Prolećno spremanje Srbije

Izvor:   Agencije

U sad već tradicionalnoj akciji Veliko spremanje Srbije učestvovalo je oko 300 hiljada volontera koji su očistili više od 4.000 lokacija širom Srbije. Da su prethodne akcije dale dobre rezultate pokazuje to što su akcijaši ove godine čak imali problem da nađu adekvatna mesta za čišćenje.

U Srbiji je u subotu u akciji Velikog spremanja Srbije učestvovalo 301.345 građana-dobrovoljaca na 4.318 mesta u svim opštinama. U akciji su radnici javnih preduzeća, učenici i razni ekološki aktivisti, uz podršku ministara, čistili otpad iz parkova, sa obala reka i svih onih mesta na kojima smeću nije mesto.

Akcija je u Beogradu zvanično počela u devet sati, čišćenjem školskog dvorišta osnovne škole Aleksa Šantić u Kaluđerici, u kojoj su sa učenicima te škole učestvovali ministar životne sredine Oliver Dulić i ministar prosvete i nauke Žarko Obradović.

Dulić se potom priključio volonterima, koji su zajedno sa ambasadorkom Austalije Helenom Studert i košarkaškim reprezentativcem Milošem Teodosićem, čistili Savu i Dunav na Ušću sa novobeogradske strane, prenosi Tanjug.

„Akcije su postigle željene rezultate, tako da smo ove godine čak imali problem da nađemo adekvatna mesta za čišćenje,“ rekao je ministar Dulić i podsetio da je u prethodnim akcijama uklonjeno više od 60 odsto divljih deponija.

djilas-antic

Gradonačelnik Beograda Dragan Đilas i predsednik Skupštine grada Aleksandar Antić učestvovali su u sređivanju prostora preko puta naselja Belvil i tom prilikom apelovali na sve sugrađane da vode računa o čistoći grada. Đilas, koji je sa Antićem i 75 volontera raščišćavao smeće kod novobeogradske toplane, rekao je da se grad ne prlja sam i da kada ga neko zaprlja neko drugi mora da ga čisti.

Akciji Veliko spremanje Srbije se na tom prostoru priključila i Gradska čistoća, čiji su radnici, kako je saopšteno iz tog preduzeća, angažovani i na čišćenju priobalja kod Hotela Jugoslavija. Gradska čistoća se u akciju uključila sa 1.200 radnika i kompletnom mehanizacijom i zadužena je za transport otpada koji volonteri budu sakupili tokom akcije, koja je organizovana na oko 100 lokacija u Beogradu.

U glavnom gradu, ispred opštine Novi Beograd organizovana je akcija Ekologijom do džeparca - gde su građani mogli da odlože elektronski otpad i dobiju novčanu nadoknadu za svaki doneti uređaj. Jedna od kompanija koje su se uključile u akciju je Filip Moris, čiji su zaposleni sredili prostor u Savamali ispod Brankovog mosta gde su, kako je saopšteno iz te kompanije, uklanjali smeće, sadili cveće i postavljali klupe.

Novi Sad zasukao rukave

U Novom Sadu u akciji Očistimo Srbiju odazvalo se oko 14.000 volontera i više od 30 javno-komunalnih preduzeća i drugih firmi, a na prostoru svake od 45 mesnih zajednica uklonjenje su najmanje dve divlje deponije.

novosadjani-ciscenje

I Dulić i Đilas čistilu u Kovinu

U Kovinu ovu ekološku akciju podržali su i kompanija Sekopak, centar za reciklažu SVIFT, više od 100 volontera, zajedno sa Oliverom Dulićem i Draganom Đilasom, kao i učenici prva četiri razreda osnovne škole Desanka Maksimović.

„Cilj nam je bio da istovremeno ovom akcijom edukujemo najmlađe o važnosti reciklaže ambalažnog otpada, jer bi reciklaža jednog dana trebalo da bude njihova svakodnevica,“ izjavio je generalni direktor Sekopaka Sava Crnogorac, prenosi Fonet.

Smederevo sakupilo 1.000 kubika smeća

U Smederevu je na oko 70 lokacija oko 2.500 volontera sakupilo oko 1.000 kubika rasutog smeća. Čistilo se i svih pet prilaza gradu, od obilaznice do centra, ali i Smederevska tvrđava, izjavio je FoNetu predsednik Gradskog štaba akcije, doktor Ivan Stevanović, koji je i član Gradskog veća zadužen za zaštitu životne sredine.

Javna komunalna preduzeća bila su organizovana na najvišem nivou, ali i zaposleni u Gradskoj upravi, Železari Smederevo, elektrodistribuciji, bolnici i svim javnim preduzećima. Akciju je podržalo 38 gradskih i seoskih mesnih zajednica, četiri osnovne i tri srednje škole.

Teška mehanizacija je bila angažovana i u Osipaonici, kod Starog ljubičevskog mosta.

„Ovakve akcije su neophodne zato što je naša svest na veoma niskom nivou i u tom smislu, moramo da menjamo navike. Ima mnogo rasutog sitnog smeća, koje je nemoguće sakupiti redovno, a sa ovakvim nivoom svesti, oko 200 radnika u komunalnim preduzećima malo je za 115.000 stanovnika,“ istakao je Stevanović.

U Požarevcu i Kostolcu očišćeno 100 lokacija

U Požarevcu i Kostolcu učestvovalo je više od 2.700 volontera, koji su uspeli da očiste oko 100 prijavljenih lokacija.

Zaposlenima u javnim preduzećima i ustanovama, učenicima 18 osnovnih i srednjih škola i članovima osam nevladinih organizacija, pridružili su se i brojni pripadnici Vojske Srbije i službenici lokalne samouprave.

U Požarevcu su očišćeni prostori oko železničke stanice, stadiona FK Mladi radnik, školskih objekata, dečjih vrtića, zelenih pijaca i parkova, dok je u Kostolcu uklonjeno smeće sa javnih površina, u stambenim naseljima i na plaži Topoljar na Dunavcu, prenosi Pres grin.

Spremanje Loznice

Više hiljada Lozničana, uz podršku javnih preduzeća, u akciji Očistimo Loznicu je dobrovoljno uklanjalo različite vrste otpada na mnogim mestima u Jadru, doprinoseći na taj način akciji Veliko spremanje Srbije. Akcija je okupila oko 5.000 građana, koji su raščišćavali otpad na 30 do 50 lokacija, za šta su prethodnih sedmica vršene obimne pripreme.

Kragujevčani čistili Šumarice

U Kragujevcu je oko 3.000 volontera čistilo spomen park Šumarice, najveće gradsko šetalište, travnjake na području grada koje su za akciju čišćenja predložili građani Kragujevca, parkove, sve površine oko škola i obdaništa.

Ekipe kragujevačke JKP Čistoća čistili su divlje deponije oko sela Drača i Opornica, gde meštani, ali i Kragujevčani bacaju staklo, gume, građevinski otpad i nameštaj. Gradski odbor Demokratske stranke u Kragujevcu treću godinu za redom priključio se akciji, a oni su na sebe preuzeli čišćenje fasada od predizbornih plakata u naselju Aerodrom, javlja Pres grin.

I Čačani u akciji

Više od dve i po hiljade volontera na desetak lokacija na teritoriji Čačka učestvovalo je u akciji Veliko spremanje Srbije 2012.

Osim studenata Agronomskog fakulteta i učenika gotovo svih čačanskih srednjih škola, u akciji su učestovali i mlađi iz OŠ Vuk Karadžić i škole u Trnavi, kao i članovi brojnih udruženja i zaposleni u Telekomu, prenosi Pres grin.

„Najviše je bilo pet ambalaže i papira. I ove godine gotovo na istim mestima koja su čišćena u akcijama ranijih godina „nikle“ su ponovo divlje deponije. Zbog toga je neophodna bolja zakonska regulativa i veća aktivnost lokalne komunalne policije,“ rekao je koordinator akcije Dragan Nikolić iz Gradske uprave za lokalni ekonomski razvoj.

Užičani čistili i jezero

U akciji Očistimo Srbiju 2012 oko 1.900 Užičana je čistilo otpad na više lokacija u gradu i okolini. Centralna akcija je sprovedena na obližnjem jezeru i vodozahvatu Vrutci.

„Na Vrutcima su pored 150 učenika Srednje tehničke škole, učestvovali i studenti Više poslovne škole i Regionalnog centra za razvoj. Akciji su se priključili i ribočuvari koji su svojim čamcima prevozili otpad koji je pokupljen po vodi. Podeljeni u osam grupa pokrili smo celo jezero i sakupljeno je nekoliko desetine kubika otpada, koji će biti odvežen na deponiju Duboko,“ rekao je Miladin Pećinar, koordinator Gradskog štaba za ovu akciju.

Čistili i Jagodinci i Sokobanjci

Akciji se u Jagodini priključilo oko 1.000 volontera, koji su očistili Spomen park - Rusko groblje, Gradsko naselje Strelište i deo grada od Elektrotehničke-građevinske škole Nikola Tesla do naselja Voljavče. Pored volontera, u akciji su učestovali i zaposleni iz Gradske uprave, javnih gradskih preduzeća, Opšte bolnice i Doma zdravlja, kao i deo učenika osnovnih škola, prenosi Tanjug.

U Sokobanji je 31 lokaciju čistilo oko 1.200 volontera. Akciji su se priključili osnovna i srednja škola, opština Sokobanja, Šumska uprava, Javna preduzeća, Rudnik mrkog uglja Soko, Planinarsko društvo i NVO Zeleno srce.

Masovan odziv Kraljevčana

Oko 7.000 Kraljevčana učestvovalo je u akciji čišćenja grada i okoline, što predstavlja najmasovniji odziv od kada se akcija Očistimo Srbiju sprovodi u gradu na Ibru.

U akciji su učestvovali i pripadnici Policijske uprave (PU) Kraljevo koji su sa svojih 50 čamaca bili zaduženi za čišćenje korita reke Ibar, prenosi Fonet.

Tokom ove akcije na teritoriji kraljevačke opštine, koja je sa 1.530 kvadratnih kilometara prostorno najveća u zemlji, ove godine je veći broj građana raspoređen i na čišćenje turističkih lokacija - sela Rudno i doline Ibra, koje su turistima najatraktivnije.

Bor očistio 15-ak deponija

Više od 1.000 volontera učestvovalo je u čišćenju Bora, a pozivu se odazvalo i veliki broj učenika, kao i studenata koji su sređivali okolinu borskih škola, obdaništa, mesnih zajednica, parkova i trotoara.

„U rubnim delovima grada uklonjeno je 15-ak divljih deponija, a akciju je podržao i Borski kombinat bakra,“ kazala je Tanjugu koordinator projekta Očistimo Srbiju u Boru Ljiljana Marković Luković.

Kruševac čistilo 5.234 volontera

U akciji Očistimo Srbiju, u Kruševcu prikupljeno je 320 kubika otpada, a na više od 50 lokacija čistilo je 5.234 volontera, podaci su Gradskog štaba za sprovođenje akcije.

U akciji su učestvovala sva javna preduzeća, predškolska ustanova, sve osnovne škole, Pozorište, Vojska Srbije, Vatrogasna jedinica, izviđači i brojni drugi volonteri, prenosi Beta.

Među najbitnijim lokacijama koje su čišćene su jezero Ćelije, izletište Jastrebac, Slobodište, Aerodrom, područje oko Istočne i Severne zaobilaznice, Bruskog puta, oko Stare Merime.

Blace očistilo šest deponija

U Blacu uklonjeno je šest divljih deponija, učestvovalo je 500 volontera, a očišćeni su jezero Popova i nacionalni park u Prebrezi, javlja Beta.

U akciji su učestvovali i radnici javnog komunalnog preduzeća, đaci i prpadnici Vojske Srbije. U čišćenju najmasovnija bila je akcija čišćenja jezerske površine i priobalja jezera Popova, nadomak Blaca, poznatog izletišta i stecišta ribolovaca.

Iz jezerske vode i priobalja prikupljeno je stotinu džakova plastične ambalaže i drugog organskog i neorganskog otpada koji je pretio da ugrozi živi svet i zdravu životnu sredinu ovog izletišta, rekao je organizator akcije iz opštinske Službe za ekologiju.

Očišćene su i staze u ekološkom parku Prebreza, koji je zbog fosilnih ostataka mamuta i drugih praistoriskih životinja, koje su ovde pronađene, proglašen nacionalnim dobrom od velike važnosti i pod zaštitom je države.

U Prokuplju čistilo 3.500 volontera

Na području opštine Prokuplje u akciji Veliko spremanje Srbije prikupljeno je oko 180 tona organskog otpada i sekundarnih sirovina. Očišćeno je 10 divljih smetlišta u gradu, priobalje reke Toplice u dužini od dva kilometra, brdo Hisar, mnoga prigradska i seoska naselja, prostor oko škola, ustanova i preduzeća, kao i sve zelene površine u gradu. U čišćenju grada učestvovalo je 3.500 građana, volontera, đaka i pripadnika Vojske Srbije, koja je sa svojim kamionima pomogla da se otpad transportuje, izjavio je za agenciju Beta direktor Javnog preduzeća za zaštitu i unapređenje životne sredine Miroljub Krasić

I u Kuršumliji se čistilo

U Kuršumliji je očišćeno 18 manjih deponija i sa sedam lokacija uklonjeno oko 650 kubika otpada i prikupljena tona elektronskog otpada, rekao je Tanjugu koordinator projekta Očistimo Kuršumliju 2012 Ljubisav Veselinović.

Volonteri krečili fasade u Leskovcu

Više od 3.000 đaka i oko 2.000 volontera čistili su Leskovac na 12 lokacija i dvorišta svih osnovnih i srednjih škola.

Na području grada prikupljeno je oko pet tona smeća, okrečeno je nekoliko fasada i podvožnjak kod železničke stanice a na brdu Hisar i u gradskom parku zasađeno je više desetina drvenastih sadnica. Očišćen je i park Kralja Petra I, prostor oko stadiona Dubočica, park Devet Jugovića, kao i naselja Dubočica i Garetovo, prostor oko stare autobuske stanice, školska dvorišta i obala reke Veternice.

Pored Leskovca, radnici komunalnog preduzeća Grdelica i volonteri čistili su tu varošicu i obalu reke Južne Morave.

Novopazarci očistili izletište

Pedesetak aktivista ekološke sekcije u Ustanovi za decu i omladinu Duga u Novom Pazaru učestvovalo je u akciji Očistimo Srbiju. Odazvali smo se akciji, kao i prošle godine. Očistili smo izletište koje smo sami oformili. Cilj nam je da, sada u sezoni izleta održavamo izletište radi zainteresovanih građana, saopštila je Fonetu stručna saradnica Muamera Mulić.

Vranje čistilo oko 700 volontera

U akciji Veliko spremanje Srbije u Vranju prijavilo se oko 700 volontera koji su sakupljali otpad na 18 lokacija. Bilo je najviše učesnika iz civilnog sektora, ali su učestvovali i pripadnici Vojske Srbije kao i đaci pojedinih škola, rekao je pomoćnik gradonačelnika Vranja za unapređenje životne sredine Srđan Vasiljević.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...