RUSI TVRDE: SVI GASOVODI NEOPHODNI EVROPI

Jelica Putniković

Nabuko i Južni tok nisu međusobno isključivi projekti jer Evropi će kroz deset godina, u odnosu na sadašnju potrošnju biti potrebno dodatnih 110 milijardi kubnih metara gasa, tvrde u Gazprom Export-u za Balkanmagazin, ističući da Južni tok ima snažno tržište što će privući investitore i da će najčistiji energent ovim gasovodom poteći krajem 2015. godine

Evropi će već 2020. godine pored Južnog toka i Nabuko gasovoda biti neophodan niz novih gasovoda, kako bi se zadovoljila rastuća potražnjaza prirodnim gasom. U Gazprom grupi imamo pozitivna očekivanja kada je u pitanju potražnja za gasom u Evropi u predstojećim godinama i zato na Nabuko i Južni tok ne gledamo kao na međusobno isključive projekte, kažu u Gazprom Export-u za Balkanmagazin.


Trase najvećih gasovoda prema Evropi

Pojašnjavajući „žeđ“ evropskih potrošača za prirodnim gasom, iz Gazprom Export-a ukazuju da će, prema srednjoročnom predviđanju koje je dobijeno na osnovu procena od strane agencija IEA, CERA i IGU između ostalih, kao i od strane istaknutih energetskih konsultantskih kuća, do 2020. godine Evropa trošiti 670 milijardi kubnih metara godišnje. Tokom prošle, 2009. godine u Evropi je potrošeno 560 milijardi kubnih metara gasa.

„U međuvremenu domaća proizvodnja će pasti sa 304 milijarde, koliko je iznosila 2009. na 254 milijarde kubnih metara 2020. godine. Ovaj rastući jaz između proizvodnje i potrošnje moraće biti pokriven povećanjem uvoza, što se ne može postići kroz postojeće, već izgrađene gasovode. Zbog toga Gasprom ulaže u novu transportnu infrastrukturu. Niz novih gasovoda može da bude neophodan kako bi se zadovoljila rastuća potražnja – Južni tok, Nabuko i ostali“, kažu u Gazprom Export-u.

Da podsetimo, kapacitet gasovoda Južni tok je, prema poslednjim izjavama iz Gazproma, povećan na 63 milijarde kubnih metara gasa godišnje a čelnici konzorcijuma Nabuko izjavljuju da će ovaj tranzitni pravac Evropu snabdevati sa oko 30 milijardi kubnih metara gasa. Oba ova gasovoda, dakle, neće moći da podmire rastuću potrošnju čak i ako ne bude ostvaren procenjeni pad proizvodnje gasa na tlu Evrope.



Trasa Južnog toka

Komentarišući to što su međunarodne finansijske institucije i konzorcijum za izgradnju gasovoda Nabuko nedavno u Briselu potpisali dokument kojim se najavljuje njihovo učešće u finansiranju ovog projekta, iz Gazprom Export-a kažu: „Ova najava može se smatrati „promenom igre“ s obzirom da će sada Nabuko konzorcijum morati da dokaže potencijalnim investitorima da je učešće u Nabuku ekonomski isplativo. Ovim je obuhvaćeno i pitanje da li Nabuko može da prenese dovoljno gasa, te da li može naći bezbedan pravac koji bi opravdao troškove. Ako Nabuko uspe da reši pitanje ugovorenih količina gasa te uspešno privuče investitore, to će svakako biti pozitivan signal za gasnu industriju, potvrđujući ono što godinama ponavljamo: Evropi je potreban gas, s obzirom da je jeftin, čist i bezbedan.“

Čelnici Gazprom Export-a navode za Balkanmagazin da se realizacija gasovoda Južni tok približava fazi kompletiranja studije izvodljivosti, „koja će služiti kao polazna osnova za odluku o investiciji“.




Demantujući spekulacije protivnika projekta Južni tok, koji tvrde da će Rusi imati problema sa obezbeđenjem finansiranja izgradnje ovog gasovoda, iz Gazprom Export-a ističu da su, „sve srednjoročne procene potražnje gasa i cena energenata pokazuju rastući trend. Južni tok ima snažno tržište, što će privući investitore.“

„Imajući u vidu očekivan rast potražnje gasa u Evropi, uvereni smo da će naši ugovori o snabdevanju, te naše obilne rezerve gasa biti čvrsta garancija potencijalnim investitorima. Neće biti problema sa finansiranjem Južnog toka, s obzirom da će ugovori o snabdevanju predstavljati garanciju za povrat zajmova. Bilo kako bilo, danas imamo dovoljan pristup stranom i domaćem kapitalu koji je potreban za sprovođenje naših investicionih projekata. Sve srednjoročne procene potražnje gasa i cena energenata pokazuju rastući trend. Južni tok ima snažno tržište, što će privući investitore,“ kažu u Gazprom Export-u, pojašnjavajući optimističke tvrdnje o finansiranju izgradnje Južnog toka.




Gazprom trenutno pravi studije izvodljivosti i za podmorski deo gasovoda i za njegove kopnene ogranke koji će se pružati kroz zemlje koje učestvuju u projektu. Činjenice na koje ukazuju ove studije će im, kako kažu, pomoći da donesu odluke o investiranju i da odrede tačne uslove za finansiranje gasovoda.

„Naše uverenje da će se projekat Južni tok odvijati kako je planirano, te da će gas poteći do kraja 2015. godine, zasnovano je na čvrstim osnovama,“ ističu u Gazprom Export-u.

Ono što je, pored izgradnje severnog kraka Južnog toka kroz Srbiju svakako bitno za našu zemlju je kada će tačno početi da radi međudržavno rusko-srpsko preduzeće za podzemno skladište gasa Banatski Dvor. U Gazprom Export-u kažu da „projekat Banatski Dvor napreduje. Poslovni model za zajedničko preduzeće Gasproma i Srbijagasa je odobren. Osnovna upravljačka tela koja će biti odgovorna za gradnju, tekuću modernizaciju i rad podzemnog skladišta su formirana“.

Podsećajući dalje da je „registracija zajedničkog preduzeća obavljena u februaru 2010. Rusi kažu da je ono „sada potpuno operativno. Verujemo da ćemo u doglednoj budućnosti biti u stanju da efikasno koristimo naše skladišne kapacitete u Banatskom Dvoru. Zahvaljujući ovome obezbedićemo skladištenje dovoljnih količina gasa koje su potrebne za nesmetanu isporuku srpskim korisnicima.“



Evropske trase najvećih gasovoda

Baš to, obezbeđenje dovoljno gasa za ovdašnje korisnike bio je i jedan od povoda za predsednika Liberalnodemokratske partije, Čedomira Jovanovića da nedavno zahteva od vladajuće koalicije u Beogradu ponovno razmatranje međudržavnog naftno-gasnog sporazuma između Srbije i Rusije, t.j. Gasproma.

Na molbu Balkanmagazina da prokomentarišu ovu izjavu iz Gazprom Export-a poručuju:

„Politika kompanije ne predviđa komentare u vezi sa unutrašnjim pitanjima zemlje, niti učešće u debatama sa političkim prizvukom. Gasprom je preduzeće koje je usredsređeno na komercialna, finansijska i ekonomska pitanja.“


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...