EU SMANJUJE POTROŠNJU NAFTE

Izvor:   Tanjug

Na debati u Evropskom parlamentu o budućnosti bez nafte ocenjeno je da će Evropa za manje od 10 godina preći na upotrebu električnih automobila.

Evropa će za manje od 10 godina preći na upotrebu električnih automobila, jer je nafta sve skuplja, dok je svaka nova generacija baterija jeftinija i efikasnija od prethodne, ocenio je generalni direktor kompanije Betr plejs (Better Place) Šai Agasi na debati u Evropskom parlamentu o budućnosti bez nafte.

"Potrošači će prigrliti električne automobile kada im budu pružili isto (što im pružaju vozila na fosilna goriva), a njihova cena i troškovi održavanja budu istovetni", rekao je Agasi čija će firma početkom 2011. godine početi da održava mreže za punjenje baterija u Danskoj i Izraelu.

Kina već za petama

Prema njegovim rečima, problem malog radijusa kretanja sadašnjih električnih automobila biće rešen uspostavljanjem ovakvih mreža za punjenje i zamenu baterija.

"Cena za pravljenje ovakve mreže u jednoj zemlji ili na kontinentu ekvivalentna je ceni šestodnevne potrošnje goriva", rekao je Agasi, koji je pozvao evropske parlamentarce da brzo reaguju po ovom pitanju, jer im je "Kina već za petama".

Agasi se evropskim parlamentarcima obratio u okviru godišnje debate u organizaciji parlamentarne jedinice za procenu naučnih i tehnoloških mogućnosti.

Potpredsednica Evropskog parlamenta, koja je zadužena za ova pitanja, Silvana Koh-Merin ukazala je, otvarajući skup, na ogroman potencijal i prednosti koje pruža prelazak sa vozila sa motorom na unutrašnje sagorevanje na električne automobile, koji već sada predstavljaju značajan deo evropskog automobilskog tržišta.

Dobitnik Nobelove nagrade za hemiju 1995. godine Pol Krucen ukazao je na razvoj čovečanstva u 20. veku podsetivši da je stanovništvo učetvorostručeno, gradske sredine su udesetostručene, industrija povećana za 40 puta, a upotreba energije je 16 puta veća.

"Zbog svega ovoga, ispuštanje štetnih gasova za koje su odgovorni ljudi je dva puta veće od prirodnog. Samo ispuštanje ugljendioksida povećano je za 40 odsto, a metana za više od 100 odsto", rekao je Krucen.

Kao rešenje ovog problema, Krucen jasno vidi uštedu energije i povećanu upotrebu obnovljivih izvora energije.

Alternativa nafti - metanol

Njegov kolega, dobitnik Nobelove nagrade za hemiju 1994. godine Džordž Olah kao alternativu zavisnosti od nafte, prirodnog gasa i uglja vidi upotrebu metanola.

"Kada ova goriva sagorevaju, ona ispuštaju ugljendioksid koji bi trebalo sačuvati i iskoristiti za transformaciju metana u metanol, gorivo koje može zameniti benzin i dizel", rekao je Olah.

"Industrijska proizvodnja metanola na ovaj način zahteva velike količine energije, ali neke zemlje, pre svega Kina, Indija i Indonezija, kreću ovim pravcem, jer imaju velike zalihe uglja", dodao je Olah ističući da Kina već sada proizvodi više metanola nego ostatak sveta zajedno, a planira izgradnju još stotinu novih postrojenja.

Olah je Evropljanima savetovao bolju upotrebu geotermalnih izvora i suficita u proizvodnji električne energije i njihovu upotrebu u proizvodnji metanola, kao što je to učinio Island puštajući u pogon eksperimentalnu fabriku metanola pre godinu dana.





Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...