Pred EU su tri velika cilja

Izvor:   Rojters

Potrebni su veći napori kako bi se ispunili ciljevi u vezi korišćenja čiste energije do 2020. godine i vreme je da se definišu ciljevi za 2030. godinu, navodi se u saopštenju Evropske Komisije

Članice Evropske unije moraju da modernizuju svoje električne mreže i da otklone prepreke za investiranja kako bi ispunile cilj upotrebe obnovljivih izvora energije do 2020. godine od 20 odsto, saopštila je Evropska Komisija.

Iako je 27 zemalja članica EU trenutno na putu da postignu cilj upotrebe obnovljivih izvora energije do 2020. godine da bi zadržale taj put i u predstojećim godinama biće potrebni dodatni napori, navodi u saopštenju Evropska Komisija.

„Postoje razlozi za zabrinutost o budućem toku: transpozicija Direktive je sporija nego što bi želili, takođe, zbog trenutne ekonomske krize u Evropi,“ navela je Komisija.

Upozorenje je usledilo pošto je Komisija objavila Predlog praktične politike gde navodi nove ciljeve za 2030. godinu za upotrebu čiste energije i smanjenja emitovanja gasova sa efektima staklene bašte, što je potvrdilo detalje koje je Rojters objavio početkom ovog meseca.

Unija trenutno ima tri cilja do 2020. godine: da smanji emisije ugljenika za 20 odsto u odnosu na nivo iz 1990-ih, poveća udeo energije iz obnovljivih izvora na 20 odsto i da poveća uštedu energije za 20 odsto.

U Predlogu praktične politike predlaže se da članice države EU udvostruče svoje napore vezane za smenjenje ugljenika time što će smanjiti emitovanje štetnih gasova za 40 odsto do 2030. godine u odnosu na nivo iz 1990-ih. Bilo koji novi obavezujući ciljevi EU trebaju da budu zajedno dogovoreni od strane vlada i Evropskog parlamenta.

„Mi imamo ciljeve za 2020. godinu ali 2020. je iza ćoška. Vreme je da se definišu ciljevi za 2030. godinu,“ navodi u saopštenju Koni Hedegard, komesar EU za klimu.

Komisija je saopštila da se nada da će ciljevi o klimi i energiji do 2030. godinu biti zakonski usvojeni do 2015. godine, nakon izbora za Evropski parlament 2014. godine.

Ali ekološki aktivisti su rekli da su preloženi ciljevi previše blagi i nagovarali su Evropsku uniju da se obaveže za smanjena emisija ugljenika do 2030. godine za 55 odsto.

„Ovaj bezvoljan plan za ciljeve o klimi i energiji do 2030. godine će u stvari održati zavisnost Evrope od uvoza fosilnih goriva koji zagađuju okolinu što prazni ekonomiju u iznosu od oko 400 milijardi evra godišnje,“ rekao je Bruk Rajli, član mreže organizacija za zaštitu životne sredine Prijatelji zemlje.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...