Francuska planira da prekine proizvodnju nafte i gasa do 2040.

BM

Prema nacrtu zakona čije se usvajanje očekuje do kraja godine Francuska će postati prva država koja postupno ukida proizvodnju nafte i gasa. Ali, ova odluka će, zapravo, biti simbolična, jer je njena proizvodnja marginalna u odnosu na potrošnju a Francuska će nastaviti sa uvozom nafte.

Francuska planira da ove godine usvoji zakon o postupnom ukidanju svoje skromne proizvodnje, kao i istraživanja nafte i gasa u samoj zemlji i njenim prekomorskim teritorijima do 2040. godine. Tako bi postala prva država koja je to učinila, prema nacrtu zakona predstavljenom u sredu, pišu svetske agencije.

"Mi smo prethodnica što se tiče tog plana (ukidanja proizvodnje nafte i gasa) koji je francuski, a trebalo bi da bude i čitavog sveta", rekao je predsednik Francuske Emanuel Makron, a preneo glasnogovornik vlade Kristof Kastaner.

Tekst je predstavio ministar za ekološku tranziciju Nikolas Ilo. Vlada želi da se zakon donese do kraja godine kako bi se ispunilo predizborno obećanje predsednika izabranog u maju. Ali odluka će zapravo biti simbolična, jer Francuska proizvodi samo oko šest miliona barela karbohidrata godišnje, što predstavlja oko jedan odsto njene potrošnje.

Nacrt zakona predviđa da se dozvole za crpljenje nafte i gasa više ne izdaju, pa tako više neće biti potrebe za istraživanjem novih nalazišta. Uz to, postojeće koncesije za crpljenje ugljovodonika neće se produžavati posle 2040. godine, pa bi proizvodnja trebalo da se ugasi negde u to vreme.

Te se odredbe odnose na kopno i na projekte u moru, u Francuskoj i na njenim prekomorskim teritorijima.

"Francuska proizvodnja može se smatrati marginalnom u odnosu na našu potrošnju, ali mi smo prva zemlja koja donosi ovakve mere", rekao je za AFP Nikolas Ilo dodajući da je siguran da će i druge zemlje poći za njihovim primerom.

Francuska na ovoj način želi da smanji emisiju gasova sa efektima staklene bašte budući da korišćenje nafte i gasa zagađuje okolinu. Osim toga, želi da ispuni svoje obveze iz Pariskog ugovora o klimi čiji je cilj ograničenje klimatskih promena.

Ipak, Francuska će nastaviti uvoziti i prerađivati naftu za svoje potrebe.

Treba, takođe, reći da u Francuskoj nikad dosad nije bila izdata dozvola za proizvodnju iz škriljaca a biće je nemoguće obezbediti nakon što zakon bude usvojen.

Zakon bi mogao pogoditi kompanije poput najveće francuske naftne kompanije Totala, koja je prekinula naftna istraživanja u Francuskoj, ali još ima dozvole za istraživanja u francuskim prekomorskim departmanima, poput istraživanja na moru uz obale Francuske Gvajane.

Iz Totala zasad nisu komentarisali spomenuti predlog zakona.

Makron odlučno nastavlja sa sprovpđenjem ključnog sporazuma za suzbijanje klimatskih promena, koji je prihvatilo 200 zemalja 2015. godine u francuskoj prestonici nakon što su se iz njega povukle Sjedinjene Države. U sklopu tih mera Francuska do 2022. godine namerava da prestane da proizvodi električnu energiju sagorevanjem uglja i da smanji na 50 odsto sa više od 75 prpcenata udeo električne energije proizvedene u nuklearkama, dok će prednost davati povećanom udelu obnovljivih izvora u miksu izvora za dobijanje električne energije.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...