RUSI POVEĆAVAJU EKSPLOATACIJU NAFTE U VOJVODINI

J. Putniković

Gazpromnjeft, većinski vlasnik Naftne industrije Srbije planira da poveća proizvodnju i zalihe sirove nafte u Srbiji jer kapaciteti sprskih rafinerija znatno prevazilaze obim proizvodnje nafte, rekao je Boris Ziljberminc, zamenik generalnog direktora Gazpromnjefta za istraživanje i proizvodnju, prilikom puštanja u pogon sistema za proizvodnju nafte Šabačka, na naftnom ležištu Kikinda varoš.

„Nakon završetka ekonomske krize potrošnja nafte u svetu nastaviće da raste. Veliki deo Evrope je uzvoznik nafte i naftnih derivata. Kapaciteti sprskih rafinerija znatno prevazilaze obim proizvodnje nafte, tako da nam je u interesu da povećamo proizvodnju kako bi se iskoristili kapaciteti u rafinerijama i nafta plasirala kroz prodaju derivata na benzinskim stanicama“, rekao je za Balkanmagazin Boris Ziljberminc, zamenik generalnog direktora Gazpromnjefta za istraživanje i proizvodnju, prilikom puštanja u pogon sistema za proizvodnju nafte Šabačka na naftnom ležištu Kikinda varoš.



Ziljberminc u Kikindi

Značaj ovog projekta je, prema rečima Ziljberminca, „upravo u primeni nove tehnologije u Srbiji“.

„Uveren sam da će sličnih projekata u budućnosti biti još više, jer je u planu akcionara NIS-a ulaganje u proizvodnju. NIS se aktivno razvija u regionu. Gazpromnjeft će, kao strateški partner, svesrdno to podržati. Saradnja NIS-a i Gazpromnjefta se izvanredno razvija, razmenjuju se znanja i stručnjaci, i to već donosi rezultate. Stručnjaci iz NIS-a će biti angažovani na projektima koje Gazpromnjeft ima ne samo u Rusiji, već i u inostranstvu“, kaže Ziljberminc.

Ističući da je Gazpromnjeft zajedno sa NIS Naftagasom planirao veliki obim geološko-istraživačkih radova ne samo u Vojvodini već u celoj Srbiji tokom ove, naredne i 2012. Godine, Ziljberminc kaže da „veliki deo Srbije uopšte nije istražen u geološkom smislu, tako da se nadamo da ćemo otvoriti veliki broj, možda ne velikih ali efikasnih nalazišta sirove nafte ili prirodnog gasa“.

Planovi Gazpromerfta da se poveća proizvodnja sirove nafte kumovali su i aranžmanu o saradnji Naftne industrije Srbije AD sa Zarubežnjeftom u Republici Srpskoj na projektima istraživanja i eksploatacije.


Naftno polje Kikinda varoš, puštanje u rad postrojenja Šabačka

„Gazpromnjeft je saradnju NIS-a i Zarubežnjefta svestrano podržao, zato što je za nas NIS osnovna kompanija za širenje biznisa Gazpromnjefta na Balkanu i u istočnoj Evropi“, kaže Boris Ziljberminc.

Predrag Radanović, izvršni direktor NIS Naftagasa objašnjava da „Zarubežnjeft ima licencu za istraživanje nafte u Republici Srpskoj. Ništa nisu uradili ovih godina. NIS i Gazpromnjeft su našli interes da pomognu u ovom razvoju. Formirano je preduzeće koje je 66 % u vlasništvu NIS-a a 34 % u vlasništvu Zarubežnjefta. Već iduće godine planiramo istražne radove i nadamo se otkrićima“, kaže Radanović.

Automatika povećava eksploataciju

Svečanim puštanjem u rad sistema za proizvodnju nafte Šabačka na naftnom ležištu Kikinda varoš, Naftna industrija Srbije je zaokružila projekat u kom je, za istraživanje i eksploataciju, od 2008. godine uložila četiri miliona evra. Prvi put u Srbiji na jednom naftnom polju je ugrađen automatski merni uređaj OZNA, predviđen za periodično merenje količine nafte i gasa, kao i za kontrolu rada priključenih bušotina u automatskom ili ručnom režimu. Merni uređaj OZNA koristi se, inače, na postrojenjima Gazpromnjefta u Sibiru.

„Ovo je samo jedan od projekata kojim ćemo povećati proizvodnju nafte i gasa i stepen iskorišćenosti naftnih i gasnih ležišta. Otkad je NIS dobio Gazpromnjeft za strateškog partnera povećali smo proizvodnju. U odnosu na šrvih šest meseci prošle godine proizvodnja je povećana 30 %. Trenutno proizvodimo 12 % više od biznis plana u proizvodnji nafte i gasa za ovu godinu“, kaže Radanović.

U Kikindi se, inače, ostvari 49 % ukupne proizvodnje sirove nafte i prirodnog gasa u Srbiji a sa novim tehnologijama učešće će biti povećano na 50 %.

Ležište Kikinda varoš otkriveno je 1963. godine i do sada je iz bušotina ispumpano 4,62 miliona tona nafte. Već dve godine radi se na tome da se kroz nove bušotine produži eksploatacija i uveća proizvodnja nafte i gasa sa ovog ležišta. Tokom 2008. i 2009. godine izbušeno je šest eksploatacionih bušotina na ovom lokalitetu, koje su parcijalno puštane u proizvodnju. Na ovom naftnom polju stručnjaci očekuju proizvodnju 303.000 tona nafte i oko 40 miliona kubnih metara prirodnog gasa u narednih 15 godina.

Zahvaljujući gradskim vlastima Kikinde na saradnji, Ziljberminc je najavio otvaranje još jedne bušotine u Kikindi, nadomak sportskog centra Jezero.



Boris Ziljberminc

U Vojvodini najviše nafte

NIS upravlja proizvodnjom na 52 naftna i gasna polja sa 139 ležišta i oko 800 bušotina u proizvodnji, i ima sopstvenu proizvodnju nafte u Angoli. Najveća naftna polja nalaze se u Velebitu, Kikindi, Turiji i Mokrinu, dok su najveća gasna polja Martonoš, Mokrin i Itebej.

Obim eksploatacije NIS-a danas iznosi oko milion tona naftnog ekvivalenta godišnje, a većina naftnih nalazišta NIS-a nalazi se na teritoriji Vojvodine. Od trenutka osnivanja pa do kraja 2009. godine, proizvedeno je oko 45 miliona tona nafte i više od 30 milijardi kubnih metara prirodnog gasa na teritoriji Srbije, kao i oko četiri miliona tona nafte na koncesionim nalazištima Angole.

Preuzimanjem većinskog paketa NIS-a, Gaspromnjeft je počeo realizaciju više investicionih projekata u izvršnoj direkciji NIS Naftagas, u cilju povećanja proizvodnje nafte i gasa i koeficijenta iskorišćenja naftnih i gasnih ležišta. Realizacijom ovih projekata, u prošloj godini je ostvaren porast proizvodnje nafte i gasa na poljima NIS-a u iznosu od četiri odsto za naftu, odnosno 19 odsto za gas u odnosu na prethodnu godinu, dok planirani rast proizvodnje u 2010. iznosi 12 odsto. Na taj način, kroz spoj investicija i novih tehologija sa tradicionalnim vrednostima i resursima, NIS se već transformiše u modernu evropsku kompaniju.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...