Ekolozi umivaju Drinu

Izvor:   Novosti

Ekološki projekti udružuju čak 17 opština iz Srbije, Bosne i Hercegovine, Crne Gore i Hrvatske u nameri da se iskoristi veliki potencijal Drine. Prioriteti - povezivanje reke sa zaleđem i prečišćavanje otpadnih voda. Očuvanje kvaliteta vode Drine prvi je preduslov za planiran razvoj regije u svim segmentima.

Udruženje „Evro regija Drina“, u koju je uključeno 17 opština iz Srbije, Bosne i Hercegovine, Crne Gore i Hrvatske, odlučno je u nameri da zajednički i na najbolji način iskoristi veliki razvojni i ekološki potencijal Drine, odnosno njenih pritoka.

- Cilj udruživanja je da se zaštiti i unapredi prostor, te da se realizuju projekti koji će omogućiti brži razvoj turizma, naročito u priobalnim područjima - kaže Zdravko Krsmanović, predsednik Udruženja, ukazujući i na važnost povezivanje drinskog priobalja sa zaleđem.

Kao realna mogućnost, pominje se povezivanje drinskog dolinskog koridora sa jedinstvenom ekološkom celinom Nacionalnog parka Sutjeska, regijom Jahorine i Bjelašnice, Parkom prirode Uvac i Nacionalnim parkom Tara, te turističkim centrima Mokra Gora i Zlatibor - sve do Višegrada.

- Očuvanje kvaliteta vode Drine prvi je preduslov za planiran razvoj regije u svim segmentima. Sasvim je drugačije kad opštine i gradovi uzmu stvar u svoje ruke, jer će tada Drina biti čista: od Šćepan polja, do ušća u Savu kod Šapca - kaže Dejan Mlađenović, potpredsednik „Evro regije Drina“, dok Sabina Mujezinović iz Bijeljine naglašava da nijedan grad u drinskom slivu nema uređaje za prečišćavanje otpadnih voda, zbog čega je kredit Svetske banke više nego dragocen.

Ne umanjujući ogroman potencijal drinskog sliva kada su u pitanju turizam, proizvodnja zdrave hrane, te lov i ribolov, Nedeljko Mlađenović iz Bratunca, zbog sve oskudnijih količina kvalitetne vode za piće, očekuje da će ponovo biti aktuelna stara razmišljanja da se drinskom vodom napaja više gradova.

Korito

Branko Stevanović iz Bajine Bašte ukazao je na problem nekontrolisane eksploatacije šljunka i peska iz korita Drine, a Mijo Perkunić, potpredsednik Gradskog vijeća Županje, podsetio je da u Hrvatskoj već postoji zabrana ovakvih aktivnosti, što je neophodno proširiti i na ostale regije, odnosno države uz Drinu.

Akcija

Inspirisani pozitivnim primerom uređenja obale Drine u Foči i na 45 kilometara drinskog toka u opštini Bajina Bašta, predstavnici svih 17 opština dogovorili su se da istovetnu akciju - uz sređivanje pritoka, te jezera Zvornik, Perućac, Višegrad i Zaovine - organizuju od 22. marta, Svetskog dana voda, do kasne jeseni.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...