Grinpis protiv ubijanja Arktika

Izvor:   Agencije

Šest akstivista Grinpisa popelo se na platformu Prirazlomnaja u ruskom moru Pečora, u vlasništvu ogranka ruske kompanije Gasprom, da bi protestvovali zbog vađenja nafte na Arktiku. Niko iz Gasproma nije bio dostupan za komentar.

Aktivisti Grinpisa (Greenpeacea) upali su jutros, oko četiri sata na plutajuću naftnu platformu u Pečorskom moru u Rusiji, protestvujući zbog vađenja nafte na Arktiku.

„Šest akstivista pristalo je gliserima upućenim s broda Grinpisa, koji se nalazi u blizini, i popelo se na naftnu platformu Prirazlomnaja koristeći konopce. Aktivisti su zauzeli položaje na platformi i imaju zalihe za ostanak od nekoliko dana,“ saopštila je ova Međunarodna organizacija za zaštitu čovekove okoline, preneo je AP.

Aktivisti su naveli da radnici na platformi nisu pružali otpor kada su oni postavljali zastavu sa natpisom „Ne ubijaj Arktik“.

Na Gaspromovu naftnu platformu se popeo i šef ove svetske organizacije za zaštitu okoline Kumija Naidoa koji kaže: „Jedini način da se spreči izlivanje nafte katastrofalnih razmera u ovoj jedinstvenoj okolini je da se trajno zabrani bušenje“.

 Aktivisti-Greenpeacea

Aktivisti Greenpeacea se penju na rusku platformu (Foto: AFP)

Platforma je u vlasništvu ćerke firme ruske energetske kompanije Gasprom, koja predvodi naftna istraživanja na Arktiku. Pečorsko more se nalazi u Severnom ledenom okeanu, na severnom evropskom delu Rusije, a pokriveno je ledom od novembra do juna, prenosi Fonet.

Gazprom i Gazprom Neft Šelf, podružnica koja ima dozvolu za Prirazlomnoje u Pečorskom moru, odbili su komentarišu ovaj događaj.

Ruski i međunarodni ekolozi upozoravali su da bi bušenje na ruskom Arktiku moglo imati katastrofalne posledice, zbog nedostatka tehnologije i infrastrukture za delovanje u slučaju eventualnog nastanka naftne mrlje u ovom udaljenom regionu sa masivnim ledenim bregovima, koji je izložen snažnim burama.

Grinpis će se na Skupštini Ujedinjenih nacija založiti za rezoluciju kojom bi se Arktik proglasio svetskim utočištem, pa bi se na taj način zabranilo bušenje i prekomerni izlov ribe. Slično utočište je pre 20 godina proglašeno na Antarktiku, kada je zabranjena rudarska industrija, podseća Hina.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...