ENERGETSKI PLANOVI RUSIJE NA JUGU

Jelica Putniković

Gazprom osnovao posebno odeljenja za izgradnju Južnog toka a Rusija predlaže Italiji i Turskoj zaključivanje trilateralnog sporazuma o projektima Južni tok i naftovod Samsun - Džejhan kojim ruska nafta treba da stigne do Evrope

Gazprom je osnovao novo posebno odeljenje za realizaciju projekta gasovoda Južni tok od Beregova na obalama Crnog mora, do Italije, čiji će kapacitet biti 63 miliona kubnih metara gasa godišnje. Ova odluka Gazproma sinhronizovana je sa jučerašnjom dogovorom ruskog premijera Vladimira Putina i turskog premijera Tajipa Redžepa Erdogana da će Turska najkasnije 10. novembra dozvoliti izgradnju gasovoda Južni tok u njenim vodama.


Sa jučerašnjeg sureta Erdogan-Putin

U saopštenju iz centrale Gazproma navodi se da će se novoosnovano odeljenje baviti projektovanjem i izgradnjom ovog gasovoda koji će gasom snabdevati potrošače u zemljama južne i centralne Evrope.

Južni tok pod Milerovom direktnom komandom

Na čelo ovog odeljenja imenovan je Leonid Čugunov i on će direktno, o organizaciji poslova i njihovoj realizacji, izveštavati predsednika Gazproma Alekseja Milera.

“Gasovod Južni tok posebno je bitan za unapređenje pouzdanosti isporuka gasa Evropi kao i zbog velikog broja stranih partnera. Zbog svih ovih faktora Gasprom se odlučio da mu Južni tok bude jedan od prioritetnih projekata i da se izgradnja ovog gasovoda realizuje u najkraćem mogućem roku. Uveren sam da će Leonid Čugunov, koji je ugledan stručnjak i ima veliko iskustvo u poslovanju, doprineti da se izgradi najoptimalnija i efikasna struktura upravljanja projektom Južni tok,” rekao je Miler.

U strategiji Gazproma Južni tok je označen kao projekat koji treba da doprinese proširenju sistema za transport ruskog gasa ka Evropi. Konkretno, novoosnovano odeljenje će se baviti izgradnjem podvodnog dela gasovoda kroz Crno more i unapređenjem postojeće infrastrukture transporta gasa i izgradnjom novih objekata za tranzit gasa u zemljama koje učestvuju u projektu Južni tok. Procene su da će cevovod, ukupne dužine od oko 900 kilometara dnom Crnog mora, na maksimalnoj dubini većoj od dva kilometra, ići od Beregova na obalama Rusije do obale Bugarske.

U saopštenju se navodi da su za izgradnju Južnog toka već potpisani međudržavni ugovori sa Bugarskom, Srbijom, Mađarskom, Grčkom i Slovenijom a da se potpisivanje sličnog sporazuma očekuje uskoro i sa Austrijom. Italija je, u projektu Južni tok, ciljno tržište za gas koji će ovim cevovodom biti transportovan.

Rusija i Turska grade i naftovod

"Turska je potvrdila sve ranije dogovore o izgradnji gasovoda Južni tok i do 10. novembra bi mogla da da dozvolu za izgradnju gasovoda u njenim vodama", izjavio je juče premijer Rusije Vladimir Putin nakon razgovora sa turskim premijerom Tajipom Redžepom Erdoganom u Moskvi.

Putin je, kako piše Beta, posle ovog razgovora rekao da Rusija predlaže Italiji i Turskoj zaključivanje trilateralnog sporazuma o projektima Južni tok i naftovod Samsun - Džejhan kojim ruska nafta treba da stigne do Evrope.

"Predložio sam da potpišemo trilateralni međuvladin sporazum između Turske, Italije i Rusije, jer sve tri zemlje učestvuju i u prvom i u drugom projektu. Premijer Turske se složio i sada počinjemo da razrađujemo to pitanje sa italijanskim partnerima", kazao je ruski premijer.

„Do 10. novembra ove godine, posle dobijanja dokumenata, Vlada Turske će izvršiti proveru i dati nam dozvolu za gradnju gasovoda“, kazao je Putin.

On je naveo da je ekološka ekspertiza turskog dela gasovoda završena 100 odsto, a geološka i seizmološka 85 do 90 odsto.

Putin je kazao da rad na Južnom toku „ide po planu“.

Putin i Erdogan su u avgustu prošle godine potpisali protokole o saradnji dve zemlje u oblasti nafte i gasa. U skladu s prvim, dogovoreno je stvaranje radne grupe koja će izučiti resurse naftovoda Samsun-Džejhan i transportne mogućnosti tog projekta za isporuke nafte iz Turske na evropska tržišta.

Očekuje se da će posle završetka izgradnje propusna mogućnost tog naftovoda, dužine 555 kilometara, biti 1,5 miliona barela dnevno.

Protokolom o saradnji u gasnoj oblasti, Turska se obavezala da će Rusiji dati dozvolu za istraživanja u svojim teritorijalnim vodama za realizaciju Južnog toka.

U dokument su uključene i namere dve strane da produže ugovor o isporukama ruskog gasa po „zapadnoj trasi“, kroz Ukrajinu, Moldaviju, Rumuniju i Bugarsku, a koji ističe 2011. godine.

Erdogan je kazao da su Rusija i Turska bliske završetku pregovora o opremanju atomske centrale u Turskoj ruskom opremom. O tome su danas odgovarajuću izjavu potpisali resorni ministri dve zemlje.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...