvori u Beogradu, uz napomenu da su čelni ljudi naftno – gasne kompanije na godišnjim odmorima.

Sami odmori, međutim, nisu jedini razlog za prolongiranje osnivanja ovih firmi već problemi vezani za pravnu proceduru, odnosno, nesređene imovinsko pravne odnose. Prema optimističkim najavama Dušana Bajatovića, generalnog direktora Srbijagasa, startovanje ovih mešovitih kompanija, u kojima će Gazprom biti većinski vlasnik sa 51 % akcija, trebalo je već da bude okončano. Firma u Švajcarskoj za Južni tok bila je najavljivana do kraja juna, na primer. Sada Bajatović kaže da tokom naredne nedelje treba da se održi sastanak sa Aleksandrom Korovinom, šefom projekta Južni tok „oko usaglašavanja procedure za osnivanje zajedničkog preduzeća za gasovod“. Kao novi termin Bajatović pominje početak avgusta.

Procedura je takva da će najpre biti registrovana zajednička srpsko-ruska firma u Švajcarskoj. Sledeći korak je, prema Bajtovićevim izjavama novinarima „formalno osnivanje zajedničkog preduzeća“. Sam ugovor o osnivanju je, inače, dokument kojim se potvrđuje da će sedište nove srpsko-ruske firme biti u Švajcarskoj.

Treba imati u vidu da je cela srpska Vlada od početka avgusta na godišnjem odmoru. Zato su, čak i da do ovog sastanka sa Korovinom i dođe, male šanse da se stavi konačni paraf za srpsko – rusku firmu za Južni tok. Jer, da podsetimo, do sada potpisivanje ovakvih dokumenata nikada nije bilo bez zvaničnika iz državnog vrha. U Kremlju su slično dešavanje uveličali lično i predsednik države Boris Tadić i tadašnji premijer Vojislav Koštunica.

Sporna imovina

Bajatović, izgleda, ne planira da ide na letnje ferije. Iz Srbijagasa saopštavaju da su tokom proteklih dana vođeni razgovori između predstavnika Gazpromeksporta i Srbijagasa o osnivanju zajedničkog preduzeća Banatski dvor. Kako kažu, „postignut je visok stepen saglasnosti oko strukture ugovora i osnovnih elemenata. Preostalo otvoreno pitanje tiče se karaktera imovinskih prava Srbijagasa na objektu Banatski dvor, a pogotovo u svetlu najavljene promene zakonskih propisa. U skladu sa tim, Srbijagas preuzima sve neophodne mere da u najkraćem roku obezbedi potrebne saglasnosti resornih ministarstava i Vlade republike Srbije, kako bi osnivanje zajedničkog preduzeća i započinjanje projekta bilo ostvareno u najkraćem mogućem roku“.

Srbijagas ne može da definiše status imovine koju unosi u zajedničko preduzeće jer na delu imovine skladišta ima vlasništvo, na delu samo pravo korišćenja dok je za neke parcele „nejasan status“ i vode se sporovi. Sam Bajatović precizira da je neophodno da se status imovine koju Srbijagas unosi u zajedničko preduzeće uskladi sa novim Zakonom o planiranju i izgradnji. Novim propisom ukida se pravo korišćenja zemljišta za državna (javna) preduzeća.

„Ugovor je definisan a pitanje oko statusa imovine treba da se reši do kraja naredne sedmice, kada bi ugovor mogao da bude potpisan,“ rekao je Bajatović agenciji Beta.

Ovog optimizma, međutim, nema i na ruskoj strani. Opreznost Rusa oko poštovanja propisa ne treba da čudi jer, Gazprom se već „opekao“ sa ulaskom u Naftnu industriju Srbije AD, gde imovinsko pravni odnosi još nisu regulisani, iako je Gazpromnjeft formalno preuzeo 51 % vlasništva još 6. februara ove godine.

Vlada se odmara

Pre nego što konačno dođe do potpisivanja ugovora o osnivanju zajedničke firme za Banatski dvor potrebno je i da taj dokument usvoji Vlada Srbije koja, kao što rekosmo, početkom avgusta odlazi na odmor. Bajatović najavljuje telefonsku sednicu, što kod nas nije "nemoguća misija".

Ovakve akcije do sada su, međutim, bile predmet kritike. Pitanje je, zaista, koliko će se ministri, dok se brčkaju na nekoj plaži, udubiti u finese energetskog dogovaranja od kojih zavisi izgradnja gasovoda Južni tok i podzemnog skladišta gasa. Tim pre što je Bajatović već najavio da će pored Gazpromeksporta, partner u budućoj zajedničkoj firmi za Banatski dvor biti i još jedna ćerka firma Gazproma. Na nedavnoj konferenciji za štampu Bajatović je rekao da će to biti jedna Gazpromova firma u Austriji i odbio da precizira da li je reč o Centreksu, čiji je jedan od suvlasnika turski biznismen Ali Šen. Centreks je, inače, suvlasnik i u Yugorosgasu, mešovitoj firmi Srbijagasa s Gazpromom, oko čije vlasničke strukture afera još nije pala u zaborav. Tim pre što Srbijagas nije iskoristio obećanje čelnika Gazproma da će moći da otkupi 24 % akcija od ruske strane, kako bi povratio ravnopravniji odnos. Sada je relacija 75 prema 25 u korist ruskih firmi.

Sada se, međutim, čuju informacije da će partner Srbijagasu pored Gazpromeksporta biti i nemačka ćerka firma Gazprom Germania. Ova firma uključena je u izgradnju gasovoda Severni tok, kojim ispod površine Baltičkog mora treba da se dopremi ruski gas do Nemačke.

Opreznost neophodna

Od brzine osnivanja firme za Banatski dvor zavisi i ulazak Rusa u proceduru dovršetka prve faze pretvaranja ovog iscrpljenog gasnog ležišta u skladište. Ruski izvori Balkanmagazina tvrde da se Gazprom neće obavezivati ni na šta dok njihovi stručnjaci ne preispitaju realni budući kapacitet skladišta. Samim međudržavnim sporazumom, Banatski dvor će biti većinski ruski i Gazprom će imati pravo raspolaganja njegovim kapacitetom.

Dok se ne stavi potpis, Srbijagas treba dobro da definiše pravo snabdevanja Srbije gasom iz skladišta, posebno u kriznim situacijama, da nam se ne desi da gas „iscuri“ ka potrošačima u „nizvodnom“ toku gasovoda, a ovde da budu restrikcije kakve su bile minule zime. Neophodno je, takođe, precizirati i ekonomske momente (cenu, eventualne penale...) korišćenja gasa iz skladišta, da nas ne košta "kao Svetog Petra kajgana" – što je sada slučaj sa cenom koju plaćamo za tranzit gasa kroz Mađarsku.

Kako prebroditi sledeću zimu?

Ne treba, naravno, sumnjati da će Rusi, kada jednom uđu u Banatski dvor, krenuti sa realizacijom ovog projekta. Za sada, Srbijagas pokušava da se pripremi za predstojeću zimu i utiskuje oko milijardu kubika gasa dnevno u Banatski dvor. Rusi su, međutim, odbili ponudu da se priključe ovoj akciji i svoje količine počnu skladištiti pre osnivanja zajedničke firme.

Iz Srbijagasa najavljuju da će Gasprom početi da utiskuje svoje količine gasa čim se ugovor potpiše. Ali, tehnologija nije jednostavna, potrebno je da se nabavi kompresor i da se završi dvosmerni gasovod Banatski Dvor – Gospođinci. Mada na ovim tropskim temperaturama zvuči anahrono podsećanje da bi smo se zbog problema Moskve i Kijeva ponovo mogli suočiti sa gasnom krizom, dobro je što Srbijagas pregovara o rezervnim varijantama za snabdevanje gasom tokom naredne grejne sezone.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...