GASNI DOGOVORI UZ PRISUSTVO EU

J. P.

Na početku grejne sezone 2010/11. Rusija, uz asistenciju EU, sa Ukrajinom i Poljskom - zemljama čijom terotirijom transportuje gas ka evropskim državama, završava pregovore kako bi obezbedila redovne isporuke ovog energenta

Posle intervencije Evropske unije, kako bi se osiguralo snabdevanje evropskih zemalja gasovodom Jamal preko Poljske, u Varšavi su juče Rusija i Poljska potpisale sporazum o isporukama gasa do 2022. godine. Istovremeno je ruski premijer vladimir Putin sa ukrajinskim kolegom Nikolajem Azarovim pregovarao o jefitinijem ruskom gasu za Ukrajinu.

Novi uslovi isporuke precizirani su protokolom o izmenama Sporazuma o tranzitu ruskog gasa preko poljske teritorije. Tim dokumentima se precizira postepeno povećanje isporuka ruskog gasa u Poljsku - sa 9,7 milijardi kubnih metara ove godini na 11 milijardi kubika tokom 2012. i narednih godina. Sporazum su potpisali Valdemer Pavlak, zamenik poljskog premijera i njegov ruski kolega Igor Sečin, javlja ruska novinska agencija RIA Novosti.


EuRoPolGas, poljsko preduzeće za promet gasa

Uspešni pregovori Rusa i Poljaka

Ruski gas će se Poljskoj isporučivati do 2022. godine, a tranzit je dogovoren do 2019. godine, kako je, inače, predviđeno i prethodnim ugovorom.

„Predstavnici Evropske komisije učestvovali su u pregovorima i imali su mogućnost da se upoznaju s dokumentima o tranzitu i isporukama ruskog gasa između Rusije i Poljske“, izjavio je Aleksej Medvedev, zamenik predsednika Upravnog odbora Gazproma napominjući da potpisivanje ovih dokumenata obezbeđuje neophodan pravni okvir za dalji razvoj rusko – poljske saradnje u sektoru gasa i da omogućava stvaranje novih paket - aranžmana za rešavanje bilatermanih pitanja.

Reč je, pre svega, o tarifnom mehanizmu za tranzit ruskog prirodnog gasa i o budućem funkcionisanju mešovitog rusko – poljskog preduzeća EuRoPolGas.

„Ova saradnja će ojačati mogućnosti Poljske da unapredi korišćenje prirodnog gasa,“ naglasio je Medvedev.

Preduslov potpisivanja ovog dokumenta bio je to što je poljska vlada u utorak, 26. oktobra, odobrila sporazum parafiran 18. oktobra u Moskvi - nakon gotovo godinu i po dana pregovora.

Poljska se snabdeva gasom oko 30 odsto iz sopstvenih resursa, više od 40 odsto iz Rusije a ostalo iz drugih država.

“Srećan sam što su pregovori o dodatnoj isporuci ruskog gasa Poljskoj uspešno okončani. Ovaj sporazum će, takođe, dovesti do saradnje u novim oblastima”, izjavio je Valdemer Pavlak, zamenik poljskog premijera.

Rusi i Poljaci dogovorili su da će taksu za tranzit gasa ubuduće određivati kompanija EuRoPolGas, čijih 48 % pripada ruskog Gazpromu, 48 % koncernu Polske Gurnictvo naftove i gazovnictvo (PGNiG) a 4 % Gaz-Tradingu. Potpisanim protokolima definisano je da kompanija EuRoPolGaz prenese funkcije tehničkog operatera poljske deonice gasovoda Jamal - Evropa na poljsku državnu kompaniju Gaz-Sistem. Takođe je dogovoreno da od sada Gazprom i PGNiG ne mogu da privlače nove učesnike u kapital zajedničkog preduzeća.

Spor oko cena

Da podsetimo, konflikt Rusije i Poljske u vezi s isporukom gasa datira od 2006. godine, kada je poljska strana insistirala na povećanju takse za tranzit na deonici gasovoda Jamal – Evropa svojom teritorijom. EuRoPolGaz je tada, uz podršku poljske Uprave za regulativu u energetici, podigao taksu sa 1,94 na dva dolara za transport 1.000 kubnih metara gasa na 100 kilometara. Rruski Gazporom je, međutim, insistirao na neprofitnoj taksi, koja je predviđena međudržavnim sporazumom dve zemlje o saradnji u sektoru gasa i uspeo je da ospori povećanje takse u Varšavskom okružnom sudu.

Nakon sudske istrage, Gazprom i PGNiG su u avgustu 2008. godine počeli proces mirnog rešavanja konflikta. Novembra prošle godine su usaglasili ključne probleme u upravljanju EuRoPolGaza, odlučivši da se njihov udeo u toj kompaniji poveća na 50 % a tranzitna taksa da osigura rentabilno poslovanje. Istovremeno je pregovarano o tome da Poljska dobija dodatne količine gasa.

Uz ova dokumenta Aleksandar Medvedev i Micxal Szubski, predsednik Upravnog odbora PGNG su potpisali nekoliko međusobnih sporazuma, kojima je definisano buduće povećanje izvoza ruskog gasa u Poljsku do 11 milijardi kubnih metara godišnje – sve u zavisnosti od potražnje na tržištu.

„Gazprom je pouzdan snabdevač i uvek ispunjava svoje obaveze, odgovarajući, takođe, na zahteve svojih partnera o dodatnim isporukama u teškim vremenima, kao što je to bio slučaj u Poljskoj tokom prošle i ove godine“, rekao je Medvedev.

Ukrajincima jeftiniji gas

Rusija bi u prvom kvartalu 2011. godine mogla sniziti cenu po kojoj prodaje prirodni gas Ukrajini, na 230 do 235 dolara za 1.000 kubnih metara, sa sadašnjih 252 dolara.

Ukrajinski premijer Nikolaj Azarov kaže da je to malo sniženje dogovoreno tokom njegovog sastanka sa ruskim premijerom Vladimirom Putinom, javljaju agencije.

Ranije su ukrajinski i ruski zvaničnici govorili da će prosečna cena ruskog gasa za Ukrajinu u 2011. iznositi oko 250 dolara za 1.000 kubika. Rusija, sa svoje strane, ističe da je sporazum sa Kijevom u skladu sa sporazumima sa drugim zemljama uvoznicama, a Moskva je proletos već odobrila Ukrajini popust od 100 dolara u zamenu za produženje roka za ostanak ruske Crnomorske flote na Krimu.

Ukrajinske subvencije za prodaju ruskog gasa domaćinstvima i toplanama predstavljaju opterećenje za ukrajinski budžet, a vlada te zemlje je obećala da će ih skresati u okviru sporazuma sa Međunarodnim monetarnim fondom, vrednog 15 milijardi dolara, javlja Tanjug.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...