Srbija siromašna vodnim resursima

Izvor:   Beta

Srbija je među siromašnijima u Evropi po vodnim resursima. Kvalitet vode u rekama je loš jer se prečišćava samo oko 17 odsto otpadnih voda, koje u reke teku iz kanalizacionih sistema naselja. (foto: Reka Krivaja)

Srbija se po vodnim resursima svrstava u siromašnija područja Evrope, a vodama su najsiromašniji naseljeni nizijski krajevi, kaže Nebojša Veljković iz Agencije za zaštitu životne sredine.

„Jedan od indikatora za vrednovanje bogatstva ili siromaštva u vodnim resursima zemlje je sopstvena raspoloživost površinskih voda. Za Srbiju taj indikator iznosi oko 1.500 metara kubnih po stanovniku godišnje i našu zemlju svrstava u vodom siromašnija područja Evrope“, kazao je Veljković agenciji Beta.

Veljković, koji je šef Odseka za indikatore i izveštavanje, rekao je Beti da najslabiji kvalitet vode u Srbiji, prema klasifikaciji Serbian Water Quality Index, ima merno mesto Vrbas 2 na Velikom Bačkom kanalu (kanal Dunav-Tisa-Dunav) u klasi veoma loš.

Kanal Dunav-Tisa-Dunav
Kanal Dunav-Tisa-Dunav

„U klasi loš slede reka Krivaja, na profilu Mali Iđoš i Srbobran i Plovni Begej“, kazao je Veljković.

Kako je naveo, posledice lošeg stanja vodoprijemnika u Srbiji su izlivanja neprečišćenih otpadnih voda iz naselja i industrije u tim oblastima.

Veljković je rekao da su najčistije reke u Srbiji - Lim (merno mesto Prijepolje) i Drina (na profilu Ljubovija i Bajina Bašta) u klasi odličan.

„U klasi veoma dobar slede Porečka reka na profilu Mosna i Moravica pritoka Zapadne Morave na profilu Gradina, dok je u klasi dobar - najbolji kvalitet na rekama Dunav (Smederevo) i reka Karaš (Dobričevo)“, kazao je Veljković.

U Srbiji se prečišćava „samo oko 17 odsto otpadnih voda koje se izlivaju iz kanalizacionih sistema naselja“.

Veljković je kazao da je u Srbiji trenutno u funkciji 21 gradsko postrojenje za prečišćavanje otpadnih voda, a da bi se ispunili strogi zakonski zahtevi, potrebno je izgraditi 215 prečišćivača.

„Ukupni procenjeni grubi troškovi ovih investicija za gradove u Srbiji prelaze jednu milijardu evra“, ocenio je Veljković.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...