RUSI U NIS VRATILI PROIZVODNjU ULjA I MAZIVA

J.P.

Samo godinu dana od preuzimanja većinskog vlasništva u Naftnoj industriji Srbije AD ruski Gazpromnjeft u novosadskoj rafineriji pokreće proizvodnju ulja i maziva – proizvodni program koji je uoči privatizacije iz NIS-a izbačen kao „non kor“ delatnost, izdvajanjem kruševačkog FAM-a i Rafinerije nafte Beograd

Naftna Industrija Srbije započela je u Rafineriji nafte u Novom Sadu proizvodnju prvih količin maziva, čiji je proizvodni program zasnovan na brendu NISOTEC. To program čine različite vrste mazivih ulja i tečnosti. U prvom redu to su zimski Autoglas, Demi voda, kočione tečnosti K2 i K4, kao i razna druga motorna i industrijska ulja. NISOTECmaziva mogu se kupiti na svim NIS-ovim pumpama širom Srbije. Iz NIS-a saopštavaju da je već isporučeno oko 50.000 litara ovih proizvoda, zahvaljujući čemu je plan „prvog punjenja” premašen.

Zbog specifičnosti proizvodnje i prodaje mazivih ulja celokuan posao je izdvojen u samostalnu celinu u okviru NIS Petrola - Direkciju maziva. Sam Sektor proizvodnje i logistika smešten je na lokaciji Rafinerije nafte u Novom Sadu. Polovinom februara predviđena je proizvodnja uljnog programa sa punim kapacitetom, tako da će, prema planu za 2010. godinu, NIS proizvesti 2.400 tona mazivih ulja i tečnosti. U narednih pet do šest godina, planirano je da se proizvodnja mazivih ulja i tečnosti poveća do nivoa od 15.000 tona.

Preorjentacija novosadske rafinerije na nov proizvodni program deo je organizacionih i sistemskih promena poslovanja koje su u NIS-u započle s dolaskom novog vlasnika, pre godinu dana.

"Nastavak proizvodnje maziva je deo promena u pravcu repozicioniranja kompanijskih maziva na tržištu. Ono što je do sada urađeno samo je dobra osnova za ono što se u budućnosti očekuje, odnosno definisan je nov način poslovanja i pristupa čitavom okruženju", saopštavaju iz NIS-a, ne krijući da će biti ozbiljna konkurencija postojećim proizvođačima ulja i maziva na srpskom tržištu.

Tokom 2005. godine, prestankom važenja Zakona o NIS-u, iz ovog javnog preduzeća izvojeni su Rafinerija Nafte Beograd i FAM Kruševac.

Rafinerja nafte Beograd bila je najstarije i najveće preduzeće za proizvodnju motornih ulja i drugih antikorozionih sredstava u Srbiji. Posle izdvajanja iz NIS-a Rafinerija nafte Beograd prodata je, februara 2007. godine grčkoj kompaniji Neochimiki. Grci su 70 odsto društvenog kapitala platili 16,3 miliona evra i obećali investiciju od 15 miliona evra. Tada je dogovoreno da će grčkoj kompaniji Neochimiki bugarska firma Prista Oil pomoći da se tokom narednih pet godina, dakle, do 2012. godine, pozicionira sa poboljšanim kvalitetom brendova Rafinerije ulja Beograd. Nisu krili da im je cilj da povećaju prodaju brendova Galax i Korsantin na tržištu Srbije i u regionu.

Fabrika maziva FAM u Kruševcu je osnovana 1966. godine a modernizovan je i preseljena na novu lokaciju 2003. godine, kada je u nju uloženo oko 50 miliona dolara.

Za NIS-ovu uljnu kompaniju, Fam Kruševac je, odmah po njenom izdvajanju iz NIS-a, veliko interesovanje pokazala švajcarska grupacija Petrobart AVIA. Rezultat saradnje bio je proizvodnja motornih ulja Avia Record prema švajcarskim specifikacijama. Za kupovinu FAM-a bili su zainteresovani i mnogi ino igrači - mađarski MOL, ruski Lukoil... a na kraju je, tenderskom privatizacijom FAM prodat konzorcijumu pravnih lica: Preduzeću za puteve Beograd a.d. i Petrobart d.o.o. Danas FAM posluje u okviru NIBENS GROUP – najveće domaće grupacije u sektoru izgradnje puteva, čiji je većinski vlasnik biznismen Milo Đurašković.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...