NIS ODOLEVA GUBICIMA

Autor:   Tanjug

I pored gubitka od 9,6 milijardi dinara NIS u prvoj polovini 2010. ostvario dobre proizvodne rezultate u proizvodnji i preradi nafte, zadržao udeo prodaje u uslovima pada tržišta, smanjio unutrašnje troškove i dugovanja prema dobavljačima, poboljšao naplatu od klijenata i radi na izlasku na strana tržišta, kaže Kiril Kravčenko, generalni direktor Naftne industrije Srbije AD (nastavak jučerašnjeg intervjua Tanjugu)

 

“Menadžment Naftne industrije Srbije AD učinće sve da u drugoj polovini 2010. niveliše gubitak od 9,6 milijardi dinara, koji je NIS imao u prvih šest meseci ove godine,” najavio je u intervjuu Tanjugu Kiril Kravčenko, generalni direktor ove kompanije.

Ukazujući da će “to, ipak, najviše zavisiti od stabilizacije kursa dinara i sezonskog rasta tržišta u Srbiji” Kravčenko je istakao: “Učinićemo sve što od nas zavisi da nivelišemo gubitak iz prvog polugodišta, ali sada su naša očekivanja pesimističnija. Ako dođe do sezonskog rasta tržišta Srbije i stabilizacije kursa dinara u odnosu na osnovne svetske valute, postoje pretpostavke da se u drugom polugodištu ostvari dobit.”

Izražavajući očekivanje da će kurs dinara do kraja godine biti stabilniji Kravčenko je istakao da je takva stabilizacija zabeležena u julu i avgustu, zbog čega je kompanija odmah ostvarila dobar “plus”.

“Teško je, ipak, reći da li će dobit u drugom polugodištu biti dovoljna da pokrije gubitke ostvarene u prvih šest meseci. Menadžment NIS-a će maksimalno raditi na onim faktorima na koje može da utiče, a to su povećanje proizvodnje nafte i gasa, poboljšanje kvaliteta derivata i obima prodaje, smanjenje troškova i povećanje unutrašnje efikasnosti kompanije. Pretpostavljali smo da će u 2010. doći do izvesnog smanjenja vrednosti dinara, zbog posledica ekonomske krize, ali ne i da će taj pad u prvih šest meseci iznositi skoro 30 odsto. Kursni gubitak u prvoj polovini 2010. godine bio je 15,8 milijardi dinara, i to je poništilo dobit od 6,2 milijarde dinara, koju je NIS ostvario u prvom polugođu. Mi kupujemo naftu u dolarima, u istoj valuti plaćamo kredite bankama, a u isto vreme vršimo odloženu naplatu u dinarima od prodaje goriva - to su “makaze” koje seku svu zarađenu dobit,” pojasnio je generalni direktor NIS-a.

Kompanija je ipak, prema oceni Kravčenka, u prvoj polovini 2010. ostvarila dobre proizvodne rezultate, u proizvodnji i preradi nafte zadržala je udeo prodaje u uslovima pada tržišta, smanjila unutrašnje troškove i dugovanja prema dobavljačima, poboljšala naplatu od klijenata, a radi se i na izlasku NIS-a na strana tržišta.

“Prihod NIS-a je, pre odbijanja poreza i dažbina, u prvih šest meseci ove godine, povećan na 8,4 milijarde dinara. To smo postigli ne samo zbog rasta cena, već i zbog prelaska na proizvode sa većom maržom. Imamo pozitivni novčani tok iz poslovanja od 2,6 milijardi dinara, što govori o stabilnom tekućem stanju kompanije, njenoj sposobnosti da finansira tekuće potrebe, uspešno realizujući program investicija u Pančevu,” naveo je Kravčenko.

Do sada je na ime kompanije registrovano 22 odsto imovine NIS-a. Kravčenko se nada „da će zajedničkim radom sa Vladom Srbije, kako je planirano, taj proces biti završen do kraja 2011. godine. Sam proces preregistracije imovine nije direktno povezan sa izlaskom NIS-a na Beogradsku berzu, ali to pitanje može da utiče na vrednost kompanije.”

Govoreći o pravu malih akcionara da učestvuju u radu Skupštine akcionara NIS-a, Kravčenko objašnjava da je “statutom kompanije predviđeno da u radu Skupštine mogu da učestvuju akcionari koji imaju najmanje jedan odsto od ukupnog broja akcija NIS-a, dok akcionari koji imaju manje od jedan odsto akcija mogu da se ujedine kako bi ostvarili pravo učešće u Skupštini akcionara.”


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...