ŠARENILO CENA DERIVATA

Jelica Putniković

Kada za vikend derivati u Srbiji ponovo poskupe cena benzina i dizela premašiće maksimum iz 2008. godine, kada je litar prodavan za 112 dinara

Dok stručnjaci prognoziraju da na planeti zemlji komercijalna eksploatacija “crnog zlata” presušuje a cena barela zavisi od političkih poteza svetskih sila i proizvodnih kvota sirove nafte, koje određuju članice OPEC-a, u zemljama „ex YU” derivatima se cene određuju u zavisnosti od ovih globalnih parametara ali i odnosa domaćih valuta i ekonomija prema kursu dolara i evra.



U dolarima duplo jeftinije - u dinarima više od rekorda
Gorivo je tako u Hrvatskoj poskupelo još 9. marta a u Srbiji će tokom ove nedelje. Koliko, znaće se kad zvaničnici popune promenjive veličine u jednačini koja je tokom 2010. godine na velikoj probi. Vlasnici pumpi, naime, nastavljaju bitku za kupca snižavajući cene goriva ispod maksimalno dozboljenih visina. Svakako je zanimljivo to da će maksimalono dozvoljena cena benzina na pumpama u Srbiji, posle najavljenog poskupljenja, dostići 114 dinara po litru, što znači da će biti premašen rekord iz jula 2008. godine, kada je litar prodavan za 112 dinara. Tada je, međutim, barel sirove nafte prodavan za 147 dolara a sada je, prema svetskim agencijama, cena barela „pala” ispod nivoa od 81 dolar. Trenutnu cenu „crnog zlata” određuje psihoza trgovaca uoči ovonedeljnog sastanka Organizacije zemalja-izvoznica nafte (OPEC), na kojem treba da budu potvrđene važeće proizvodne kvote. Cene barela za isporuke u aprilu pale su na američkom tržištu za 34 centa na 80,90 dolara. Na tržištu u Londonu bile su manje za 41 cent, spustivši se na 78,98 dolara.

“U ovoj sedmici očekuju se tek malobrojni podaci s područja makroekonomije te očekujemo da će se pažnja ponovo okrenuti na temeljne faktore ponude i potražnje”, tumači analitičar VTB Capitala Andrey Kryuchenkov.

Organizacija zemalja-izvoznica nafte (OPEC) sastaće se na redovnom sastanku u Beču, kako bi razmotrila proizvodnu politiku. Analitičari očekuju da će zadržati službenu proizvodnju kvotu na 24,84 milona barela dnevno.

“Ne očekujemo nikakva iznenađenja ni promene u proizvodnoj politici OPEC-a. Članice će se verojatno obavezati na striktnije poštivanje važećih proizvodnih kvota”, kaže Kryuchenkov.

OPEC, inače, proizvodi oko 40 odsto nafte koja se nudi na svetskim tržištima. U odvojenom izveštaju ovaj naftni kartel je na svojim Internet stranicama objavio da je cena barela referentne korpe njegove nafte, krajem prošle nedelje, iznosila 77,74 dolara.

Novo pojeftinjenje kod Lukoila




U sve oštrijoj tržišnoj utakmici u Srbiji, Lukoil – Beopetrol je od danas po treći put snizio cene dizel goriva na svojim pumpama za poslednja tri meseca. Pojeftinjenje je u proseku za 2,5 dinara po litru: litar evrodizela pet pojeftinio je za dva dinara (na 103,9 dinara) a litar dizela D2 košta 92,5 dinara - umesto dosadašnjih 95,5 dinara. U prethodnom pojeftinjenju Lukoil – Beopetrol je 26. februara snizio cene evrodizela pet i dizela D2 za tri dinara po litru.

Na 180 pumpi Lukoil – Beopetrola litar tečnog naftnog gasa sada je 49 dinara. Ova naftna komanija evrodizel i autogas na srpsko tržište doprema iz svojih rafinerija u Bugarskoj i Rumuniji.

NIS pojeftinio prošle nedelje

Naftna industrija Srbije svoju poslednju korekciju cena derivata napravila je prošle nedelje, tako da se na 474 pumpe ovog naftaša litar evrodizela prodaje po ceni od 102,9 dinara, D2 košta 92,9 dinara a TNG autogasa 48 dinara. Na NIS-ovim pumpama jeftiniji je i benzin. I BMB 95 i MB 95 prodaju se po ceni od 109 dinara litar.

U Srbiji poskupljenje od vikenda

Nove cene goriva država će izračunati u četvrtak, pravljenjem takozvanog “preseka” promena cena nafte i kursa dolara. Nezvanične računice pokazuju da će Ministarstvo energetike predložiti nadležnima u Vladi Srbije da gorivo poskupi za četiri dinara po litru. To znači da će vlasnici pumpi motorne benzine i dizl goriva moći da prodaju po ceni od 114 dinara litar.

Najverovatnije će naftaši u Srbiji nastaviti sa tržišnom utakmicom, što znači da će gorivo biti na pumpama za koji dinar jeftinije od dozvoljenog maksimuma. Koliko, znaće se kad naprave svoje kalkulacije jer NIS i dalje u veleprodaji jeftinije prodaje samo dizel goriva a benzine “drži” na maksimumu.

Prateći velike naftne kompanije, “mali” naftaši u Srbiji cenu dizel goriva sada formiraju u zavisnosti od cene po kojoj se taj derivat prodaje na pumpama u neposrednoj blizini. Uglavnom je cena dizel goriva jeftinija za četiri do sedam dinara ali sigurno je da tu ima još “lufta” jer ovaj derivat je na slobodnom uvozu i zbog jeftinijeg goriva iz uvoza sada je zarada prodavaca po litri dizela, od 15 do 18 dinara.

Baš tolika mogućnost zarade ostavlja naftašima prostora da kalkulišu sa svim cenama na svojim pumpama što oni, kod benzina, nerado čine, sve čekajući da se država i Komisija za zaštitu konkurencije oglase po pitanju monopola.

Benzin skuplji i u Crnoj Gori

Derivati su u okruženju već poskupeli pa se tako bezolovni benzin sada u Crnoj Gori, kako javlja Mina-business, prodaje po ceni od 1,19 evra a super za 1,16 evra. To je tri, odnosno, četiri centa više nego u prethodne dve sedmice. Litar dizela i ekodizela sada se prodaje za 1,07 evra, što je poskupljenje od šest centi po litru.

U Crnoj Gori su cene supera i bezolovnog benzina poslednji put promenjene 1. marta, kada su povećane dva odnosno tri centa, a ekodizela i dizela 1. februara, kada su snižene tri centa. Maksimalne maloprodajne cene goriva u Crnoj Gori usklađuju se svakog drugog ponedjeljka, u zavisnosti od promene cena naftnih derivata na međunarodnom tržištu (Mediterranean Platt's Ground) i valutnog odnosa evra i američkog dolara.

Autogas po staroj ceni

U Republici Srpskoj gorivo je ove nedelje poskupelo pet feninga, u proseku. Srna izveštava da je osnovni uzrok poskupljenja goriva u RS, rast cena sirove nafte na svetskom tržištu u protekle dve sedmice. Nije, međutim, poskupeo autogas.




U Republici Srpskoj cene derivata usklađuju se jednom sedmično, obično ponedeljkom, u skladu sa cenama sirove nafte na svetskom tržištu.

I u Hrvatskoj su lanci benzinskih pumpi gorivo po novim cenama počeli već da prodaju. Od 9. marta cenovnici su minimalno korigovani a zanimljivo je da na pumpama u ovoj susednoj nam državi vlada pravo šarenilo cena. Razlike su u lipama ali, očigledno je da tržišna utakmica i tamo dovozi vozače do pumpi.

Nove cene kod LUK-oila tako iznose: Eurosuper 98- 8,61 HRK/l, Eurosuper 95 - 8,18 HRK/l, Eurosuper 95 BS - 8,31 HRK/l, Eurodiesel - 7,55 HRK/l, Eurodiesel BS - 7,55 HRK/l, Diesel - 7,45 HRK/l, lož ulje - 4,87 HRK/l.

Nove cene kod OMV-a su: Eurosuper 95 BS Carrera - 8,31 HRK/l, Eurosuper 100 BS Carrera - 8,68 HRK/l, Sprint Diesel - Eurodiesel BS - 7,55 HRK/l, Premium Diesel - Eurodiesel BS - 7,63 HRK/l, lož ulje - 4,99 HRK/l.

Nove cene kod INA-e su: Super 95 - 8,08 HRK/l, Eurosuper 95 - 8,18 HRK/l, Super plus 98 - 8,26 HRK/l, Dizel - 7,45 HRK/l, Eurodizel - 7,55 HRK/l, Dizel Plavi - 4,42 HRK/l, autoplin - 4,56 HRK/l, ekstralako lož ulje - 4,87 HRK/l.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...