GASNE AMBICIJE

Jelica Putniković

Dok Gazprom sa Mađarima osniva zajedničku firmu za izgradnju Južnog toka u OMV-u -partneru mađarskom MOL-u u projektu Nabuko - otvoreno sumnjaju u to da će naći kupce za gas koji bi tranzitirali kroz svoj gasovod do Evrope (foto: trasa Južnog toka)



Projektovana trasa gasovoda Nabuko

U istoj nedelji kada Verner Auli, direktor za naftu i gas u austrijskoj energetskoj kompaniji OMV, izjavljuje da gasovod Nabuko neće biti izgrađen ukoliko proces licitacije za kapacitete cevovoda u ovoj godini pokaže da je tražnja prirodnog gasa previše niska, Gazprom nastavlja sa ugovaranjem izgradnje gasovoda Južni tok. Rusija je juče sa Mađarskom, ugovorom o osnivanju mešovite firme između Gazproma i Razvojne banke Mađarske, definisala zajedničko učešće u izgradnji deonice gasovoda Južni tok kroz Mađarsku. Gazpromu će u Mađarskoj partner biti tamošnja Razvojna banka, a pored gasovoda predviđena je i izgradnja skladišta gasa kapaciteta 1,3 milijarde kubnih metara, izveštava agencija Prajm-Tass.
Potpisivanje je upriličeno juče, posle sastanka mešovitog ekonomskog komiteta dve zemlje u parlamentu u Budimpešti, prenosi agencija MTI. Rusku delegaciju predvodio je prvi zamenik premijera Rusije Viktor Zubkov, koji se sastao sa premijerom Mađarske Gordonom Bajnaijem. Tema razgovora na zasedanju međudržavne komisije za ekonomsku saradnju Rusije i Mađarske je, osim gasovoda Južni tok, bila i saradnja u oblasti atomske energetike i nafte. Analitičari ovaj sporazum ocenjuju kao početak poboljšanja saradnje Mađarske i Rusije, jer je prošlogodišnja robna razmena dve zemlje bila više nego prepolovljena u odnosu na raniji period (5,6 milijardi dolara).

Licitacija kao preduslov gradnje

Potpisivanje dokumenta o izgradnju Južnog toka kroz Mađarsku i podrška koju ovom projektu daje mađarska država, daje novu dimenziju učešću mađarske kompanije MOL u projektu izgradnje gasovoda Nabuko. Pored austrijskog OMV-a, u kompaniji za izgradnju Nabuko gasovoda koji, inače, ima podršku Evropske unije, učestvuju bugarski Bulgargas, turski Botas, nemački RWE, rumunski Transgas i mađarski MOL. U Briselu i menadžmentu ovih kompanija ne kriju da je cilj izgradnje gasovoda Nabuko smanjenje zavisnosti EU od monopola ruskog Gasproma.

Nabuko je gasovod koji treba da zaobiđe rusku teritoriju i da transportuje gas sa Bliskog Istoka i iz prikaspijskog regiona u Evropu. U Gazpromu, međutim, ne kriju da im je primarni cilj da trasa Južnog toka zaobiđe Ukrajinu (sa kojom već godinama imaju problema u tranzitu gasa ka Evropi, cevovodima postavljenim u vreme kada su obe zemlje bile deo SSSR) i da ovaj energent dopreme do potrošača na Balkanu i u Evropi.

Izgradnja gasovoda Nabuko sada je u fazi licitacije, na kojoj će se kompanije nadmetati za kapacitete cevovoda. U OMV-u se nadaju da će ova licitacija pokazati dobre rezultate, odnosno, da će se javiti kupci koji će svojim interesom potvrditi ekonomske aspekte potrebe za izgradnjom Nabuko gasovoda. Licitacija treba da traje od jula do oktobra 2010. godine. Konačnu odluku o ulaganju u Nabuko akcionari treba da donesu do kraja 2010. godine.

„Ako licitacija pokaže da je tražnja (za gasom) slaba, Nabuko, jednostavno, neće biti izgrađen. Mi smo komercijalna kompanija. U slučaju da tražnje nema, nećemo graditi gasovod“, kategoričan je Auli, napominjući da „postoje indicije da je tražnja dobra“.

Rusi izvesniji partner Mađarima

Na sajtu Gazproma navodi se da je sporazumom precizirano da su ova kompanija i mađarska Razvojna banka ravnopravni partneri u firmi za izgradnju gasovoda. Sam postupak registracije firme počeo je automatski, potpisivanjem osnivačkog dokumenta. Sledeća faza je izrada studije izvodljivosti i priprema za izgradnju i upravljanjem trasom Južnog toka kroz Mađarsku.

„Za sve učesnike u projektu Južni tok, ulazak Mađarske u ovaj veliki zajednički poduhvat je vrlo važan. To je još jedan dokaz da naši mađarski partneri imaju sofisticirano razumevanje o značaju ovog transevropskog infrastrukturnog projekta. S naše strane nema sumnji da će Južni tok biti garancija za sigurno snabdevanje evropskog tržišta ruskim gasom,” rekao je Aleksandar Medvedev, zamenik predsednika Upravnog odbora Gazproma.

Sporazumom o osnivanju zajedničkog preduzeća koje će projektovati, finansirati i graditi gasovod Južni tok kroz Mađarsku, okončano je pregovaranje o učešću ove zemlje – članice EU u ovom energetskom infrastrukturnom projektu. Mađarska i Rusija su, inače, pre dve godine, februara 2008. potpisali međudržavni sporazum o angažmanu ove članice EU u projektu Južni tok. Potom su, 10. marta 2009. predstavnici Gazproma i Razvojne banke Mađarske potpise stavili na osnovni dogovor o saradnji u izgradnji gasovoda i tranzitu prirodnog gasa teritorijom Mađarske.

„Današnje potpisivanje dokumenta o osnivanju mešovitog preduzeća, koje će imati važnu ulogu u mađarskom delu Južnog toka, rezultat je konstruktivnih pregovora naših preduzeća. U skladu sa ciljevima, postavljenim od strane mađarske vlade, Razvojna banka Mađarske će, kao partner Gazpromu, nastojati da doprinese uspešnom završetku Južnog toka“, kaže Janoš Erosa, generalni direktor Razvojne banke Mađarske.

Razvojna banka, inače, kao doprinos razvoju mađarske privrede, finansira velike projekte u ovoj zemlji.

Gasovodi nisu konkurencija(?)

Ističući da Nabuko gasovod nije konkurencija njihovom gasovodu, u Gazpromu ističu da projekat Južni tok ima za cilj jačanje energetske bezbednosti Evrope. Govoreći o diversifikaciji puteva snabdevanja prirodnim gasom, stratezi u Gazpromu procenjuju da će u periodu 2020 – 2025. godina Evropi trebati mnogo više gasa. Pozivajući se na istraživanje Eurogasa u Gazpromu ističu da potražnja za energijom u Evropi raste pa će 2030. godine povećati uvoz za dodatnih 200 milijardi kubnih metara u odnosu na sadašnju potrošnju. To će se desiti, pre svega zato što će, zbog ekologije, odnosno, smanjenja efekta staklene bašte, zemlje koje su ranije u industriji koristile ugalj i naftu preći na potrošnju prirodnog gasa koji mnogo manje zagađuje životnu sredinu. Sam Južni tok, sa kapacitetom od 63 milijarde kubnih metara gasa godišnje moćiće već od 2015. godine da „pokrije“ predviđenu dodatnu tražnju.

Očigledno optimističkije orijentisani nego kolege u OMV-u po pitanju potencijalnih budućih kupaca, u Gazpromu kažu da će skupa sa EU raditi na diverzifikaciji energetskih zaliha, kako bi smanjili opasnost od transportnih rizika, prirodnih katastrofa i terorističkih napada.

Podsećajući na to da je novembra 2008. godine EU usvojila projekat „gasnog prstena“ Rusi kažu da je njihova inicijativa izgradnje gasovoda Severni i Južni tok potpuno u skladu sa ovom briselskom inicijativom.

„Južni tok i Nabuko ne samo da nisu konkurencija jedan drugom nego nisu ni alternativa“, tvrde zvaničnici Gazproma komentarišući da će Evropi trebati mnogo više gasa od količina koje se mogu transportovati kroz ova dva gasovoda i Severni tok. Iz Gazproma, takođe, najavljuju da će, ako oba ova gasovoda budu izgrađena, konzorcijum Južni tok uspostaviti blisku saradnju sa konzorcijumom Nabuko „u cilju optimizacije pouzdanosti snabdevanja gasom Evrope.“


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...