GAZPROMNJEFT POSTAO SUVLASNIK PETROHEMIJE

J. Putniković

Ruski Gazpromnjeft će na ime nenaplaćenih potraživanja Naftne industrije Srbije u Petrohemiji postati vlasnik skoro četvrtine akcija ove pančevačke firme, koja je, posle Ju es stil-a, drugi srpski izvoznik

Mada su prošle godine iz Gazpromnjefta, ruske firme koja je većinski vlasnik Naftne industrije Srbije, tvrdili da nisu zainteresovani da „prebijanjem“ dugova NIS postane suvlasnik u Petrohemiji sada su na taj aranžman morali da pristanu jer su potraživanja „narasla“ na 86 miliona evra.
„Biće urađena konverziji dela potraživanja NIS-a od oko 27 miliona evra u kapital Petrohemije. Strane su se sporazumele da će to biti urađeno u najkraćem roku, najkasnije do 15. septembra ove godine. Tako će NIS povećati učešće u kapitalu Petrohemije i steći, maksimalno, 24,99 % vlasništva ukupno emitovanih akcija Petrohemije,“ kažu u NIS-u za Balkanmagazin.
Treba reći i to da je NIS na konverziju dugovanja u vlasništvo u Petrohemiji pristao pošto su svoja potraživanja tako rešili Srbijagas, Elektroprivreda Srbije i Eksim banka.



Sporazuma o dugoročnoj strateškoj saradnji NIS-a i Petrohemije juče su u Pančevu potpisali Mlađan Dinkić, ministar ekonomije i regionalnog razvoja i generalni direktor NIS-a Kiril Kravčenko. Prilikom potpisivanja Kravčenko je istakao: „Nismo zainteresovani za strateško investiranje u Petrohemiju i za dalje povećavanje svog učešća u kapitalu ove kompanije. Ali, apsolutno smo raspoloženi da pomognemo da veliki kupac naših proizvoda ubuduće stabilno posluje.“
U NIS-u ističu da pristanak na konverziju duga u vlasništvo nad Petrohemijom neće suštinski promeniti poziciju NIS-a u kapitalu Petrohemije i da su na ovaj aranžman pristali da bi pančevačkom petrohemijskom preduzeću omogućili da u značajnoj meri smanji dugovanja, što će poboljšati njen finansijski položaj i stvoriti mogućnost za pronalaženje strateškog investitora. Ovaj Sporazum je, inače, drugi korak u definisanju odnosa između NIS-a i Petrohemije. Proces je započet 17. septembra prošle godine, potpisivanjem Protokola o obnavljanju proizvodnje i poboljšanju finansijskog stanja HIP-Petrohemije. I tada je dokument potpisao ministar Dinkić, koji je sada obećao da će Vlada Srbije pomoći da se investicioni program za Petrohemiju završi do kraja godine. Kao konsultant biće angažovana „jedna renomirana kuća“.

Zalog – garant za ostatak duga

Da bi pomogli Petrohemiji da stane na „zdrave noge“ i da završi planirani investicioni ciklus čelnici NIS-a su pristali da se otplata ostatka duga prolongira. Umesto od 1. januara 2012. godine Petrohemija će s otplatama mesečnih rata, od po milion evra, otpočeti tek od 1. avgusta 2013. godine.
Da bi se zaštitio od eventualnih budućih kašnjenja sa otplatom duga NIS je u pregovorima izboksovao da mu se u vrednosti neobezbeđenog dela potraživanja odobri uspostavljanje založnog prava prvog reda na deo imovine Petrohemije. HIP-Petrohemija će, u najkraćem roku dostaviti spisak imovine, koju predlaže za davanje pod zalogu. Na osnovu tog predloga NIS će, po svom nahođenju, izabrati objekte za stavljanje pod zalogu.
U skladu sa novim Sporazumom, počev od 1. avgusta 2010. godine, NIS će tokom narednih deset godina Petrohemiju snabdeva primarnim benzinom i mazutom. Petrohemija će, zauzvrat, NIS-u isporučivati MTBE - aditive za benzin i vodenu paru a nastaviće i da u svojim postrojenjima za Rafineriju nafte Pančevo prerađuje otpadne vode.
Precizirano je da će NIS Petrohemiji isporučivati oko 12.000 tona primarnog benzina mesečno. U drugoj fazi, od 1. januara 2013. godine, kada treba da otpočne proizvodnja u MHC/DHT - postrojenju za hidrokreking u pančevačkoj rafineriji, NIS treba da poveća isporuku primarnog benzina na 25 do 40 hiljada tona. Dogovoreno je da se fiksna cena primarnog benzina određuje prema formuli: HIGH FOB MED plus 10 USD po toni prema Platts za Virgin Naphta.

Dinkić obećava boljitak

„Želimo da ovim ugovorom iskoristimo maksimalni kapacitet Petrohemije kako bi više robe prodali u inostranstvu. Tako ćemo pojačati, inače, solidan nivo izvoza ove kompanije. Hemijska industrija u svetu beleži vrlo snažan oporavak, a proizvodi Petrohemije imaju dobar plasman na svetskom tržištu. Petrohemiji, kojoj je osnovni problem u poslovanju bio nedostatak sirovine ovaj sporazum će doneti sugirnost. Do kraja godine za Petrohemiju će biti napravljen investicioni program, koji će omogućiti bolju energetsku efikasnost i veći profit. Naš cilj je da se trajno reši petrohemijsko pitanje u Srbiji, jer kada radi Petrohemija, onda radi i FSK u Elemiru i Hipo u Odžacima. U vladi Srbije želimo da sve ove fabrike iz hemijske industrije vratimo na nivo na kome su nekada bile“, izjavio je Dinkić.
Dinkić je, takođe, istakao da je sa delegacijom Azerbejdžana, koja je prethodnih dana boravila u radnoj poseti Srbiji, bilo razgovora da se u saradnji sa azerbejdžanskom naftnom kompanijom Sokar, dodatno uposli Petrohemija.
„Sa time su se složili i predstavnici Gaspromnjefta, tvrdi Dinkić.
U razgovoru sa sindikatima Petrohemije Dinkić je pokrenuo inciijativu da se krene sa zapošljavanjem kadra koji nedostaje, pre svega inženjerima i stručnjacima iz oblasti hemijske industrije, kako bi se nov investicioni program adekvatno ispratio.
„Do kraja novembra sa sindikatima Petrohemije napravićemo sporazum o povećanju plata radnicima ove kompanije,“ rekao je Dinkić.

Rusko „otopljavanje“

Ističući da je NIS-a je spreman isključivo za konstruktivni dijalog sa partnerima iz Petrohemije, jer shvata socijalno-ekonomski značaj tog državnog preduzeća Kravčenko je rekao da je Petrohemija veliki kupac primarnog benzina.
„NIS je zainteresovan za njeno efikasno i sigurno poslovanje, kao i za strateške investicije u neophodnu modernizaciju Petrohemije, ali ne u pogledu izdvajanja sopstvenih sredstava, već u pogledu pružanja pomoći glavnom akcionaru - Vladi Srbije u pronalaženju investitora. Rukovodstvo NIS-a uvereno je da ovim sporazumom daje svoj doprinos povećanju efikasnosti tog preduzeća, koje mora da počne da ostvaruje dobit i postane siguran partner na tržištu. Petrohemiji, kao i samom NIS-u, potrebna su značajna sredstva za kompleksnu modernizaciju, te će sva nastojanja NIS-a, kao i većinskog akcionara – Gaspromnjefta, biti usmerena na rafinerijski kompleks NIS-a,“ rekao je Kravčenko.
Protokolom potpisanim u septembru 2009. godine NIS se obavezao da isporučuje Petrohemiji 7.500 tona primarnog benzina mesečno, pod uslovima bankarske garancije sa odloženim rokom plaćanja od 45 dana. To je omogućilo obnavljanje proizvodnje u Petrohemiji i obezbedilo mu oko 30 % neophodnih sirovine. Preostale količine sirovina Petrohemija je uvozila.
Iz Petrohemije su, doduše, povremeno tvrdili da im NIS ne isporučuje ugovoreno količine. Nezvanično su se čuli komentari da je verovatni uzrok tome činjenica da je cena za isporuke iz NIS-a bila određena na nivou „ispod tržišne“ - sve u cilju podrške procesu finansijskog ozdravljenja Petrohemije.
Sada, izgleda, iz NIS-a ka Petrohemiji duvaju neki novi vetrovi jer je Kravčenko rekao da juče potpisani sporazum „nije i poslednji korak u razvoju međuljudskih odnosa dve kompanije“.
Direktor Petrohemije Saša Pavlov ne krije oduševljenje zbog sporazuma sa NIS-om i naziva ga „istorijskim“.
„Ovo je osnov za započinjanje investicionih aktivnosti, koje će omogućiti da fabrika unuduće još bolje posluje. Petrohemija plasira 75 do 80 % proizvodnje u inostranstvu, a u prvoj polovini gdine izvezli smo robe u vrednosti od 102 miliona evra. To je 3,15 % ukupnog srpskog izvoza. Petrohemija je, po obimu izvoza na drugom mestu, odmah iza USS“, rekao je Pavlov.



Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...