Klasične sijalice uskoro istorija

Izvor:   Beta / Dejli mejl

U Evropskoj uniji su od 1. septembra klasične sijalice jačine 40 W postepeno počele da „nestaju“ s tržišta u cilju smanjenja potrošnje električne energije. Dozvoljeno je da se rasprodaju postojeće zalihe. Za osvetljavanje se preporučuju štedljive sijalice, od kojih je LED-rasveta najkvalitetnija.

Od 1. septembra ove godine u Evropskoj uniji sijalice-žarulje i druge energetski neefikasne sijalice jačine 40 vati (W) postepeno  povlače sa tržišta zemalja članica, u skladu s uredbom usvojenom pre tri godine, a zameniće ih proizvodi koji štede energiju.

Uredbom je predviđeno da zamena „običnih“, kao i halogenih sijalica, bude završena do kraja 2012. godine, kada će biti završen fazni prelazak na štedljive sijalice i kako tvrde u Evropskoj komisiji ostvarene značajne energetske uštede u Uniji.

Uredba doneta u martu 2009. godine predviđa povlačenje neštedljivih sijalica po fazama i utvrđuje kriiterijume energetske efikasnosti koje mogu da ispune samo kompaktne fluorescentne sijalice i LED sijalice.

Povlačenje je počelo sa klasičnim sijalicama jačine 100 vati ili veće, odmah po donošenju uredbe. Sijalice od 75 vati počele su da „nestaju“ s tržišta 1. septembra 2010. godine, one od 60 vati godinu dana kasnije a 1. septembra 2012. godine na red su došle i one od 40 vati i slabije.

Neštedljive mat ili „mlečne“ sijalice svih voltaža povlače se od samog početka primene uredbe, odnosno od 1. septembra 2009. godine.

Osim LED sijalica i kompaktnih fluorescentnih sijalica, kako se navodi na sajtu Evropske komisije o racionalnoj upotrebi energije, na tržištu će biti prisutne i poboljšane klasične sijalice. Da bi se građanima pomoglo da naprave pravi izbor uredbom EU je propisano da na pakovanju proizvoda proizvođači moraju da navedu detalje kao što su koliko sati može sijalica da gori, koliko uključivanja i isključivanja da izdrži, koliko je vreme zagrevanja i drugo.

LED sijalice, na osnovu podataka sa sajta, štede čak 80 odsto energije u poređenju sa klasičnim, a u proseku, potrošnja električne energije u jednom domaćinstvu će primenom štedljivih sijalica biti smanjena za 15 odsto, što je jednako neto uštedi od 25 do 50 evra godišnje, u zavisnosti od veličine domaćinstva i broja sijalica koje se koriste.

Tradicionalno evroskeptični Britanci, međutim, odmah su pronašli „rupu u sistemu“.

Zbog toga što je loše napisana direktiva, mnogi prodavci moći će i posle 1. septembra da prodaju sijalice, kako tvrdi, namenjene „industrijskoj upotrebi“ u fabrikama, piše list Dejli mejl (Daily mail).

Najmanje dva britanska proizvođača koriste rupu u nacrtu direktive kako bi nastavila masovnu proizvodnju takozvanih „otpornih“ sijalica koje izgledaju i rade skoro isto kao i klasične sijalice, ali su trajnije i otpornije.

Te sijalice postoje u dve verzije - na „zavrtanje“ ili tipa „bajoneta“ - na umetanje i koštaće oko jedne funte, što nije mnogo više od dosadašnjih sijalica za kućnu upotrebu a istovremeno je duplo manje od sijalica koje štede energiju.

One neće biti prodavane u velikim supermarketima ali će moći da se nabave u radnjama sa elektrouređajima i preko on-lajn dobavljača, piše Dejli mejl.

„Rupa“ se pojavila jer se EU direktiva koja zabranjuje sijalice od 40 vati odnosi samo na one koje su namenjene za „kućne lampe“, što zanči da se u prodavnicama može nastaviti prodaja onih koje su namenjene „industrijskoj upotrebi“. Proizvođačima je dozvoljeno da nastave proizvodnju običnih sijalica koje nisu mat ako je na kutiji napisano „otporne sijalice koje nisu za kućnu upotrebu“.

Te sijalice su proizvedene tako da izdrže udarce i vibracije u industrijskim uslovima tako da kad lampa u kojoj je jedna takva sijalica padne, ne prestaje da radi.

Od 1. septembra u maloprodaji nije dozvoljena prodaja sijalica „pokrivenih“ zabranom, ali je dozvoljeno da se prodaju zalihe.

Britanski ured za mere, vladina agencija odgovorna za primenu zabrane tradicionalnih sijalica, upozorio je domaćinstva da ne kupuju klasične sijalice i u zvaničnom obaveštenju čak piše da će eventualna upotreba zabranjenih sijalica imati posledice na politiku osiguranja domaćinstva.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...