MEŠOVITE FIRME SA RUSIMA-NA ČEKANJU

Jelica Putniković

Tehnička vlada mogla bi da odobri formiranje firme za Južni tok, dok će Banatski dvor čekati da se napravi nova vlada

Zajednička kompanija Srbijagasa i Gazproma, u čijoj nadležnosti će biti izgradnja gasovoda Južni tok, umesto 25. maja biće, najverovatnije, osnovana do kraja juna. To bi trebalo da se desi bez obzira da li će do tada biti formirana nova vlada Srbije i da li će novi saziv poslanika u Skupštini Srbije ratifikovati međudržavni energetski sporazum s Rusijom.


Podzemno skladište gasa u Banatskom dvoru

Mogućnost da rok za formiranje mešovitog preduzeća Srbijagasa i Gazproma bude prolongiran za oko mesec dana, od 25. maja do kraja juna, daje aneks ugovora koji su Saša ilić, v. d. generalnog direktora Srbijagasa i Aleksej Miler, predsednik Upravnog odbora Gazproma potpisali 25. februara.

Opet se traži odluka odlazeće vlade

- Aneks sporazuma o formiranju mešovite srpsko-ruske komanije, koja će se baviti projektovanjem, pripremama i samom izgradnjom gasovoda Južni tok kroz Srbiju može da usvoji i tehninička vlada Srbije. Već sam razgovarao sa ministrom rudarstva i energetike Aleksandrom Popovićem. Moguće je da kao resorni ministar zadužen za sprovođenje međudržavnog naftno-gasnog sporazuma sa Rusijom, Popović tehničkoj vladi Srbije prosledi na usvajanje izmenu aneksa ugovora sa Gazpromom, kako bi se rok za osnivanje zajedničke firme pomerio za mesec dana, do kraja juna, kaže Saša Ilić, v.d. generalnog direktora Srbijagasa.

Najavljujući odlaganje ovog roka za oko mesec dana, Saša Ilić podseća da se za formiranje zajedničkog preduzeća s Gazpromom čekalo usvajanje međudržavnog sporazuma u vladi Srbije.

- Vlada Srbije je uoči parlamentarnih izbora, u petak, 9. maja usvojila Predlog zakona o ratifikaciji međudržavnog naftno-gasnog sporazuma sa Gazpromom. On će u Skupštini Srbije biti ratifikovan odmah po konstituisanju novog saziva parlamenta. Mi, međutim, ne moramo čekati na ratifikaciju u Skupštini Srbije da bi smo sa Gazpromom formirali zajedničko preduzeće, koje će se baviti projektovanjem, pripremom i izgradnjom gasovoda Južni tok kroz Srbiju, objašnjava Ilić. On ne pominje ni da da bi Rusi mogli, eventualno, praviti probleme zbog najavljenog aneksa o formiranju zajedničke firme i tvrdi da je sva dokumentacija već spremna.

- Potrebno je, međutim, ubrzati tempo rada jer je 18 meseci kratak rok za završetak tehničko-ekonomske studije za gasovod, kako je predviđeno sporazumom, upozorava Ilić.

Ministar Popović, koga smo zamolili da prokomentariše Ilićeve navode kaže za Balkanmagazin da će se ovim detaljima oko gasnog sporazuma pozabaviti što pre.

Mada se još ne zna kakvi će biti međustranački dogovori oko nove vlade, sada je gotovo sigurno da rezultati parlamentarnih izbora u Srbiji neće uticati na buduću ratifikaciju međudržavnog naftno-gasnog sporazuma Srbije sa Rusijom.

"Banatski dvor" i bez privremenog rešenja

Za sada, međutim, ni Ilić ni Popović ne žele da prognoziraju kada će biti otpočeti pregovori sa Rusima oko druge teme - formiranja zajedničkog preduzeća za dovršetak podzemnog skladišta gasa u Banatskom dvoru. Da bi se ovaj proces pokrenuo potrebno je da i za skladište bude potpisan poseban protokol sa Srbijagasom. Na osnovu tog protokola biće precizirani uslovi za formiranje nove mešovite firme u kojoj će odnos vlasništva biti 49 prema 51 odsto u korist Rusa.

Ilić kaže da će se ovim segmentom saradnje sa Gazpromom pozabaviti nova Vlada Srbije. Dok se to ne desi u Srbijagasu pokušavaju da u ležište Banatskog dvora utisnu što više takozvanog jastučnog gasa.

- Što više gasa utisnemo, povećavamo ulog Srbijagasa, odnosno Srbije u budućoj zajedničkoj firmi za dovršetak podzemnog skladišta gasa. Time će i Rusi morati da povećaju svoj ulog, objašnjava ilić.

Punjenje podzemnog skladišta podrazumeva, inače, da bude utisnuto 250 do 300 miliona kubika takozvanog jastučnog gasa. Do kraja ove godine u Srbijagasu su planirali da u skladište utisnu oko 140 miliona kubika gasa. Deo tog gasa bio bi jastučni, a deo od oko 30 miliona kubika mogao bi se koristiti tokom naredne grejne sezone. Prema planovima Srbijagasa, za kompletnu izgradnju skladišta je potrebno deset godina, a tada bi kapacitet Banatskog dvora omogućavao skladištenje 800 miliona kubika gasa.

Za nabavku 140 miliona kubika gasa Srbijagasu je potrebno oko 40 miliona dolara. Iz Srbijagasa i Naftne industrije Srbije AD su prema Ilićevim rečima, od nadležnih u državnim organima tražili rasterećenje od budžetskih obaveza, kako bi tim sredstvima finansirali nabavku gasa. Modalitet finansiranja gasa za punjenje Banatskog dvora treba da dogovore ministarstva tehničke vlade Srbije. Potrebno je da se to reguliše što pre jer gas konstantno poskupljuje. Sadašnja cena gasa je oko 380 dolara za 1.000 kubnih metara a 1. jula gas će poskupeti, prateći cenu sirove nafte i naftnih derivata (mazuta i dizela) na svetskom tržištu.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...