GORIVO BEZ POREZA

J. Putniković

Iz Lukoila predlažu omogućavanje prodaje goriva bez pdv-a za strance u trantizu kroz našu zemlju

Otvaranjem tržišta naftnih derivata vozači mogu očekivati pojeftinjenje goriva na pumpama u Srbiji. A da bi vozači kaimiona i svi koji u tranzitu putuju od Evrope ka Turskoj i dalje ka Aziji, ubuduće putovali drumovima Srbije i da gorivo toče na ovdašnjim pumpama, Lukoil – Beopetrol će ovih dana predložiti Vladi Srbije da im se omogući da na određenim punktovima mogu napuniti svoje rezervoare, ne plaćajući porez na dodatu vrednost na naftne derivate. Gorivo će tranziterima biti jeftinije za 18 odsto, koliko iznosi PDV.

„Da bi se ovo realizovalo neophodno je da Vlada Srbije ustanovi norme po kojima će se voditi takav biznis – da se gorivo stranom tranzitu toči bez naplate PDV-a. Naravno, ovo je vrlo kompleksno pitanje, koje se mora detaljno i vrlo pažljivo razmotriti sa ministarstvima energetike i finansija i sa Poreskom upravom. Napominjem, ne zalažemo se da se samo Lukoil – Beopetrolu da mogućnost prodaje goriva bez naplate PDV-a vozačima u tranzitu, već da u realizaciji ove akcije za popularizaciju međunarodnog tranzita kroz Srbiju učestvuju sve naftne kompanije koje rade na ovom tržištu. Mogućnost učešća u realizaciji ovakve ponude stranim tranziterima treba pružiti svim naftnim kompanijama koje posluju na srpskom tržištu. Vlada Srbije bi mogla da raspiše tender ili da na neki drugi način osmisli kriterijume po kojima će odabirati prometnike koji će pružati ovakvu uslugu duž važnih koridora. Ovaj predlog se, naravno, odnosi izključivo na tranzit teretnih vozila korz našu zemlju, a nikako na unutrašnji saobraćaj“, rekao je Aleksandar Panfilov, generalni direktor Lukoil – Beopetrola u jučeranjem razgovoru sa novinarima.


Panfilov

U Lukoil – Beopetrolu očekuju da će ovakav marketinški potez doprineti povećanju prihoda od tranztnog saobraćaja kroz zemlju, ne samo naftašima već i ostalim pružaocima usluga na drumskim koridorima, jer će se povećati broj vozila koja će prolaziti kroz Srbiju. Sada se, kako kaže, dešava da mnogi na putu za Tursku i ne zastanu nigde u Srbiji. Ovakvom akcijom pariralo bi se Bugarskoj gde je, na ideju tamošnje Lukoilove kompanije, tranziterima omogućeno da jeftinije toče gorivo na granici sa Turskom.

„Zato oni tu sipaju gorivo i ne staju sve do Nemačke“, kaže Panfilov, ukazujući i na to da su putarine kroz Srbiju mnogo skuplje nego u zemljama u okruženju i da zbog toga mnogi vozači zaobilaze naše koridore.

Mada nije izričito rekao Panfilov nije ni demantovao da je ovaj razgovor sa novinarima upriličio da bi pokazao kako nisu tačne spekulacije u javnosti da se Lukoil povlači iz Srbije.

„Lukoil je do sada uložio u Srbiju 350 miliona evra. Planiramo da tokom narednih tri do četiri godine uložimo još oko 200 miliona dolara, rekao je Panfilov, napominjući da je reč o izgradnjih novih pumpi i modernizaciji postojećih.

Panfilov je zahvalio zvaničnicima Vlade Srbije što su se založili za donošenje propisa koji će im pomoći da dovrše legalizaciju pumpi kupljenih od Beopetrola. Preostalo im je da taj posao završe za oko polovinu svojih objekata, a to je preduslov za modernizaciju pumpi. Pozdravlja najavu da se u Srbiji ubuduće raspisuju tenderi za dodelu lokacija za benzinske pumpe i proriče da će sa otvaranjem tržišta i s otpočinjanjem konkurentne borbe za kupca naftnih derivata bar polovina pumpi na Koridoru 10 između Beograda i Niša biti zatvorena.

Svoje očekivanje da će gorivo u Srbiji posle 1. januara 2011. godine pojeftiniti Panfilov bazira na činjenici da je, kako kaže, „konkurencija u Srbiji vrlo razvijena. Razvijenija nego bilo gde u regionu. Samo na pravcu od Beograda do Niša je 50 benzinskih pumpi. Takve koncentracije benzinskih pumpi nema nigde. Zato je sada najvažnije da Vlada Srbije ispuni obećanje i da otvori tržište naftnih derivata.

„Zbog konkurencije cene će sigurno „pasti,“ kaže Panfilov napominjući da je gorivo u Srbiji zbog toga što je država u maloprodajnu cenu „ugradila“ oko 50 % nameta.

Ipak, za prad prometa od 15 do 18 % na 180 pumpi Lukoil – Beopetrola Panfilov ne optužuje Vladu Srbije već krizu. Čekajući potpuno otvaranje tržišta ova kompanija sada koristi mogućnost za uvoz evrodizela i tečnog naftnog gasa iz svojih rafinerija u Bugarskoj i Rumuniji, jer im je to daleko jeftinije nego da dizel i TNG kupuju od NIS-a. Panfilov, međutim, ne isključuje mogućnost da naredne godine gorivo nabavljaju i od NIS-a.

„Ako kvalitetom i cenom budu konkurentni. Ako ne budu uvozićemo gorivo. Lukoil ima svoje rafinerije i u Bugarskoj, Rumuniji i Italiji,“ kategoričan je generalni direktor Lukoil – Beopetrola.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...