Da Subotica bude grad bašta

Izvor:   Politika

Subotica važi za grad sa nedovoljno zelenila. Planirano je da se tokom ove godine uredi 65.000 kvadratnih metara zelenila, da se naprave 32 nova parka, dogovorena je sadnja 1.200 stabala u školama i sređuje se jedina zelena oaza u gradu – Dudova šuma.

Stručnjaci su potvrdili ono što građani Subotice odavno znaju, da je, što se prirode tiče, najbolje živeti u naselju Kertvaroš, čiji naziv u prevodu sa mađarskog glasi Grad bašta. Ovo je jedini deo grada gde odnos zelenila i stambene izgradnje ispunjava evropske kriterijume, po kojima bar 13 kvadratnih metara zelene površine treba da „pripadne“ svakom stanovniku. Od 20 mesnih zajednica u gradskom ataru, svega pet ispunjavaju navedeni kriterijum, a Subotica generalno važi za grad sa nedovoljno zelenila, postojeće nije ravnomerno raspoređeno, sa zelenilom koje nema i rekreativni sadržaj niti objedinjeno upravljanje. Zbog toga je značajno da je ovih dana završena bar prva faza „Zelene regulative” u kojoj je učestvovao niz ovdašnjih stručnjaka iz nekoliko gradskih institucija, uz stručnu pomoć mr Anice Teofilović iz Beograda.

Subotica leži na tlu podložnom eolskoj eroziji, prisutna je visoka koncentracija prašine u vazduhu, osim toga pogoršana je higijena gradskih ulica, a kako je rečeno i na predstavljanju „Zelene regulative”, i nedostatak zelenila je jedan od velikih problema. Zbog toga je Zavodu za urbanizam poverena izrada ove regulative, a mr Suzana Dulić, član Gradskog veća, kaže da se samo ove godine radi na uređenju 65.000 kvm zelenila, prave se 32 nova parka, dogovorena je sadnja 1.200 stabala u subotičkim školama i uređuje se jedina zelena oaza u gradu – Dudova šuma.

Subotica na teritoriji čitavog grada ima 2.213 hektara zelenih površina, a ovome treba dodati i 668 kilometara zelenila duž saobraćajnica ili u funkciji regulacije saobraćaja. To generalno znači da svaki Subotičanin „ima“ 182 kvadratna „zelena“ metra, međutim tek 662 hektara, ili 27 odsto ovog zelenila čine javne površine, odnosno one koje su svima dostupne.

Za grad ove veličine one nisu dovoljne, a pri tome nisu ni dovoljno osmišljene, niti postoji jedinstveni sistem njihovim upravljanjem. Idealno bi bilo da na deset minuta hoda svaki građanin ima dostupnu neku zelenu površinu na kojoj može kvalitetno da se rekreira, šeta i bude u kontaktu sa prirodom. Analiza zelenila u Subotici poslednji put je rađena 1980. godine, pa je bilo neophodno i osvežiti bazu podataka. Osim ovih lokalnih problema, prema rečima mr Anke Teofilović, postoji i problem generalnog okvira, odnosno Srbiji nedostaje zakon o zelenim površinama. – Nacrt ovog zakona sačinjen je još 2003. godine i nalazio se na sajtu Ministarstva, ali dalje od toga nije se stiglo – kaže Teofilovićeva.

Subotica je savladala prvu, od ukupno četiri, fazu u izradi „Zelene regulative” i prema preporuci stručnjaka potrebno je da se „popravi“ upravljanje ovim zelenim oazama jer ono sada nije na optimalnom nivou. Stručnjaci ocenjuju da je neophodno kvalitetnije održavanje, što podrazumeva i određivanje staratelja nad zelenilom, ali i veći budžet za njihovo održavanje. Osim toga, naši parkovi su sadržajno siromašni i vizuelno nezanimljivi.

– Kod nas nema konkursa za uređenje zelenih površina, što je u vezi i sa nedostatkom novca za njihovo uređenje, ali i sa nedovoljno razvijenom svešću o značaju zelenih površina u urbanim sredinama – kaže sagovornica za Politiku.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...