ENERGIJA ZA SRBIJU

Jelica Putniković

April startuje sa nizom pregovora s Rusima, u kojima treba rešavati finansijske nesporazume u NIS-u i definisati prolazak Južnog toka kroz Srbiju ka Evropi

 

Na svetski dan šale, danas će Upravni odbor Naftne inudustrije Srbije AD, koja je u većinskom vlasništvu (51 odsto) Gazpromnjefta, pokušati da razmrsi bruku oko duplih završnih računa i ostale finansijske zavrzlame u ovoj kompaniji. Istovremeno će se u Sofiji održati pripremni sastanak za potpisivanje deklaracije o izgradnji gasovoda Južni tok od Rusije do Italije. Taj skup će se, zbog bezbednosti državnika koji će na njemu učestvovati, takođe održati u Sofiji, najverovatnije 24. aprila. Još nije potvrđeno ali očekuje se da se na tom skupu, pored predstavnika zemalja kroz koje će gasovod „teći“, pojave i zvaničnici Evropske unije. Do tog datuma preostalo je i da Srbija sa Gaspromom potpiše ugovor o formiranju mešovite kompanije ruskog gasnog giganta sa Srbijagasom.

Sve ono što „škripi“ na ovim srpsko – ruskim energetskim relacijama sa srpskim državnim vrhom će raspraviti ruski ministar za vanredne situacije i civilnu odbranu Rusije Sergej Šojgu koji, posle posete Portugaliji i Italiji, ovih dana stiže u Beograd. Prema izjavama iz Uprave za inofrmisanje Ministarstva za vanredne situacije Rusije, cilj radne posete ruske delgacije ovim trima državama je jačanje saradnje sa resornim ministarstvima, kada je reč o pitanjima upozoravanja na vanredne situacije i likvidacije njihovih posledica.

Šojgu revidira listu bescarinskog izvoza

Izvori Balkanmagazina iz Vlade Srbije kažu, međutim, da Šojgu prevashodno dolazi u Beograd radi sastanka međudržavnog rusko – srpskog komiteta i redukcije liste izuzeća roba sa režima slobodne trgovine, tačnije, ograničenja bescarinskog izvoza iz Srbije u Rusiju. Šojgu je, naime, sa potpredsednikom Vlade Srbije i ministrom unutrašnjih poslova Ivocom Dačićem kopredsednik ovog komiteta.

Ali, tokom boravka u Beogradu od četvrtka do subote Šojgu će se, rema pisanju ruske novinske agencije Itar-Tas, sastati i sa predsednikom Srbije Borisom Tadićem, premijerom Mirkom Cvetkovićem i ministrom spoljnih poslova Vukom Jeremićem i već spomenutim Dačićem. U protokolu njegove posete je i susret sa rukovodstvom Naftne industrije Srbije.

Tanjug prenosi agenciju RIA Novosti koja navodi da se u okviru posete planira potpisivanje nekoliko sporazuma sa srpskom stranom. Pretpostavlja se da će Šojgu sa srpskim sagovornicima razmotriti i potpisivanje ugovora sa Srbijagasom za Južni tok. Da podsetimo, taj potpis je prvobitno planiran još u proleće prošle godine, ali su ga odložili tadašnji republički parlamentarni izbori u Srbiji.

Deklaracija o Južnom toku

Potvrđujući za Balkanmagazin da bi do 24. aprila trebalo da bude potpisan ugovor Srbijagasa i Gasproma o izgradnji Južnog toka kroz Srbiju, Dušan Mrakić, državni sekretar u Ministarstvu rudarstva i energetike kaže da je već usaglašena većina budućeg ugovora. Ovaj dokument, inače, treba da potpišu predsednik Gasproma Aleksej Miler i Dušan Bajatović, generalni direktor Srbijagasa.

„Gotovo je izvesno da će kapacitet Južnog toka umesto prvobitno projektovanih 30 milijardi kubnih metara godpišnje biti povećan na 47 milijardi. To je dobro za Srbiju jer će biti povećan i kapacitet gasovoda kroz našu zemlju”, kaže Mrakić.

Komentarišući za Balkanmagazin izjavu Rajnharda Mičeka, direktora kompanije koja će upravljati gasovodom Nabuko, da bi „sporazum o izgradnji gasovoda Nabuko, sa svim zainteresovanim zemljama mogao biti potpisan već u junu”, takođe u Sofiji, Mrakić kaže: „Oni to silom pokušavaju da održe priču o gasovodu Nabuko. A za Nabuko, jednostavno, nema gasa u Aziji. Inicijatori izgradnje gasovoda Nabuko planirali su da njime transportuju gas iz Irana ali stvaranjem gasnog „Opeka” Rusija im je izbila taj adut iz ruke.”

Gas pojeftinjuje - ali ne kod nas

Od prvog aprila Gasprom je, prema formuli za izračunavanje cene gasa, snizio cenu ovog energenta, tako da će uvozna cena gasa u Srbiju od sutra umesto 445, biti oko 360 dolara za hiljadu metara kubnih. To, međutim, neće imati puno uticaja na maloprodajnu cenu gasa za srpske potrošače. Pojeftinjenje gasa u Srbiji može se očekivati tek u drugoj polovini ove godine, pod uslovom da cena nafte ostane na nivou od oko 50 dolara za barel i ne bude daljeg pada vrednosti dinara u odnosu na dolar. Vlada Srbije neće sada smanjivati cenu gasa jer tokom zime, kada se u Srbiji dnevno troši više od 10 miliona kubnih metara gasa, maloprodajna cena je bila niža od one po kojoj je Srbijagas nabavljao ovaj energent od Gasproma. To je, uostalom, ovih dana u nekim medijima najavio i sam ministar energetike u Vladi Srbije dr Petar Škundrić. Sve će, ipak, zavisiti od cene nafte na svetskom tržištu. Iz samog Gasproma ovih dana najavljuju da će njihova prosečna izvozna cena za ovu godinu biti oko 260 dolara za hiljadu kubika. Da se situacija menja iz dana u dan vidi se po tome što je u februaru iz Gasproma, takođe, stizala prognoza o prosečnoj ceni od 280 dolara.

NIS – bolna tačka

Članovi Upravnog odbora NIS-a teško da će raspravljati o budućim cenama sirove nafte jer najpre treba da reše bolno pitanje dosadašnjeg poslovanja i (s)vođenjja računa o tome. Ostaje da se vidi koliko će u tome biti uspešan srpski deo članova UO, među kojima ozbiljnije iskustvo u naftnom i biznisu uopšte ima samo Nikola Martinović, koji je gotovo ceo radni vek proveo u NIS-u. Ostaje da se vidi hoće li sipruga lidera SPO-a Vuka Draškovića – Danica zaista biti imenovana za petog člana u partijskoj preraspodeli fotelja u UO NIS-a. Zli jezici u samom NIS-u kažu da Danu nikako ne privlači funkcija gde je plata ograničena na 35 hiljada dinara. Ali, kako je NIS u većinskom ruskom vlasništvu može se desiti da i plate budu na ruskom nivou – merene hiljadama evra. Tako je, da podsetrimo, u Jugorosgasu.

Ruski deo tima u UO NIS-a je, inače, iz naftaške branše i svakako će njima poslovanje ove kompanije biti jasnije. Pored famoznih nesporazuma oko finansija, koji su stigli čak do Trgovinskog suda, na ovoj sednici tema treba da bude i raspisivanje tendera za modernizaciju NIS-ovih rafinerija. Ovo pitanje je vrlo bitno za budućnost NIS-a a prema izjavi Nikole Martinovića, srpski deo tima će insistirati na tome.

-Bitno je da se što pre raspišu tenderi. Oko navodnog duga sve je jasno. Postoji odluka Vlade Srbije o preraspodeli dobiti. Država je na to imala pravo po Zakonu o preraspodeli dobiti u javnim preduzećima, koji kaže da 50 odsto dobiti ide u državnu kasu – kaže Martinović komentarišući da će se sukob prevazići.

Posle sednice Upravnog odbora NIS-a treba da usledi i Skupština akcionara kompanije, na koju dolazi Aleksandar Đukov, generalni direktor Gazpromnjefta. Najavljujući njegov dolazak potpredsednik Gazproma Aleksandar Medvedev je prošle nedelje rekao da je i sam o finansijskim problemima u NIS-u razgovarao sa ministrom Škundrićem i će ruska strana insistirati na obavezama koje je Beograd preuzeo potpisujući ugovor o prodaji većinskog dela NIS-a Gazpromnjeftu.

Od kada je ovaj slučaj dospeo u medije ministar Škundrić sa dobrom dozom optimizma tvrdi da je država imala pravo na preraspodelu dobiti i da će sve biti rešeno u razgovorima s Rusima.Sagovornici iz Rusije se smenjuju a rezultati će biti vidljivo i po tome kada će i pod kojim uslovima biti raspisani tenderi za

modernizaciju NIS-a.

mo

Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...