Nova sumorna prognoza o klimatskim promenama

BM

Korišćenje fosilnih goriva će do kraja 22. veka izazvati povećanje globalne temperature za 10 stepeni, tvrde kanadski naučnici upozoravajući da će to planetu Zemlju učiniti mnogo nepovoljnijom za život nego što se do sada predviđalo.

Nastavak upotrebe fosilnih goriva, kao što su gas, nafta i ugalj, dovešće do porasta globalne temperature na Zemlji za oko 10 stepeni Celzijusovih, što bi moglo da se dogodi do kraja 22. veka, navodi se u najnovijoj studiji kanadskih naučnika.

Temperatura bi mogla porasti za 9,5 stepeni u proseku i bila bi pet puta viša od limita utvrdjenog Pariskim klimatskim sporazumom, zaključenim u decembru prošle godine pod okriljem UN, što bi planetu Zemlju učinilo mnogo nepovoljnijom za život nego što su naučnici predvidjali, stoji u studiji juče objavljenoj u časopisu Nejčer klajmat čejndž (Nature Climate Change), prenosi Beta.

U oblasti Arktika, koji se topi dva puta brže nego ranije, temperatura je već dostigla nivo izmedju 15 i 20 stepeni Celzijusovih, navedeno je u ovoj studiji uz napomenu da bi potrošnja svih raspoloživih rezervi fosilnih goriva, nafte, gasa i uglja, dodala u atmosferu oko 5.000 milijardi tona gasova sa efektima staklene bašte, posebno ugljen-dioksida. Ako bi se eksploatacija tih resursa nastavila postojećim tempom, efekat staklene bašte mogao bi potpuno da prevlada do kraja 22. veka, upozorili su autori studije.

Stručnjaci za klimatske promene su u poslednjem izveštaju iz 2014. godine predvidjali dodatne 2.000 milijardi tona gasova sa efektom staklene bašte u atmosferi, a da bi se globalna temperatura zadržala na dva stepena, ne bi smeo biti prekoračen limit od 1.000 milijardi tona dodatnih gasova.

Prema navodima autora studije sa Univerziteta Viktorija u Kanadi, nije isključen ni mnogo sumorniji scenario, ako se ne zaustavi negativno delovanje na atmosferu, jer nije moguće garantovati da će 195 zemalja potpisnica Pariskog sporazuma preduzeti mere u cilju sprečavanja klimatskih promena.

Zvaničnici zemalja potpisnica od 16. maja u Bonu, gde je zaključena konvencija o klimi pod okriljem UN, a tema sastanka je primena Pariskog sporazuma, koja je još u operativnoj fazi.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...