EU zamrzla kvote CO2

BM

Pokušavajući da spase tržište emisija CO2 EU zamrzava 900 miliona tona kvota za emisiju CO2 do 2020. godine. Evropsko tržište ugljenika opterećeno je viškom od dve milijarde tona kvota, pravoj ratnoj riznici u vlasništvu firmi koje najviše zagađuju.

Evropska unija odlučila je u petak da zamrzne 900 miliona tona kvota za emisiju CO2 do 2020. godine pokušavajući da spase evropsko tržište ugljenika (ETS), objavili su litvansko predsedništvo EU i evropska komesarka za klimu Koni Hedegard.

Ovu meru su, gotovo jednoglasno, odobrili predstavnici država članica na sastanku u Briselu. Samo su Poljska i Kipar bili protiv, doznaje se iz evropskih izvora. Pristanak Nemačke i Španije, koje su još pre mesec dana bile neodlučne, omogućio je odluku, piše Hina.

Evropski parlamevnt ovu meru je odobrio 3. jula.

„Napokon je preovladao zdrav razum za zamrzavanje kvota. Gotovo jednoglasna podrška država članica za snažavanje sistema trgovanja kvotama za emisiju (ETS)“, ocenila je na Twitteru Koni Hedegard.

„Mera će biti iskorišćena samo jednom. Trebala bi omogućiti oporavak cene tone CO2 na između osam i 12 evra“, objasnio je jedan evropski izvor za AFP.

Cena tone CO2 u petak se, po objavi ove odluke, oporavila na 4,88 evra. Ali, i dalje je 30 odsto manja nego početkom godine i jako daleko od planiranih 24 evra.

„Ne očekuje se spektakularno povećanje, samo stabilizacija cene. Mera će omogućiti spašavanje ETS-a, koji potom treba negovati", istakao je izvor.

Postoji još nekoliko opcija, među kojima je definitivno povlačenje dve milijarde tona kvota. Ali, države članice oko toga su podeljene.

„Krećemo se prema formiranju rezerve kvota, povučenih s tržišta kako bi se izbeglo stvaranje viškova, koje će se ponovno puštati u prodaju u slučaju potrebe,“ kaže ovaj izvor.

Evropsko tržište ugljenika opterećeno je viškom od dve milijarde tona kvota, pravoj ratnoj riznici u vlasništvu firmi koje najviše zagađuju.

A od 2013. do 2020. godine planirana je prodaja 8,5 milijardi tona kvota za emisiju CO2.

Tržište ugljenika glavni je financijski instrument evropske politike za borbu protiv klimatskih promena. Svako od 12.000 industrijskih postrojenja dobija godišnju kvotu i može kupovati nove dozvole za zagađivanje. Novac prikupljen na taj način treba da se iskoristi za sufinansiranje ulaganja u obnovljive izvore energije i nove tehnologije.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...