Japan gasi NE

Izvor:   Tanjug / Agencije

Japan će do 2040. godine potpuno prekinuti da koristi atomsku energiju, navedeno je u novoj strategiji. Zatvaranje nuklearki u Japanu značiće i pad tražnje uranijuma, ali i povećanje potrošnje drugih sirovina, kao što su nafta, ugalj i tečni prirodni gas.

Do 2040. godine Japan planira da potpuno odustane od korišćenja atomske energije, navedeno je u novoj strategiji koju je prošle sedmice odobrio Jošihiko Noda, japanski premijer, osamnaest meseci posle havarije u nuklearnoj elektrani Fukušima.

Odluka Japana će se ozbiljno odraziti na tržišta energenata i sirovina.

Naime, zatvaranje nuklearki u Japanu, trećem po veličini svetskom proizvođaču atomske energije, značiće i pad tražnje uranijuma, ali i povećanje potrošnje drugih sirovina, kao što su nafta, ugalj i tečni prirodni gas.

Japan je treći po veličini uvoznik nafte na svetu, posle SAD i Kine i uz Kinu je vodeći svetski uvoznik uglja i najveći kupac tečnog prirodnog gasa, objavljeno je na internet sajtu Finmarket.ru.

Uranijum je prošle sedmice pojeftinio na najniži nivo od oktobra 2010. godine, u očekivnju japanske odluke o odustajanju od atomske energije. Cena koncentrata protoksida-oksida uranijuma (međuprodukta prerade prirodnog uranijuma) za spot isporuku potonula je na 48 dolara za libru.

Uranijum je pojeftinio 10 odsto u poslednjih godinu dana i 65 procenata u poređenju s maksimalnom vrednošću iz 2007. godine.

Analitičari ukazuju da će zatvaranje japanskih nuklearki ojačati tendenciju poskupljenja drugih energeneta, kao što su nafta i tečni prirodni gas.

Posle Nemačke i Japan odustaje od NE

Japan je druga država među vodećim ekonomijama sveta, posle Nemačke, koja je obelodanila planove o potpunom prekidanju korišćenja atomske energije, objavio je londonski Fajnenšel tajms (FT).

Plan zatvaranja japanskih nuklearki je, međutim, manje strog od Nemačkog.

Angela Merkel, nemačka kancelarka donela je odluku da polovina nemačkih nuklearki prekine s radom već 2011. godine, a da ostale atomske elektrane budu zatvorene u sledećih 10 godina.

Japan, pak, daje sebi dve dodatne decenije za prekidanje rada svojih nuklearki, piše FT.

Bez novih nuklearki

Do havarije u Fukušimi atomska energija je učestvovala sa približno 30 odsto u ukupnoj japanskoj proizvodnji električne energije, a prethodna strategija japanske vlade je predviđala povećanje tog udela za 50 odsto do 2030. godine.

U okviru nove strategije, 50 atomskih reaktora, koji su u Japanu izgrađeni u periodu od 1970. do 2006. godine, biće zatvoreni nakon što odsluže rok trajanja od 40 godina, a pri tom neće biti građene nove nuklearke.

U Japanu sada rade samo dva atomska reaktora, jer su posle havarije u Fukušimi zatvorene sve nuklearke, a do sada najveći deo njih nije ponovo pušten u rad.

Istraživanje je pokazalo da približno polovina Japanaca daje podršku odustajanju od korišćenja atomske energije.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...