Zeleni brane Arktik od naftaša

Izvor:   Agencije

Upozorenja ekoloških grupacija da bušenje radi traganja za naftom u ruskom delu Severnog pola, gde je Gasprom postavio veliku platformu za istražno bušenje, može imati katastrofalne posledice zbog nedostatka infrastrukture za sprečavanje mogućeg izlivanja nafte osporio je Gasprom tvrdeći da je traganje za naftom na Severnom polu bezbedno.

Ruska kompanija Gasprom osporila je ocenu aktivista za zaštitu prirode da bušenja u potrazi za naftom na Severnom polu mogu imati nesagledive posledice u slučaju izlivanja nafte, istakavši da je potpuno posvećena bezbednosti.

Aktivisti za zaštitu prirode tvrde da bušenje na Arktiku predstavlja opasnost koju čovečanstvo ne može da priušti, jer ne postoje isprobane i testirane tehnologije za suočavanje s eventualnim izlivanjem nafte u takvim uslovima, posebno ispod leda.

Međunarodne organizacije Grinpis (Greenpeace) i Svetski fond za zaštitu prirode (World Wildlife Fund) su u utorak iznele procenu rizika od izlivanja nafte u moru Pečora u ruskom delu Severnog pola, gde je državna firma Gasprom postavila veliku platformu za istražno bušenje, prenosi Beta.

U izveštaju je zaključeno da bi veliko isticanje nafte iz bušotine Prirazlomnaja moglo da zagadi zaštićena područja i prirodna bogatstva na obali i ostrvima u roku od 20 sati posle isticanja, dok bi službama za vanredne situacije bilo potrebno najmanje tri dana da stignu u to područje. Ta platforma je udaljena oko 1.000 kilometara od najbliže luke Murmansk, prenela je agencija AP.

„Izlivanje nafte u Arktiku bilo bi praktično nemoguće očistiti,“ izjavio je Kumi Naidu, direktor Grinpisa.

Grinpis

Gasprom je saopštio da je platforma napravljena prema najnovijoj tehnologiji za naftne bušotine i da zadovoljava sve standarde bezbednosti i očuvanja životne okoline.

U saopštenju se dodaje da firma sarađuje s ruskom naftnom kompanijom Lukoil, koja ima bazu u priobalnom gradu Varandej, 60 kilometara južno od Gaspromovog naftnog nalazišta, i koja bi, ako bude potrebno, mogla da značajno ubrza spasilačke operacije.

Potencijalno isticanje 10.000 tona nafte tokom pet dana zagadilo bi pola miliona kvadratnih kilometara vode, upozoreno je u izveštaju. Ekološki aktivisti insistiraju na tome da je proizvodnja nafte na Arktiku neprofitabilna i da ne može da opstane bez vladinih subvencija, prenosi Tanjug.

„Naftne kompanije ne bi tako rado hrlile na Arktik da nije političara koji ih podstiču na to,“ ukazao je Igor Čestin, direktor za Rusiju u Svetskom fondu za prirodu.

Ruske naftne kompanije nikada ranije nisu poslovale u tako teškim i surovim uslovima kakvi vladaju na ledom okovanom Arktiku.

Gasprom je bio pionir u razvoju ruskog Arktika. To je prva ruska kompanija koja je prošle godine otpočela pravljenje bušotina u Pečorskom moru na severozapadu Rusije. Procenjuje se da to naftno polje sadrži oko 6,6 miliona tona nafte.

Jedno prošlogodišnje ispitivanje agencije AP je pokazalo da svake godine iscuri najmanje jedan odsto ruske godišnje proizvodnje nafte, odnosno oko pet miliona tona. Smatra se da su istrošena infrastruktura i oštra klima glavni uzroci isticanja nafte


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...