Gas iz škriljaca za čistiji vazduh

Izvor:   Guardian.co.uk

Ujedinjeno Kraljevstvo trebalo bi da koristi gas iz škriljaca kako bi smanjilo emitovanje štetnih gasova, navodi se u izveštaju Instituta za izučavanje klime i zivotne sredine Grantham. (Foto: Bilo bi riskantno pretpostaviti da Ujedinjeno Kraljevstvo ima ogromne zalihe gasa iz škriljaca koji bi se mogao vaditi kontroverznom tehnologijom fraking, navodi se u izveštaju)

Ujedinjeno Kraljevstvo trebalo bi da koristi prirodni gas, pa i izvađenog metodom hidrauličnog frakturisanja (fraking), kako bi smanjilo emitovanje ugljenika time što će u toku narednih nekoliko godina za proizvodnju električne energije zameniti ugalj, predlaže se u izveštaju. Ali bilo bi riskantno pretpostaviti da će u narednim godinama cene gasa biti niske ili da Ujedinjeno Kraljevstvo ima ogromne zalihe gasa iz škriljaca, koji bi se mogao vaditi uz pomoć kontroverzne tehnologije –fraking, navodi se u studiji.

A elektrane na gas bi jedino mogle da igraju značajnu ulogu u proizvodnji električne energije posle 2030. godine ukoliko one bude opremljene odgovarajućom tehnologijom za hvatanje i skladištenje emisija ugljenika, upozorava se u izveštaju sa Instituta za izučavanje klime i zivotne sredine Grantham Londonske škole za ekonomiju i političke nauke.

Kancelar Džordž Osborn izazvao je polemiku potezima koji su signalizirali novi „prelazak na gas” uključujući predlaganje poreskih olakšica za eksploataciju gasa iz škriljaca, kao i strategiju proizvodnje gasa podržavajući upotrebu fosilnih goriva za proizvodnju električne energije.

Oni koji podržavaju gas iz škriljaca tvrde da mogu da obezbede velike zalihe gasa koje bi mogale da smanje cenu i da obezbede energetsku bezbednost domaćom proizvodnjom.

Ali kritičari strahuju da se upotrebom tehnologije fraking, ubrizgavanjem tečnosti pod visokim pritiskom u stene duboko pod zemljom kako bi se oslobodio gas, rizikuje nastanak zemljotresa i zagađenja zaliha vode, kao i da bi te gasne bušotine mogle da unište prirodu i utiču na cene nekretnina.

Postoji, takođe, zabrinutost da će oslanjanje na gas otežati i učiniti mnogo skupljim da se ispune ciljevi vezani za klimatske promene da se smanje emisije gasova sa efektom staklene bašte.

Autori izveštaja su kazali da: „Analiza pokazuje da je rizična opcija da se značajno investira u gas uz predpostavku da će doći do manjih cena i velikih nekonvecionalnih rezervi.

„Opcija manjeg rizika biće „prelazak na pamentni gas”, gde se prirodni gas koristi promišljeno u onim oblastima gde on pruža najveći značaj u otklanjanju ugljenika iz energetskog sektora“, i dodajuda:

„U kratkom periodu, emisija štetnih gasova u Ujedinjenom Kraveljstvu se može smanjiti zamenom elektrana na ugalj onima na prirodni gas, koje emituju manje od polovine ugljen dioksida po kilovat satu od elektrana na ugalj.

„Ali u srednjoročnom i dugoročnom periodu, veliko oslanjanje na elektrane na gas sa nesmanjenom emisijom štetnih gasova otežavaće proces otklanjanja ugljenika iz energetskog sektora Ujedinjenog Kraljevstva.”

Vlada je povećala mogućnost ublažavanja „maksimalnih dozvoljenih emisija ugljen dioksida” za smanjenje emisija štetnih gasova u 20-im, tako da se veće količine prirodnog gasa mogu sagoreti kako bi se proizvela električna energija.

Ali se u izveštaju sa Instituta Grantham upozorava da se time može učiniti da proces smanjenja ugljenika iz privrede bude skuplji, jer će to morati da se uradi mnogo brže kako bi se ispunili pravno obavezujući ciljevi da se smanji emisija štetnih gasova za 80 odsto do 2050. godine.

U studiji se, takođe, upozorava da niske cene gasa nisu zagarantovane u budućnosti, a neke procene ukazuju da će cene najverovatnije pre da porastu nego da padnu u Ujedinjenom Kraljevstu i Evropi u narednih 20 godina.

Ukoliko cene gasa padnu, na primer kao posledica povećanja zaliha iz nekonvencionalnih izvora kao što su škriljci, to bi moglo da bude dobro za ekonomiju Ujedinjenog Kraljevstva.

Ali može da se ispostavi da preveliko oslanjanje na gas ne bude u skladu sa ciljem Vlade da izoluje ekonomiju od povećanja cena energije diversifikacijom isporuka, navodi se u izveštaju.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...