Energetska sigurnost i izazovi u svetlu COP21

BM

Odgovore na pitanje da li će zaključci koje je preko 190 učesnika potpisalo na klimatskoj konferenciji u Parizu izgubiti na snazi u svetlu sve nižih cena sirove nafte na svetskom tržištu i koliko to sve utiče na ceo naftni sektor tražili su učesnici konferencije za mlade specijaliste Energetska sigurnost i izazovi u svetlu COP21: komparativno iskustvo u eri energetske tranzicije, koja je održana od 17. do 20. maja u obrazovnom centru Sekretarijata Energetske povelje u Krakovu, na kojoj je učestvovao i Kiril Kravčenko, generalni direktor NIS-a.

Fokus konferencije za mlade specijaliste Energetska sigurnost i izazovi u svetlu COP21: komparativno iskustvo u eri energetske tranzicije, koja je održana od 17. do 20. maja u obrazovnom centru Sekretarijata Energetske povelje u Krakovu, bio je na sigurnosti snabdevanja i prelasku sa tradicionalnih na obnovljive izvore energije u skladu sa sporazumom sa konferencije o klimatskim promenama iz Pariza COP21 (od koje se očekuje da iznedri ambiciozan međunarodni sporazum koji će odgovoriti na očekivanja stanovništva pogođenog klimatskim promenama).

Panel na kojem je Kiril Kravčenko, generalni direktor NIS-a učestvovao bio je posvećen upravo pitanju da li će zaključci koje je preko 190 učesnika potpisalo na klimatskoj konferenciji u Parizu izgubiti na snazi u svetlu sve nižih cena sirove nafte na svetskom tržištu koji utiču na ceo naftni sektor. Na dinamičnom panelu učestvovali su i dr. Radostina Primova iz fondacije Heinrih Boll, specijalista za klimatske promene, Josef Pariztki, bivši ministar energetike Izraela i dr. Volkan Ozdemir, izvršni direktor Instituta za energetske studije iz Ankare.

Nakon što je publici bliže predstavio delatnost NIS na teritoriji Srbije i Zapadnog Balkana, i objasnio proces transformacije iz kompanije sa gubicima u lidera u regionu, kao i iz tipične naftno-gasne u energetsku kompaniju, Kravčenko je prisutnima izneo svoje mišljenje na teme potrebe za prelaskom na obnovljive i čistije izvore energije, kao i značaja koji za našu kompaniju i zemlje u kojima poslujemo ima održivi razvoj, saopšteno je iz NIS-a.

Tom prilikom je istakao i da NIS kao lider u regionu ima nedvosmislenu obavezu da bude primer ostalim kompanijama u smislu prelaska na čistije izvore energije u što je moguće većoj meri. Kako je istakao, to je moguće uz primenu pet osnovnih principa koje NIS primenjuje u svom poslovanju: uvođenje i primena sistema za monitoring GHG (efekata staklene bašte) u skladu sa EU standardima, povećanje energetske efikasnosti u svim sferama poslovanja, veći udeo obnovljivih izvora energije u ukupnom energetskom miksu, proizvodnja čistijih i kvalitetnijih derivata i utiskivanje CO2 u geološke formacije.

Učesnike panela je posebno interesovala uporedna analiza poslovanja konkurentskih naftnih kompanija u regionu, gde je generalni direktor NIS-a predstavio našu kompaniju kao regionalnog lidera ne samo u komercijalnom smislu, već i u smislu postavljanja trendova u oblasti zaštite životne sredine i održivog razvoja. Na kraju konstruktivne diskusije je istaknuto da je neophodno da svi energetski subjekti, kako Zapadnog Balkana, tako i Evrope, moraju dati svoj doprinos, kako bi se ispunili ciljevi dogovoreni na konferenciji u Parizu.

Konferencija u Krakovu je osmi po redu susret koji okuplja istaknuta imena energetskog sektora Evrope poput dr. Urbana Rusnaka, generalnog sekretara Energetske povelje, Emanuela Hatona, potpredsednika kompanije Britiš Petroleum, Sergeja Komleva iz Gazprom Eksporta i drugih. Konferencija je osmišljena tako da stručnjaci iz Centralne i Istočne Evrope, SAD, Kambodže, Moldavije i drugih zemalja, zaposleni u komercijalnim kompanijama, vladinom sektoru, međunarodnim organizacijama i obrazovnim ustanovama, kroz interaktivne diskusije podele svoja iskustva sa mladim menadžerima koji imaju složen zadatak da nađu odgovor na brojne izazove sa kojima se energetski sektor danas susreće.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...