DA LI ĆE POSKUPETI GORIVO

J. Putniković

Upravni Odbor NIS-a još nije odlučio da li će gorivo na pumpama poskupeti linearno za po tri dinara a vlada još nije odlučila ko će - po treći put - kontrolisati prošlogodišnje poslovanje Naftne industrije Srbije, niti ko će u upravi biti dva nova srpska člana.

 

Naftna industrija Srbije AD je na juče prekinutoj sednici Upravnog odbora dobila samo novog predsednika ovog tela a Korigovani plan razvoja i program rada kompanije utvrđen je uz napomenu da „i u planu mogu biti unete neke izmene posle zvaničnog usvajanja godišnjeg izveštaja kompanije za 2008. godinu revizorskog izveštaja“. Hoće li, kao što zakon nalaže, ti izeštaji biti završeni do 30. septembra, kada ističe krajnji rok za podnošenje završnog računa za poslovanje u 2008. godini, ostaje da se vidi. Jer, iako je do tog datuma ostalo manje od dva meseca, Vlada Srbije nije ni juče, na telefonskoj sednici, uspela da se usaglasi oko izbora kompanije Ernst&Jang za superrevizora. Usaglašavanje ministara, koji su na letnjim ferijama (kao da državi cvetaju ruže), nastavlja se u ponedeljak a do srede, 5. avgusta, za kad je zakazan nastavak juče prekinute sednice Upravnog odbora NIS-a, preostaje im da se usaglase sa cenom koju za ovaj posao traži Erns&Jang. Ova revizorska kuća jedina se, naime, javila na poziv Vlade Srbije za izradu superrevizije poslovanja NIS-a 2008. godine a „kamen spoticanja“ je to što traže mnogo veću sumu od iznosa (oko 100.000 evra) koji je država spremna da plati. Iz Vlade se, nezvanično doduše, čuje da Ernst&Jang traži 250.000 evra – i da su spremni da cenu spuste do 200. 000. Ovo cenjkanje novinarima je rastumačeno kao „proceduralno usaglašavanje“ koje će u ponedeljak biti rešeno.

Da joj baš nije stalo do procedure u poslovanju NIS-a Vlada Srbije pokazuje i time što još nije (i ne zna se kada će) imenovala ljude koji će zameniti Biserku Jevtimijević- Drinjaković i Dušana Elezovića, koji su ostavke na na članstvo u UO NIS-a podneli krajem juna.

Za razliku od Srbije, koja je u NIS-u manjinski akcionar sa 49 % vlasništva nad firmom, Rusi se ozbiljno bave očuvanjem svojih interesa u najvećoj naftnoj kompaniji u Srbiji. Tako je juče umesto Dmitrija Mališeva za predsednika UO NIS-a imenovan Vadim Jakovljev, koji je, inače, i do sada bio član UO NIS-a. U Upravni odbor je, takođe, kooptiran Vitalij Baranov, član Izvršnog odbora i zamenik generalnog direktora za organizacione poslove u Gazpromnjeftu. Buranov će popuniti mesto Mališeva, koji odlazi iz NIS-a.

Tako će u sredu tri srpska predstavnika sa šestoricom rusa nastaviti diskusiju o budućem poslovanju NIS-a. U celoj ovoj priči vrlo je bitna činjenica da se u već spomenuti Korigovani plan razvoja i program rada NIS-a za 2009. godinu mogu uneti „neke izmene“. Jer, tokom minule nedelje novinari Balkanmagazina i još nekih beogradskih medija uspeli su da dođu do predloga materijala za julsku sednicu UO NIS-a u kojem se, između ostalog, kao mere za poboljšanje poslovanja, kako bi se izbegao projektovani minus od 14,2 milijarde dinara predlaže ukidanje uslužne rafinerijske prerade nafte i snabdevanje vlasnika benzinskih pumpi u Srbiji po veleprodajnim cenama. U tom materijalu predlaže se, kao što je Balkanmagazin već pisao, i linearno povećavanje cene derivata za tri dinara, uvođenje ograničenja na uvoz evro-dizela za 50 % od ukupnog obima potrošnje na domaćem tržištu, uvođenje dopdatne uvozne carine do nivoa cena domaćeg evro-dizela.....



Ove mere, inače, zadiru u režim tržišta naftnih derivata koji je regulisan uredbama Vlade Srbije koje, inače, daju monopol NIS-u na ovom tržištu. U vreme kada je Srbija pregovarala o ulasku u CEFTA sporazum, monopol NIS-a, koji proizilazi iz naftnih uredbi jedva je odbranjen, baš zahvaljujući činjenici da je uvoz evro-dizela bio liberalizovan – bez količinskih ograničenja.

Menjanje samo ove odredbe povuklo bi sa sobom ne samo kršenje CEFTA sporazuma već i propisa koje nameće Svetska trgovinska organizacija – čijem se članstvu Srbija, takodje, nada. Uz to, sagovornici Balkanmagazina koji dobro poznaju ovu problematiku napominju da zatvaranje granica za uvoz evro-dizela, svakako, ne bi pozdravio ni MMF sa kojim Vlada Srbije treba da pregovara po povratku sa letovanja.

Nagoveštaj učvršćivanja monopola NIS-a izazvao je i negodovanje kod naftnih kompanija koje, takođe, rade u Srbiji.

-Ne može Upravni odbor NIS-a da određuje kako će funkcionisati tržište naftnih derivata u Srbiji. Država, ako hoće može povećati cene ili carine, kako bi napunila budžet ali NIS ne može tražiti da se cena goriva poveća kako bi oni poslovali pozitivno – kaže Boban Atanacković, predsednik UO AD Nafta.

Izvori Balkanmagazina kažu da su ovakva tumačenja zahteva nagnala menadžment NIS-a da revidira Korigovani plan razvoja i program rada kompanije.

Danica Drašković, član UO NIS-a navodi da u materijalu koji je ona dobila za jučerašnju sednicu nema zahteva o ograničavanju uvoza evro-dizela i povećanju carine kao ni predloga oko uslužne prerade.

Naftašima, koji su konkurencija NIS-u, i građanima Srbije kojima nije svejedno da li će gorivo na pumpama poskupeti linearno za po tri dinara, preostaje da sačekaju na izmene u planu poslovanja koje iz NIS-a najavljuju “posle zvaničnog usvajanja godišnjeg izveštaja kompanije za 2008. godinu revizorskog izveštaja“.

Do tada će se valjda i Vlada početi baviti krizom. Jer, bez njene saglasnosti NIS ne može da prestane sa uslužnom preradom niti poveća cenu goriva linearno.

Ovih dana Slobodan Milosavljević, ministar trgovine i usluga u Vladi Srbije izričito je rekao da se cene struje na primer, neće menjati zbog krize. Sličnu izjavu u nekoliko navrata ponovio je i ministar energetike prof. dr Petar Škundrić. Izgleda da su je u međuvremenu preveli i Rusima. Gazpromnjeft je, kupujući NIS, znao za uredbe i ograničenja na tržištu Srbije. Sada im preostaje da se uklope u važeća pravila igre. Uostalom, i uredbe koje NIS-u daju monopol ističu 2010. godine.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...