Tanker „ubica ptica“ ide u staro gvožđe

Izvor:   Beta / AP

Tanker Ekson Valdez, za koga je vezana jedna od najvećih ekoloških katastrofa, koja se 1989. godine dogodila na Aljasci - kada je od posledica izlivanja nafte uginulo gotovo 40.000 ptica - ide u staro gvožđe.

Ozloglašeni tanker Ekson Valdez, za koji se vezuje jedna od najvećih eloloških katastrofa u istoriji Aljaske i SAD, prodat je indijskoj kompaniji Best Oasis Ltf, koja će ga, gotovo sigurno, baciti u staro gvožđe i koristiti kao izvor rezervnih delova.

U Best Oasisu nisu želeli da saopšte za koje pare i u koju svrhu su kupili tanker, ali je poznato da ova kompanija nabavlja stare brodove sa isključivom svrhom njihovog rastavljanja, pri čemu spasava ono što se može koristiti dok ostatak odbacuje.

Ekson Valdez se nasukao na stene 24. marta 1989. godine u ekološki osetljivom zalivu Princa Vilijema na Aljasci. Nekoliko miliona galona iscurele sirove nafte oblepilo je zalivsku obalu, usmrtivši gotovo 40.000 ptica.

Curenje nafte je izazvalo neprocenjivu ekološku štetu i uništilo ribarsku industriju u zalivu Princa Vilijema.

Naftaška kompanija Ekson mobajl iz Teksasa morala je oštećenima da plati 900 miliona dolara na osnovu dogovora, koji je postignut tokom 1991. godine. I dan danas joj pristižu odštetni zahtevi.

Sam tanker je, u međuvremenu, pet puta menjao ime i stalno je menjao vlasnike, po svoj prilici zato da bi ostao u upotrebi - uz istovremeno distanciranje od katastrofe.

Gurav Mehta, zvaničnik Best Oasisa potvrdio je da je ta kompanija nedavno kupila nekadašnji Ekson Valdez, koji se sada zove Orijental najsti (Orijentalna prefinjenost) i služi za prevoz rude.

Mehta, međutim, nije rekao gde se brod nalazi i kakav mu je status. Dodao je da će to moći da kaže kad brod bude isporučen novom vlasniku.

Tanker je proizveden pre 26 godina, nije preterano star za tu vrstu plovila, ali je u službi pretrpeo značajna oštećenja. Prvo je tokom 1989. godine zadobio ogromnu rupu iz koje je iscurela nafta, a onda se pre dve godine sudario s drugim brodom u Južnom kineskom moru.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...