Ekolozi stopirali Belo Monte

Izvor:   Bi-Bi-Si

Brazilski sud je naredio obustavu izgradnje hidroelektrične brane Belo Monte u Brazilu snage 11.000 MW koja će, posle brana Tri klanca u Kini i Itaipu, biti treća najveća brana u svetu. Zbog izgradnje brane biće poplavljena ogromna površina i ljudi će morati da se isele

Federalni sud u Brazilu naredio je da se obustave radovi na izgradnji ogromne hidroelektrične brane Belo Monte u Amazonu zbog toga što se na odgovarajući način nije konsultovalo lokalno domorodačko stanovništvo. Zvaničnici su istakli da će graditelji brane moći da podnesu žalbu protiv ove odluke.

Nort enerdžiju (Norte Energy), konzorcijumu koji je zadužen za izgradnju Belo Monte određena je dnevna kazna od 250.000 dolara ukoliko nastavi sa radom.

Ovaj projekat, koji je dobio velike kritike od strane ekologa, je 2005. godine odobrio brazilski Kongres a očekuje se da će poplaviti ogromnu površinu tropskih šuma.

Protivnici projekta Belo Monte kažu da će izgradnjom ove brane, takođe, hiljade domorodaca koji žive pored reke Ksingu biti primorani da se isele.

belo-monte

Sud je saopštio da lokalne zajednice treba da imaju pravo da izraze svoje mišljenje o uticaju projekta na životnu stredinu pre nego što Kongres glasa.

„Studija projekta o uticaju na okolinu je bila potrebna pre,a ne posle, nego što su radovi na izgradnji brane počeli. Zakonodavstvo je manjkavo. Brazilski Kongres mora da uzme u obzir odluke koje donesu domorodačke zajednice. Zakonodavci jedino mogu da daju zeleno svetlo ukoliko se domorodačke zajednice slože oko projekta,“ rekao je za list O Globo sudija Souza Prudente.

Kada se brana Belo Monte, kapaciteta 11.000 magavata (MW), izgradi u brazilskoj državi Papa biće to treća najveća hidroelektrična brana na svetu - posle brane Tri klanca u Kini i Itaipu, kojom zajedno upravljaju Brazil i Paragvaj.

Vlada je saopštila da će ova brana omogućiti da Brazil smanji energetsku zavisnost, pogotovo u regionu Amazona, koji se za veći deo svojih potreba oslanja na fosilna goriva.

Brazilske vlasti planiraju da ulože više od milijardu dolara kako bi pomogle zajednicama koje će biti primorane da se isele kako bi napravile prostora za izgradnju brane.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...