Od arsena se umire – zar ne?

Piše:   dr Mileta Perišić, dipl. ing. tehnologije

Već tri decenije u Vojvodini se bezuspešno, ispitivanjima na pilot modelima, pokušava rešiti pitanje uklanjanja arsena iz vode za piće. U međuvremenu ljudi oboljevaju i umiru. Smrtnost od malignih tumora u Vojvodini je za 24 % veći od iste u Centralnoj Srbiji, upozorava dr Mileta Perišić dipl. ing. u otvorenom pismu dr Bojanu Pajtiću, predsedniku Vlade Vojvodine, koje je poslao i zaduženima za ovu problematiku u Autonomnoj Pokrajini Vojvodini i Republici Srbiji.

Pre tri godine sam Vas informisao o problematici vodosnabdevanja u Autonomnoj Pokrajini Vojvodini. Reč je o podzemnim vodama sa visokim sadržajima prirodnih organskih materija (POM), arsena (As), natrijuma (Na), amonijaka (NH4), bora (B) i dr., koje se bez prečišćavanja isporučuju potrošačima kao voda za piće. Više od tri decenije traju bezuspešni pokušaji velikih međunarodnih kompanija i nekih naših institucija da na pilot modelima nađu rešenje ovog zadatka. Tom prilikom sam Vas informisao i o raspoloživom inovativnom rešenju (patent RS 52257 B), sa kojim se postižu visoki efekti uklanjanja štetnih i opasnih materija iz podzemne vode i obezbeđuje najstroži standard kvaliteta vode za piće, u najkraćem roku.

Moj tadašnji dopis je prosleđen Sekretarijatu za zaštitu životne sredina i održivi razvoj APV. Iz odgovora koji su meni dostavili jasno je da oni i dalje podržavaju rešavanje ovog zadatka ustaljenom metodom „traženja“ rešenja na pilot modelima. Iako su imali obilje podataka, a radi se o desetinama ispitivanja na pilot modelima, sa kojima se potvrđuju naše tvrdnje da se na taj način ne može doći do rešenja postavljenog zadatka, oni su i dalje uporni! Zašto?

mileta-perisic

Mileta Perišić

U skladu sa takvim opredeljenjem zaduženi za vodosnabdevanje u AP Vojvodini i dalje nastavljaju pilot ispitivanja, kojima se bezuspešno traži rešenje primenom različitih dobro poznatih postupaka tretmana (svi postupci su iz raspoloživog stanja tehnike).

Tokom više od 30 godina na tome su se vežbale brojne inostrane kompanije i neke domaće institucija. U ovim aktivnostima su utrošena velika novčana sredstva, a za to vreme se narod izlaže visokom zdravstvenom riziku.

Tokom 2012.godine realizovan je još jedan pokušaj, firme WTE iz Esena, da „nađe“ rešenje tretmana vode za piće u Zrenjaninu. Ovom prilikom Uprava KRO Vodovod i kanalizacija je u Tenderu isključila naš (srpski), obavezujući, standard kvaliteta vode za piće, dajući prednost okvirnom EU normativu! Sa smanjenim zahtevima (u odnosu na naš standard) uklanjanja POM, NH4, Na, B i dr. iz podzemne vode, kao i brojnim problemima u nastavku dezinfekcije (nus produkti), dobila bi se higijenski neispravna voda za piće. Nadajmo se da će, makar i naknadno, organizovati reviziju, sa analizom rezultata rada pilot modela i da će se doneti validni zaključci u realizaciji ovog zadatka.

Koliko su teške posledice ovakvog pristupa u kome se arči vreme dovoljno je navesti samo efekte povećanog sadržaja As u vodi za piće na mortalitet (smrtnost) korisnika te vode.

Zbog visoke smrtnosti od malignih tumora korisnika vode sa visokim sadržajima As u vodi za piće na svim kontinentima krajem XX veka je smanjen maksimalno dopušteni sadržaj As u vodi za piće sa 0.050 mg/l - što odgovara mortalitetu: 1 umrli na 100 korisnika te vode, na 0.010 mg/l, - što odgovara mortalitetu: 1 smrtni slučaj na 500 korisnika. Statistički uslov konzumiranja je dva litra te vode dnevno, u periodu od 20 godina.

Novi zahtevi Američke agencije za zaštitu živorne sredine (USEPA) orjentisani su ka daljem smanjivanju dopuštenog sadržaja As u vodi za piće na 0.001 mg/l, što odgovara mortalitetu od malignih tumora: 1 umrli na 5.000 korisnika.

Kako to izgleda u odnosu na stanje u APV, gde sadržaj As u vodi za piće dostiže i 0.300 mg/l, što odgovara mortalitetu od malignih tumora: 1 umrli na 15 korisnika takve vode?

U dokumentu, „Strategija za prevenciju i kontrolu hroničnih nezaraznih bolesti Republike Srbije“ Ministarstva zdravlja Republike Srbije za 2006.godinu je utvrđeno da je mortalitet od malignih tumora u APV za 24 % veći od istog u Centralnoj Srbiji. Na 100.000 stanovnika to iznosi 48 lica, odnosno ukupno u APV to je za 960 smrtnih ishoda od malignih tumora, tokom jedne godine, više nego u Centralnoj Srbiji na 2.000.000 stanovnika, što je saglasno sa navedenim normativima u svetskoj praksi.

Iako je ovo dobro poznato zaduženima za vodosnabdevanje kod nas se i dalje nastavlja sa praksom „traženja“ rešenja na pilot modelima. Mi smo, Komisija za reviziju (četiri inžinjera tehnologije) programa istražnih radova na pilot modelu u Kikindi još pre 15 godina zaključili da se na taj način (a radilo se o primeni rešenje sa poznatim efektima tretmana) ne mogu dobiti parametri za projektovanje postrojenja za tretman vode za piće. Na osnovu raspoloživih podataka o svim postupcima tretmana iz okvira stanja tehnike unapred se zna šta se može dobiti sa svakim od pilot ispitivanja. Od tada bezuspešno ukazujemo da se na taj način ne može rešiti ovaj problem. I eksperti Instituta TZW iz Karlsruea su, posle opsežnih istraživanja na laboratorijskim modelima tokom 2005/06.godine u Vojvodini, zaključili da se sa postojećim stanjem tehnike ovaj problem ne može rešiti na prihvatljiv način. Na pilot modelima se ne „traži“ rešenje. Na pilot modelu se dokazuje raspoloživa tehnologija u kratkom roku i definišu parametri za projektovanje postrojenja za tretman vode za piće.

Iz citiranih podataka o samo jednom od štetnih i opasnih materija (As) u vodi za piće i mortaliteta korisnika te vode očigledno je da svako odlaganje rešenja ovog zadatka u APV ima izuzetno teške posledice.

Imajući u vidu ove činjenice jasno je da se praksa tokom više od 30.godina „traženja“ rešenja na pilot modelima mora prekinuti i problem rešavati profesionalno i sa primerenom odgovornošću svih učesnika u ovom zadatku.

Prvi korak na putu efikasnog rešavanja ovog urgentnog problema je raspisivanje Međunarodnog konkursa za izbor tehnološkog rešenja prečišćavanja ovog tipa podzemne vode.

Rešenje sa kojim se konkuriše mora biti dokazano u laboratorijskim uslovima, na pilot modelu i u praksi. Rešenje se mora dokazati na izabranom lokalitetu u AP Vojvodini sa visokim sadržajima: arsena, organske materije, amonijaka, natrijuma i dr. - u najkraćem roku. Kvalitet prečišćene vode mora ispunjavati kriterijume definisane Pravilnikom o higijenskoj ispravnosti vode za piće, Sl list. SRJ br. 32, 1998.godine.

Na taj način, sa međunarodnim konkursom, može se u kratkom roku saznati kakva se rešenja ovog zadatka danas nude u svetu. Ovo je najsigurniji i najefikasniji način da se dođe do tehno-ekonomski i ekološki optimalnog rešenja ovog akutnog problema u AP Vojvodini.

Po konačnom izboru pouzdanog rešenja, koje ispunjava najstrože standarde, može se bez rizika pristupiti izgradnji uređaja za tretman vode za piće i na dugi rok rešiti problem vodosnabdevanja, obezbediti higijenski ispravna vode za piće za brojna naselja u AP Vojvodine, koja desetinama godina koriste neispravnu vodu za piće.

(autor je naučni savetnik i inovator)


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...