Ekološki potezi francuskog fudbalskog kluba Metz

Autor:   L.M.

U svetlu nastojanja da se ublaže klimatske promene, Evropska unija podiže klimatske ciljeve, a francuski fudbalski klub Metz čini sve kako bi svoj teren učinio još “zelenijim” i preduzima ozbiljne korake u pravcu smanjenja emisija štetnih gasova koji nastaju zalivanjem, uopšte održavanjem terena, uključujući i rasvetu koja se koristi na terenu. (Među merama koje je sproveo fudbalski klub Metz je uvođenje sistema grejanja na biomasu. Foto: FC Metz)

Potez francuskog kluba Metz, koji se trenutno nalazi na desetom mestu francuske Prve lige, zapravo ima dve dimenzije. Vođen je idejom da se pomogne zaštiti životne sredine, ali i potrebom da se zadovolje kriterijumi prvoligaškog kluba.

“Teren na stadionu mora biti besprekoran”, navodi Nikolas Vinsent, šef održavanja u Metz-u i dodaje da u suprotnom postoji rizik da dobije nisku ocenu Prve lige, koja svake sezone organizuje takmičenje za izbor najboljeg terena, prenosi portal Euractiv France.

Taj šampionat nagrađuje najbolje terene klubova u okviru Prve i Druge lige. Boja i gustina, kao i kvalitet trave, fleksibilnost i tvrdoća terena su među kriterijumima koje takmičenje propisuje. Da bi se ispunili ti uslovi, potrebno je da teren bude besprekorno održavan tokom cele godine, ali sve to takođe puno i košta.

“Teren zagrevamo, zalivamo, koristimo rasvetu kako bi ga održali u dobrom stanju, i sve to možda i deluje neverovatno, ali teren je naše sredstvo za rad“, kaže ovaj menadžer održavanja u Metz-i naglašava da klub „ne može sebi da dozvoli zaleđen teren koji bi propao do kraja lige“.

Ekološki potezi francuskog fudbalskog kluba Metz
Radovi na terenu će trajati još godinu dana, a klub je nestrpljiv da postavi standarde u energetskoj tranziciji.
(Izvor: FC Metz)

Evropski ciljevi

Međutim, viskoki troškovi električne energije koji dolaze uz potrebu za savršenim održavanjem terena su u neskladu sa ključnim ciljem evropskih klimatskih zakona da se emisije gasova sa efektom staklene bašte snize za najmanje 55 odsto do 2030. godine. Ove ciljeve su Evropski parlament i države članice postavile sredinom aprila.

Evropska unija finansirala je „Greenfoot“ projekat koji podržava i organizacija „Evropska mreža za razvoj fudbala” (EFDN), kao i Energetski institut na univerzitetu Johanes Kepler u Austriji. Taj projekat ima za cilj da finansira renoviranje sportskih kompleksa kako bi se osiguralo smanjeno korišćenje energije.

I drugi evropski klubovi su se posvetili „ozelenjavanju“ svojih terena. Na primer, fudbalski klub Liverpul je dobio priznanje „Ugljenik godine“ (Carbon of the Year) za uspehe u smanjivanju tragova ugljenika za 10 procenata. Ovaj čuveni engleski klub je takođe smanjio upotrebu plastike u ugostiteljskim delatnostima za neverovatnih 99 odsto.

Ekološki potezi francuskog fudbalskog kluba Metz
Troškovi za električnu energiju su visoki, a fudbalski klub Metz radi na rešenju kako bi se smanjilo korišćenje rasvete. (Izvor: FC Metz)

Stroga pravila

Francuski fudbalski klub Metz je sproveo nekoliko mera kako bi se obezbedilo smanjenje emisije ugljenika.

Prvi korak se odnosi na sam stadion, koji je sada povezan sa gradskom mrežom grada Meca kako bi se koristilo grejanje proizvedeno korišćenjem biomase. „Za nas, to je čistiji izvor grejanja“, naveo je Vinsent.

Prema njegovim rečima, resursi koji se koriste za sistem navodnjavanja su takođe pod kontrolom, a tu postoji i faktor sreće, jer se stadion nalazi na vodnom toku reke Mozel (Moselle), na području gde su vodni i atmosferski pritisak jednaki. “Zbog toga što je voda plitka stadion je uvek dobro snabdeven“, kaže menadžer za održavanje Metz-a.

Potrebna voda, koja dolazi sa ovog područja, služi navodnjavanju trave na terenu, dok drenaže i filtracione mreže osiguravaju da se ostatak vode vrati u reku.

„Vlasti su obavešene o tome i kontrolišu sve naše poteze. Propisi se menjaju i sve više kreću u pravcu osiguravanja ekološke sredine. To je i razlog što podležemo veoma strogim pravilima”, naglašava Vinsent.

Ekološki potezi francuskog fudbalskog kluba Metz
Evropska unija finansirala je „Greenfoot“ projekat koji ima za cilj da finansira renoviranje sportskih kompleksa kako bi se osiguralo smanjeno korišćenje energije. (Izvor: YouTube screenshot)

Problem sa osvetljenjem

Kada je reč o korišćenju rasvete, situacija je nešto komplikovanija, priznaje menadžer za održavanje u fudbalskom klubu Metz. Nova tribina stadiona je kolosalna, ali sprečava prodor prirodnog svetla za osvetljavanje terena.

„Pokušali smo da uradimo nešto sa providnim delom, na prednjem delu krova, kako bismo smanjili uticaj same konstrukcije na teren i ograničili potrebe za dopunskom rasvetom“, objasnio je Vinsent.

Radovi na terenu će trajati još godinu dana, a klub je nestrpljiv da postavi standarde u energetskoj tranziciji.

Kako već menadžer za održavanje u Metz-u i kaže, postoji svest o tome da je klub u žiži interesovanja javnosti, koja pomno prati sve ono što se oko fudbala dešava, što “poziva na odgovornost i uzorno ponašanje pri svakom koraku”.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...