OMV SE ŠIRI U TURSKOJ

Ne krijući da im je cilj da pozicioniraju Tursku kao treći centar - uz Austriju i Rumuniju - austrijski OMV je za milijardu evra kupio 54,17 % turskog Petrol Ofisija

Austrijska energetska kompanija OMV juče je s turskom firmom Dogan Holding dogovorila povećanje svog udela u kompaniji Petrol Ofisi A.S. - jednoj od vodećih u Turskoj u maloprodaji naftnih derivata i komercijalnom poslovanju. OMV je udeo povećao sa 41,58 na 95,75 % i tako preuzeo potpunu kontrolu nad Petrol Ofisija.

Menadžment OMV-a ne krije da je ova akvizicija dodatan korak u njihovoj razvojnoj strategiji čiji je cilj da u integrisanoj energetskoj grupi pozicioniraju Tursku kao svoje treći centar (čvorište) - uz Austriju i Rumuniju.

U OMV-u su procenili da zbog aktivnosti Petrol Ofisija, izgradnji gasnih elektrana u Samsunu i projekta gasovoda Nabuko Turska predstavlja strateški mostobran ka prirodnim resursima bogatom Kaspijskom regionu i Bliskom Istoku.

Žda bi bio vlasnik 54,17 % Petrol Ofisija OMV je Dogan Holdinga platio milijardu evra. Zatvaranje transakcije se očekuje u roku od tri naredna meseca. Potrebno je da je odobre odgovorne vlasti Turske, ali i antimonopolska komisija.

OMV i Dogan Holding su dogovorili da će pre toga podeliti dividende svim akcionarima Petrol Ofisija. Na osnovu dividendi OMV će dobiti 203 miliona američkih dolara, Dogan Holding 265 miliona a 21 milion dolara biće uplaćeno free-float investitorima.

“Ova akvizicija potpune kontrole nad Petrol Ofisijem dodatno jača položaj OMV-a na turskom tržištu i ona je usklađena sa korporativnom strategijom dodatnog jačanja vodećeg položaja u evropskom razvojnom pojasu. Sada smo ostavili jak trag na atraktivnim tržištima Središnje i Jugoistočne Europe (CE/SEE) i Turske te planiramo dodatno da razvijemo naš model integrisanog poslovanja. Osim očekivanog pozitivnog učinka na rezultate Grupe, transakcija će OMV dovesti na povoljan strateški položaj. Naša vodeća uloga na turskom tržištu otvara mnoštvo prilika, ne samo za prodaju nafte već i za naše druge korporativne poslovne segmente, pošto je Turska strateški mostobran na resursima bogatoj Kaspijskoj regiji i Bliskom Istoku,” kaže Wolfgang Ruttenstorfer, glavni izvršni direktor OMV-a.

Iz OMV-a, takođe, ističu da je Turska jedna od najvećih i najbrže rastućih tržišta u regionu. Turska trenutno troši 29 miliona tona godišnje naftnih derivata, a očekuje se da će se do 2015. godine potrošnja povećati na 32 miliona tona. Petrol Ofisi, čije je sedište u Istanbulu, jedna je od vodećih firmi u Turskoj u naftnom poslovanju – ostvaruje tržišni udeo od oko 27 %. Tokom prošle godine prodali su oko 7,4 miliona tona goriva. To je doprinelo da su lane zabeležili dobit - prije poreza i kamata (EBIT) - u iznosu od 290 miliona evra. Petrol Ofisij ima mrežu od oko 2.500 benzinskih pumpi.





Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...