Istraživanje - Da li se i koliko akcizna politika Srbije u naftnom sektoru razlikuje od svetske prakse?

„Akciza predstavlja jedan od ključnih instrumenata sigurnog snabdevanja i redovnog punjenja budžeta svih država, pa i Srbije,“ kaže u anketi Balkanmagazina Ljubinko Savić, samostalni savetnik u Udruženju za energetiku i energetsko rudarstvo Privredne komore Srbije

Akciza predstavlja jedan od ključnih instrumenata sigurnog snabdevanja i redovnog punjenja budžeta svih država, pa i Srbije.

Akcize – poseban porez ili, kako ga neki zovu, trošarina, termini su kojima se označava indirektno oporezivanje određenih proizvoda za široku potrošnju. Reč je o takozvanim akciznim proizvodima: derivatima nafte, duvanskim prerađevinama, alkoholnim pićima i kafi (sirovoj, prženoj, mlevenoj i ekstraktima kafe). Osnov za obračun akcize je Zakon o akcizama ("Sl. glasnik RS", br. 22/2001, 73/2001, 80/2002, 43/2003, 72/2003, 43/2004, 55/2004, 135/2004, 46/2005, 101/2005 - dr. zakon, 61/2007, 5/2009 i 31/2009) koji je usvojila Skupština R. Srbije. Akciza je fiksni, dinarski iznos.

Kod derivata nafte, kao i za alkoholna pića, akciza se usklađuje godišnje, stopom rasta cena na malo u kalendarskoj godini, koja prethodi godini u kojoj se usklađivanje vrši. Kao parametar uzimaju se podaci republičkog organa nadležnog za poslove statistike. Osnovice za usklađivanje su poslednji objavljeni usklađeni, odnosno umanjeni ili uvećani iznosi akciza na pomenute derivate nafte.

Zakonom o akcizama i Izmenama i dopunama zakona o akcizama predviđeno je da su od derivate nafte akcizom obuhvaćene sve vrste motornog benzina, sve vrste dizel-goriva, tečni naftni gas za pogon motornih vozila i ostali derivati nafte, koji se dobijaju od frakcija nafte koje imaju raspon destilacije do 380°C. Akciza na TNG za automobile se ne plaća u postupku carinjenja već prilikom prodaje krajnjem korisniku – potrošaču za pogon motornih vozila.

Pored redovnih posetoje i vanredne korekcije akciza. Zakon o akcizama predviđa da u slučaju povećanja proizvođačkih cena derivata nafte - zbog rasta cene sirove nafte na svetskom tržištu, koje negativno utiče na makroekonomsku stabilnost u zemlji, Vlada Republike Srbije može privremeno smanjiti iznose akciza utvrđene u skladu sa ovim zakonom za iznose za koje su povećane proizvođačke cene tih derivata nafte, s tim što to umanjenje ne može biti veće od 20% poslednjih objavljenih iznosa akciza usklađenih prema stavu 1. ovog člana.

Isto tako se i u slučaju smanjenja proizvođačkih cena derivata nafte zbog pada cene sirove nafte na svetskom tržištu, utvrđeni iznosi akciza mogu uvećati za iznose za koje su smanjene proizvođačke cene tih derivata nafte, a najviše do poslednjih objavljenih iznosa akciza.

Vlada Srbije je, prateći ove parametre u prethodnih nekoliko godina pristupala i vanrednim korekcijama akcize na naftne derivate. Tako je, zbog povećanja proizvođačkih cena svih vrsta motornih benzina i svih vrsta dizel goriva, usled rasta cene sirove nafte na svetskom tržištu Vlada Srbije u više navrata vanredno smanjivala iznose akciza utvrđene u skladu sa Zakonom o akcizama. To je u prethodnim godinama urađeno dva puta: 3. juna i 19. avgusta 2005. godine. Tada su akcize na sve vrste naftnih derivata smanje za po tri dinara po litru.

Zbog smanjenja proizvođačkih cena svih vrsta motornih benzina i svih vrsta dizel goriva usled pada cene sirove nafte na svetskom tržištu Vlada Srbije je, takođe, i privremeno uvećavala iznose akciza utvrđene u skladu sa Zakonom o akcizama u prethodnim godinama. Uslovi za vanredno povećanje akciza stekli su se do sada u više navrata, i to: 17. decembra 2005. godine, 13. januara, odnosno, 7. februara 2006. godine.

Vlada Srebije je decembra 2005. godine za sve vrste motornog benzina akcize povećala na 27,19 dinara po litru, a za sve vrste dizel goriva nova akciza je bila 14,04 dinara po litru. U januaru je usledila još jedna korekcija a u februaru 2006. godine je sa 27,49 na 30,59 dinara povećana akciza po litru benzina, dok je akciza na dizel gorivo sa 14,34 povećana na 16,27 dinara po litru.

U svakom slučaju akcize na naftne derivate značajan su činilac prihoda u državni budžet Srbije. U Predlogu budžeta za ovu godinu planirani prihod od akciza od 131,5 milijardi dinara sačinjen je na bazi projektovane potrošnje akciznih proizvoda i akcizne politike za ovu godinu. Učešće tih priliva u budžetu za 2010. godinu je 20 odsto, što je za procenat više nego prethodne godine. Od akcize na derivate nafte ove godine se očekuje prihod od oko 65,5 milijardi dinara, od akciza na duvanske prerađevine 54,4 milijarde, a od ostalih akciza trebalo bi da bude prikupljeno 11,6 milijardi dinara.

Da bi se ovaj planirani prihod ostvario iznosi akciza na naftne derivate su početkom ove godine korigovani sa stopom rasta cena na malo tokom 2009. godine. Ministarstvo finansija saopštilo je 21. januara da se redovnim godišnjim usklađivanjem akcize za sve vrste benzina povećane za 70 para, na 44,7 dinara po litru, za dizel gorivo za 47 para na 30,47 dinara po litru, a za tečni naftni gas sa 15 na 15,24 dinara po kilogramu.

Tabela - Akcize na naftne derivate.xls


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...