BITKA ZA KUPCA NA TRŽIŠTU DERIVATA

Jelica Putniković

NIS nastavlja akciju za privlačenje kupaca dok Komisija za zaštitu konkurencije još sakuplja podatke kako bi mogla da razmatra eventualnu povredu konkurentnosti na tržištu naftnih derivata u Srbiji

 

Pripremajući se za 1. januar 2011. godine, kada u Srbiji treba da prestane da važi monopol koji je država odobrila Naftnoj industriji Srbije na tržištu naftnih derivata, u ovoj kompaniji nastavljaju sa akcijom privlačenja kupaca od konkurencije: i dalje pojeftinjuju gorivo na svojim pumpama ali i počinju s proizvodnjom novih, tačnje, ekološki čistijih i kvalitetnijih vrsta derivata a planiraju i modernizaciju postojećih i otvaranje novih prodajnih objekata.

Zbog toga što je NIS na svoje 474 pumpe počeo da prodaje gorivo jeftinije od maksimslno dozvoljene cene (po odluci Vlade Srbije) a istovremeno nije i njima za toliko pojeftinio veleprodajnu cenu benzina i dizela, vlasnici privatnih benzinskih pumpi su se žalili Komisiji za zaštitu konkurencije.

Komisija još odmerava

„Nismo još razmatrala njihovu žalbu jer, nisu nam svi učesnici na tržištu naftnih derivata još dostavili kompletne i detaljne podatke o troškovima poslovanja, koji su nam neophodni da bi utvrdili da li je ugrožena konkurentnost na tržištu,“ kaže za Balkanmagazin Dijana Marković-Bajalović.



Predstavnici NIS-a na beogradskom sajmu automobila

Komisija za zaštitu konkurencije je naknadno i od NIS-a tražila podatke o poslovanju tako da bi se njihov stav po pitanju žalbi mogao očekivati tek oko mesec dana pošto sakupe svu potrebnu dokumentaciju.

U međubrenu su privatni naftaši preko svog udruženja od Vlade Srbije zatražili da im se sa pet, trgovačka marža poveća na 10 dinara. Odgovora još nema iz nadležnih resora (ministarstava energetike i trgovine) po tom pitanju. Nezvanično se najavljuju sastanci sa menadžmentom NIS-a i predstavnicima vlasnika pumpi u Srbiji ali čeka stav koji će po pitanju ugrožene konkurentnosti dati Komisija.

U NIS-u nastavljaju sa akcijom pojeftinjenja derivata. Na njihovim pumpama evrodizel sada se prodaje po ceni od 102,9 dinara – za sedam dinara jeftinije od maksimalno dozvljene. Konkurencija, tačnije, OMV, Lukoil i Intermol evrodizel toče tri dinara skuplje, za 105,9 dinara litar. Privatnici koji su se uključili u tržišnu utakmicu s cenama ne zaostaju. Naprotiv, pa “Centar Boban” ima psihološku cenu od 99 dinara za litar.

Ova igranka s cenama evrodizela moguća je jer je ovaj derivat pri nabavci u inostranstvu jeftiniji, tako da se po litru može zaraditi 15 do 18 dinara. Naftaši, međutim, i dalje iz zarade na evrodzelu ne žele da “peglaju” i cene benzina. Očigledno je da se nadaju da će država intervenisati, povećavajući im maržu na deset dinara ali to se, prema nezvaničnim izvorima Balkanmagazina, neće desiti. Očigledno je da bi u preostalim mesecima do kraja godine vlasnici pumpi morali da naprave bolju strategiju jer gorivo na pumpama u Srbiji i dalje je najskuplje u regionu.

Modernizacija za liderstvo

Dok privatnici čekaju pomoć od države, NIS najavljuje kvalitetniju uslugu vozačima i kvalitetnije gorivo.

„Do kraja godine NIS će početi probnu proizvodnju bezolovnih benzina u Rafineriji nafte u Pančevu i prestati da proizvodi olovne benzine. U toku su priprema projekta i biranje partnera za postavljanje linija za proizvodnju bezolovnih benzina a planiramo i da počnemo proizvodnju evrobenzina”, kaže Oleg Šalimov, zamenik izvršnog direktora NIS Petrola, napominjući da će tek posle modernizacije pogona moći da se kaže koliki će biti godišnji obim proizvodnje ovih derivata u pančevačkoj rafineriji.

Da bi bar na delu svojih pumpi mogli da pariraju konkurenciji, NIS-ovci će do kraja godine uložiti 40 miliona evra u gradnju 10 novih i modernizaciju 40 starih pumpi. Planiraju i otvaranje 150 novih mesta za točenje autogasa.

Tvrdeći da su pumpe za rekonstrukciju birane prema mestu na kojem se nalaze i prometu i da u tome imaju teškoća koliko i u realizaciji drugih investicija predstavnici, NIS-a nisu želeli direktno da odgovore na konkretno pitanje Balkanmagazina - da li im u modernizaciji prodajnih objekata smeta to što imovina još nije prebačena sa države na kompaniju.

Insistirajući da im je cilj zadovoljan kupac, modernizaciji rafinerija, usklađivanje proizvodnog programa sa ekološkim standardima i razvoj maloprodajne mreže, Šalimov je ponovio ono što iz Gazpromnjefta – koji je većinsko vlasništvo u NIS-u preuzeo februara 2009. godine – najavljuju neprestano: da im je cilj da budu lider u regionu. Zbog toga će, kako je rekao, po okončanju procesa modernizacije Rafinerije nafte u Pančevu, 2012. godine svi proizvodi NIS-a biti evro-kvaliteta. Uz to, razvijajući dalje izradu ulja i maziva u rafineriji u Novom Sadu, planiraju da budu ilider i u ponudi ovog dela svoje proizvodnje.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...