EU će finansirati borbu protiv klimatskih promena u Srbiji

Beta

Srbija će od EU dobiti milion evra za borbu protiv klimatskih promena iz IPA pretpristupnih fondova.

Evropska unija finasiraće s milion evra iz IPA pretpristupnih fondova projekat Strategija za klimatske promene sa akcionim planom, koji će trajati 18 meseci, najavljeno je danas u Privrednoj komori Srbije (PKS).

Na konferenciji Borba protiv klimatskih promena spremnost Srbije rečeno je da je svrha tog projekta izrada strategije borbe protiv klimatskih promena i akcionog plana Ministarstva poljoprivrede i zaštite životne sredine koja treba da uspostavi strateški okvir saglasana s obavezama Srbije i pridruživanja EU.

Majkl Devenport, šef Delegacije EU u Srbiji kaže da je prioritet EU ublažavanje posledica klimatskih promena i da je Srbija važan partner EU u globalnoj borbi protiv klimatskih promena. EU se obavezala na smanjenje emisije štetnih gasova sa efektom staklene bašte za 20 odsto do 2020. godine, a cilj  je da to smanjenje bude više od 80 odsto do 2050.

„Klimatske promene su globalni fenomen i zahtevaju zajedničku borbu. Prilagođavanje na klimatske promene je znatno skuplje od ublažavanja njihovih posledica, zato nemamo vremena za gubljenje”, rekao je Devenport ističući da bi srpske vlasti trebale da ratifikuju „istorijski” klimatski sporazum iz Pariza, koji je usvojen 2015. godine, a koje su ratifikovale i najveći zagadjavači Amerika i Kina.

„Angažovanje Kine i SAD je suštinsko, ali nije dovoljno kako bi sporazum stupio na snagu”, rekla je Kristin Moro, ambasadorska Francuske u Srbiji naglašavajući da se nada da će proces ratifikacije brzo biti pokrenut u Srbiji, jer je važna priprema i poštovanje evropskih propisa.

Aleksandar Antić, ministar rudarstva i energetike kazao je da je Srbija odlučna da da veliki doprinos u borbi protiv klimatskih promena i da će agresivno sprovoditi ciljeve u toj borbi.

„Srbija je bila među prvim državama u svetu koja je definisala ciljeve u ovoj oblasti. Srbija se zalaže za smanjenje emisije štetnih gasova iz proizvodnih kapaciteta, za veću proizvodnje električne energije iz obnovljivih izvora i poboljšanje energetske efikasnosti. Srbija se obavezala da će do 2020. ukupna proizvodnja energije iz obnovljivih izvora biti 27 odsto”, dodao je Antić, podsetivši da je u proteklih nekoliko godina uloženo više od 200 miliona evra u smanjenje emisije štetnih gasova.

Stana Božović, državna sekretarka u Ministarstvu poljoprivrede i zaštite životne sredine kazala je da je Srbija spremna da prihvati međunarodne obaveze u borbi protiv klimatskih promena i da već ima pripremljene planove za tu vrlo komplikovanu oblasti. Potrebno je da se svi uključe i pruže pomoć u borbi protiv klimatskih promena.

„Srbije je spremna da pruži podršku Vladi Srbije u borbi protiv klimatskih promena, ali potrebno je da se definišu srednjoročni ciljevi i uspostavi akcioni plan, koji bi podržao investicije i primenu tehnologije sa niskom emisijom štetnih gfasova,“ rekao je Miroslav Miletić, potpredsednik PKS-a.

Na današnjem skupu je rečeno i da je ukupna pomoć EU Srbiji namenjena životnoj sredini od 2000. do 2016. približno 700 miliona evra, a da je planirana buduća pomoć toj oblasti procenjena na oko 42,5 miliona evra.

Kako je navedeno, 39 odsto planiranih sredstava pomoći EU usmereno je na otklanjanje posledica i prevenciju i zaštitu od poplava, 38 odsto za zaštitu voda i snabdevanje, 12 odsto za zaštitu vazduha, osam odsto upravljanje otpadom, a oko tri odsto za reformu zakonodavstva i izgradnju kapaciteta.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...